prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Botime tė reja "Dilema e njeriut modern"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Botime tė reja "Dilema e njeriut modern"   Fri Oct 28, 2011 8:06 am


Botime tė reja: ” Dilema e njeriut modern”

Kėto ditė doli nė dritė libri me titull:
” Dilema e njeriut modern”,

kurse titulli i origjinalit ėshtė:

Contemporary man and the social problem & Goal of life
Autorėt:
Muhammed Bakir el-Sadr & Murteza Mutahhari

Botues:
Libraria Dielli

Pėrktheu dhe redaktoi:
Numan Mustafa

Pėrpunimi kompjuterik:
Admir Sherifi

Shtypi:
Grafomat,

Kėrēovė.
Botimi i parė:
Korrik, 2011

Libri ”Dilema e njeriut modern” e autorėve Muhahammed Bakir el-Sadr dhe Murteza Mutahhari ėshtė njė rrugėtim filozofik pėr ta zbuluar mėsimin mė ideal pėr njeriun, i cili do tė krijonte njė harmoni ndėrmjet jetės sė tij shoqėrore nė njėrėn anė dhe asaj individuale e shpirtėrore, nė anėn tjetėr.
Libri qė pėrbėhet nga dy pjesė ėshtė botimi i parė nė formė tė shtypur i Librarisė “Dielli” (www.dielli.net), e njohur deri tani pėr botimin e librave nė formė elektronike.
Nė pjesėn e parė tė veprės, dijetari Muhammed Bakir el-Sadr bėn njė analizė tė mrekullueshme tė problemeve mė qenėsore tė shoqėrisė njerėzore dhe pas njė pėrshkrimi tė kapitalizmit dhe komunizmit, ia paraqet lexuesit metodėn qė Islami ia ofron njerėzimit pėr zgjidhjen e problemit shoqėror, duke bėrė gjatė kėtij procesi edhe njė pėrshkrim tė hollėsishėm tė egos njerėzore dhe tė konceptit tė lirisė sipas Islamit.
Kurse, nė pjesėn e dytė, dijetari, Murteza Mutahhari e trajton njėrėn nga ēėshtjet mė tė thella qė e ka preokupuar mendjen e njeriut qė nga fillimi i ekzistencės sė tij: “Ē’ėshtė qėllimi i jetės?”
Nė rrugėtimin e tij ideor nga materialja drejt shpirtėrores, autori arrin nė pėrfundime qė kanė pėr tė hapur para lexuesit horizonte tė reja tė dijes dhe tė perceptimit nė lidhje me ekzistencėn.

Kush janė autorėt e librit,
Muhamed Bakir el-Sadėr
dhe Murteza Mutahhari?

1. Muhamed Bakir el-Sadr lindi mė 1 mars 1935 nė Kazimije, Irak, ndrroi jetė mė 9 prill 1980 nė Bagdad.
Ka qenė njė dijetar i madh, dėshmojnė veprat e tij, mbi 50 libra, nė shumė lėmi, si filozofi, drejtėsi, histori, ekonomi, logjikė, teologji, letėrsi...

2. Murteza Mutahhari lindi me 3 shkurt 1920, ndrroi jetė me 1 maj 1979. Ka qenė ndėr njerėzit mė me ndikim, plotė frymėzim nė Republikėn Islamike tė Iranit.
Pranohet ndėr dijetarėt mė tė shquar, ka shkruar, ka botuar, mbi 70 vepra tė cilat nė gjithė botėn lexohen, qarkullojnė, frymėzojnė....
Muhamed Bakir el-Sadėr dhe Murteza Mutahhari jo vetėm qė janė dijetarė nė nivel botėrorė, por ata qė tė dy janė shehidė, dėshmorė...

Mexhid Yvejsi, GjakovėMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Botime tė reja "Dilema e njeriut modern"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Skeleti gjigand
» Dr. Sali Berisha:Pavarėsia e Vlorės dhe shteti modern i Matit
» Heqaje tė vjetra e tė reja
» Mimoza Dajēi:DUA TĖ RRIT NDJESHMĖRINĖ PĖR FATIN E NJERIUT TĖ KOSOVĖS NĖ PĖRDITSHMĖRI DHE ARDHMĖRI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: