prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Deputetėt: Idetė e Breivikut, tė shkėlqyera

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Deputetėt: Idetė e Breivikut, tė shkėlqyera   Thu Jul 28, 2011 2:47 am


Deputetėt: Idetė e Breivikut, tė shkėlqyera

E enjte 28 Korrik 2011Njė anėtar i Senatit italian i ka vlerėsuar idetė e Andres Breivikut, i cili kėto ditė ėshtė etiketuar edhe si mostra norvegjeze, si “tė mira” dhe nė disa raste “tė shkėlqyera”

Mario Borgezi, i cili i pėrket partisė sė Ligės sė Veriut dėnoi dhunėn e ushtruar nga Breiviku, por mbėshteti idetė e tij kundėr islamit. Liga e Veriut ėshtė njė nga partitė qė qeverisin me Silvio Berluskonin.

Deklaratat e bėra nga Borgezi nė njė intervistė pėr njė radio italiane kanė revoltuar njė pjesė tė madhe tė popullsisė tė cilėt kanė kėrkuar qė deputeti tė paraqesė menjėherė dorėheqjen.

“Jam dakord me Breivikun pėrsa i pėrket faktit qė Evropa ėshtė dorėzuar ndaj islamizmit pa bėrė asnjė lloj rezistence”, tha Borgezi.

“Zemra ime ėshtė me tė gjitha viktimat e Norvegjisė”, deklaroi Niki Sinkelr, ish-deputet i Parlamentit Evropian. Ai theksoi se deklaratat e Borgezit janė tė tmerrshme dhe krijojnė mostra.

Megjithatė, Borgezi nuk ka qenė deputeti i vetėm qė ka pėrkrahur idetė e Breivikut. Njė anėtar i partisė Fronti Kombėtar nė Francė, Zhak Kutel, ėshtė pezulluar pasi ka shkruar nė blogun e tij se norvegjezėt nuk duan tė tregojnė se arsyeja e akteve terroriste ishte moslejimi i pėrhapjes sė islamizmit nė Norvegji. Zhak Kutel e ka vlerėsuar Breivikun si “mbrojtėsi i vetėm i perėndimit”./shekulli/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Deputetėt: Idetė e Breivikut, tė shkėlqyera
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Thaēi: Idetė pėr autonomi e statuse speciale janė 'fluska sapuni'

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: