prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Francė: Hapet xhamia e madhe nė Strasburg

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Francė: Hapet xhamia e madhe nė Strasburg   Wed Aug 03, 2011 12:49 am


Francė: Hapet xhamia e madhe nė Strasburg

E Martė, 2 Gusht 2011

Siē ėshtė paraparė, xhamia e madhe nė qytetin francez Strasburg ėshtė hapur nė ditėn e parė tė muajit Ramazan

Xhamia e madhe nė Strasburg ėshtė objekti i parė musliman nė regjionin Alsace, bėn tė ditur agjencia e lajmeve Fars duke iu referuar gazetės franceze 20 Minutes.

Burimet e njėjta thonė se hapja e xhamisė sė madhe ėshtė bėrė mė 1 gusht, nė ditėn e parė tė muajit Ramazan.

Xhamia e madhe do tė pranoj 1.500 besimtarė, duke qenė objekti i parė zyrtar fetar musliman nė rajonin e Alsace.

Xhamia pa minare ka kupolėn 24 metra tė lartė. Ndėrtimi i xhamisė ėshtė dashur tė fillojė nė vitin 1999, por u shty deri nė vitin 2008, pėr shkak tė pengesave tė partisė sė krahut tė djathtė.

Nė Strasburg, qytet i shtatė mė i madh nė Francė, jetojnė 40-60 mijė muslimanė.

Islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Francė: Hapet xhamia e madhe nė Strasburg
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu, prijėsi dhe heroi mė i madh nė histori
» Xhafer Leci:Pas pavarėsisė sė Shqipėrisė, festa mė e madhe ėshtė pavarėsia e Kosovės
» Beka Barleti:Serbet rrezonin kishat e shqiptarve e ndertonin kisha tė tyre, turiqt rrezonin kisha shqiptare e ndertonin xhamia dhe hamame.
» SHEJH SHEFQET SHEHU (1900-1952)
» Xhamia qė nxit konflikt nė Lumbardh (FOTO&VIDEO)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: