prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shejhu Ez’herit i bėn thirrje Vatikanit dhe perėndimit tė mos fyejnė Islamin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Shejhu Ez’herit i bėn thirrje Vatikanit dhe perėndimit tė mos fyejnė Islamin    Fri Oct 07, 2011 1:37 am


Shejhu Ez’herit i bėn thirrje Vatikanit dhe perėndimit tė mos fyejnė Islamin


IRIB - Shejhu i Ez’herit, Ahmed Tajjib, i ka bėrė thirrje tė gjithė institucioneve fetare perėndimore, me nė krye Vatikanin, tė heqin dorė nga nxitja e kulturės sė urrejtjes kundėr Islamit.

Ai tha se duhen ndėrprerė menjėherė tė gjithė sulmet dhe shpifjet e pabaza, duke nėnkuptuar me kėtė ligjėratėn e Papa Benediktit nė Gjermani, ku sulmoi ashpėr islamin.

Gjatė njė takimi me njė delegacion gjerman i cili kryesohej nga profesori Mark Chase, profesor nė universitetin e Berlinit, shejhu Ez’herit tha:”Neve na lipset tė mbėshtetemi tek modele tė ndritshme tė cilėt kontribuojnė pėr pėrhapjen e kulturės sė mirėkuptimit tė ndėrsjellė mes kombeve dhe popujve, nė vend tė zhbirimit tė faqeve tė zeza, tė cilat bėjnė thirrje pėr urrejtje dhe diskriminim.”

Shejhu Ez’herit bėri thirrje qė perėndimi tė heqė dorė nga kultura e pėrplasjes sė qytetėrimeve dhe konfliktit mes feve. Ai tha se i duhej dhėnė fund frymėzimit nga epoka e errėt e mesjetės evropiane, si dhe fyerjes sė islamit dhe profetit Muhamed a.s.

Dr. Ahmed Tajib vuri nė dukje kontributin e civilizimit islam dhe universiteteve islame nė Kordoba, Siēili dhe Grenada, tė cilat shėrbyen si themele tė qytetėrimit perėndimor.

Ai vlerėsoi figura tė rėndėsishme perėndimore, tė cilat kanė mbajtur qėndrim vlerėsues dhe qė ia vlen tė merren si modele. Ndėr ta, ai vlerėsoi poetin dhe romancierin e famshėm Gėte, i cili u mahnit me mrekullinė kuranore dhe manifestoi dashuri tė thellė pėr profetin islam, Muhamedin a.s.

Njė vlerėsim tė veēantė bėri pėr shkrimtaren Ana Mari, e cila e vlerėson kontributin e islamit dhe ngre larg profetin Muhamed a.s, si dhe pėr shkrimtaren Zigrid Honke, autore e librit “Dielli i Allahut lind nga perėndimi”.

Nga ana e tyre, delegacioni gjerman vlerėsoi rolin e institucionit tė Ez’herit, specifikat e tij, historinė e tij tė gjatė dhe hapjen ndaj tė gjithė civilizimeve./AO/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shejhu Ez’herit i bėn thirrje Vatikanit dhe perėndimit tė mos fyejnė Islamin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Krasniqi bėn thirrje pėr kėrkim falje publike
» Varfėria:Familjet skamnore bėjnė thirrje pėr ndihmė
» Kadri Mani: Antinjerėzori mė mizori - Salih Kabashi: Festė pėr heroinėn e Vatikanit?
» Tėrnava-Prokurorisė: Predikimet e Shefqet Krasniqit nuk janė as etike as nė pėrputhje me Islamin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: