prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nė tetė vende evropiane u mbajt Java e takimeve kristiano - islamike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Nė tetė vende evropiane u mbajt Java e takimeve kristiano - islamike   Tue Nov 29, 2011 10:22 am


Nė tetė vende evropiane u mbajt Java e takimeve kristiano-islamike.

Sipas Radio Vatikanit, mė 28 nėntor 2011, thuhet se: “Nė njė kohė, kur historia jonė pėrshkohet nga kriza e dhuna, tė krishterėt e myslimanėt mund tė mbėshteten fort mbi vlerat e fesė, prej nga buron forca e guximi pėr tė punuar sė bashku pėr drejtėsi e paqe”. Kėtė nėnvizojnė organizatorėt e edicionit tė 11-tė tė Javės pėr takimet kristiano-islamike (Seric), qė u mbajtėn nė Francė e nė shtatė vende tė tjera, javėn e fundit tė nėntorit. Takimi - kujton gazeta vatikanase ‘L’Osservatore Romano’, ishte pjesė pėrbėrėse e veprimtarive, lidhur me dialogun ndėrfetar. Gjatė Javės u mbajtėn konferenca, nė tė cilat u debatua e u dhanė dėshmi tė ndryshme, nga pėrfaqėsues tė tė dyja feve. Por, Java nuk u kushtohej vetėm tė krishterėve e myslimanėve. Ajo ishte ftesė drejtuar tė gjithėve, besimtarė e jo besimtarė, pėr tė bashkėpunaur nė shėrbim tė drejtėsisė e tė paqes, nė lagjen ku jetojnė, nė shkollė, nė vendin e punės.Java u organizua nga Grupi i miqėsisė islamo-kristiane (Gaic) i mbėshtetur nga “Komiteti katolik pėr zhvillimin, kundėr urisė”, si dhe nga “Grupi islamik francez i ndihmės”.Shumica e takimeve u mbajtėn nė Paris dhe nė qytete tė tjera franceze. Por nuk munguan edhe mbledhjet nė Belgjikė, Hollandė, Spanjė, Itali, Poloni, Finlandė e Mbretėri e Bashkuar.Instituti katolik ishte, tė shtunėn e kaluar, selia e tryezės sė rrumbullakėt me temė “Tė krishterėt e myslimanėt, pėrballė frikės, qė buron nga shoqėria, nė tė cilėn jetojmė”.Gjithnjė nė Paris, mė 22 nėntor, u fol pėr “Veprimtarinė kundėr vetmisė: nė qendėr tė vėmendjes sė tė krishterėve e myslimanėve”. Ndėrsa mė 26 e 27 nėntor, rreth pesėdhjetė specialistė, diskutuan pėr arritjet mė tė reja tė dialogut ndėrmjet tė krishterėve e myslimanėve.Sė fundi, nė Shatenei-Malabri (Siena e Epėrme), u hap ekspozita me titull: “Al Andalus, héritage oublie?”, me shfaqje, filma, konferenca, debate....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nė tetė vende evropiane u mbajt Java e takimeve kristiano - islamike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Lajmerime-
Kėrce tek: