prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 "Filozofia, etika dhe sfidat e njeriut sot"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: "Filozofia, etika dhe sfidat e njeriut sot"   Sun Dec 18, 2011 8:45 am


SEMINARI NDĖRKOMBĖTAR

”FILOZOFIA, ETIKA DHE SFIDAT E NJERIUT SOT”

Ditėn e shtunė, me 17 dhjetor 2011, nė Tiranė u zhvilluan punimet e Seminarit Ndėrkombėtar me temėn bosht:
”FILOZOFIA, ETIKA DHE SFIDAT E NJERIUT SOT”
Ky seminar u organizua nga Fondacioni ”RUMI”, kurse punimet u zhvilluan nė ambientet e Hotel "Tirana International", nė sallėn "Balshaj", duke filluar nė orėn 9:30.
Pėr realizimin e kėsaj ngjarje me rėndėsi nė fushėn e filozofisė dhe shkencės, morrėn pjesė dijetarė, studiues, mendimtarė tė shquar, si dhe tė ftuar nderi nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Presheva, Franca e Bullgaria.

Moderatore e Seminarit ishte Edlira Osmani, e cila si gjithnjė, e kreu detyrėn e saj pėr bukuri...
Nė kėtė Seminar Ndėrkombėtar morrėn pjesė me pėrshėndetje dhe kumtesa:
1. z. Ali Amonuei, Ambasador i Republikės Islamike tė Iranit nė Tiranė.
2. Prof.dr. S.H.Nasr, profesor i Studimeve Islame, Universiteti George Washington,SHBA, fjalė pėrshėndetėse, n’emėr tė tij.
3. Prof.dr. Alfred Uēi, Tiranė, akademik, fjalė pėrshėndetėse.
4. Dr. Qazim Qazimi, Dekan i Fakultetit tė Studimeve Islame, Prishtinė, Kosovė, fjalė pėrshėndetėse.
5. Sejjid Amir Husein Asghari, drejtor i Fondacionit “Rumi”, fjalė pėrshėndetėse.
6. Dr. Christian Bonaud, studiues i filozofisė krahasuese, Francė, lexoi kumtesėn me titull: ”Farabiu dhe lidhja ndėrmjet fesė dhe filozofisė.
7. Dr. Gjergj Sinani, Pėrgjegjės i Departamentit tė Filozofisė-Fakulteti i Shkencave Sociale, Tiranė, lexoi kumtesėn:”Misticizmi kristian dhe ai slam.
8. Dr. Gjergj Pendavinji, Zv.Rektor i Universitetit ”Fan Noli”, Shqipėri, lexoi kumtesėn: Filozofia dhe shkencat-njė kompleks raportesh tė ndryshme dhe tė ndėrsjellta.
9. Dr. Ramiz Zekaj, Drejtor i Insitutit tė Mendimit dhe Qytetėrimit Islam, Tiranė, nė mungesė, e lexoi kumtesėn, njė bashkėpunėtor i tij, me titull: ”Gjithėsia dhe njeriu nė optikėn e filozofisė dhe doktrinės islame.”
10. Dr. Metin Izeti, Universiteti Shtetėror i Tetovės, lexoi kumtesėn:”Qasje religjioze tė religjionit”.
11. Dr. Velin Belev, ”New Bulgarian University, Sofia, Bullgari, lexoi kumtesėn nė gjuhėn frėnge dhe arabe, me titull:”Aspekte mistike tė Natės sė Kadrit.”

Pas njė pushimi tė shkurtėr, n’ora 12 filloi Sesioni i Dytė me kėtė renditje:

1. z. S.Amir Husein Asghari, Drejtor i Fondacionit “Rumi”, Tiranė, lexoi kumtesėn: “Kritikė Shkencės Moderne nga pikėpamja e shkollės Tradicionaliste.
2. Prof. Arber Haxhiymeri, Universiteti “Aleksander Xhuvani”, lexoi kumtesėn:”Pamje tė estetikės nė artin islam tė ndėrtimtarisė.”
3. Ph.D. Abdullah Rexhepi, Preshevė, kandidat doktorature nė Letėsinė Perse, Universiteti ”Terbiati Modares” Teheran, Iran, lexoi kumtesėn: “Filozofia islame, nevoja pėr kulturėn e mendimit shqiptar.”
4. Znj. Mirela Sinani, Fakultetit i Shkencave Sociale, Universiteti i Tiranės, lexoi kumtesėn: ”Filozofitė lindore dhe ndikimi greko-arab nė shek. XIII
5. Mexhid Yvejsi, Studiues i fesė dhe filozofisė, Gjakov, Kosovė, lexoi kumtesėn: ”Filozofia dhe religjioni”
6. Dorian Sevo, studiues nga Shqipėria, me kumtesėn: ”Filozofia dhe religjioni”.
7. Dr. Arber Sulejmani, hulumtues, Maqedoni, me kumtesėn:”Roli i fesė nė tė ardhmen”.

Nė pėrfundim tė Sesionit tė dytė, Kori i Vajzave tė Kolexhit “Sa’adi” tė Tiranės, kėndoi pėr bukuri disa ilahi...

Pėrfundim me njė pėrurim...

Nė Sesionin e tretė tė Seminarit Ndėrkombėtar, qė filloi n’ora 13, u ba pėrurimi i librit ”Filosofia Islame nga zanafilla e saj deri sot:
Filosofia nė tokėn e profetėsisė”.
Titulli i origjinalit tė kėtij libri ėshtė:
ISLAMIC PHILOSOPHY FROM ITS ORIGIN TO THE PRESENT
Philosophy in the land of prophecy
Seyyed Hossein Nasr
Albany: State University of New York Press, 2006

Botimi shqip:
FILOSOFIA ISLAME NGA ZANAFILLA E SAJ DERI SOT
Filosofia nė tokėn e profetėsisė
Sejjid Husein Nasr
Shqipėrimi & parathėnia: Edin Q. Lohja
Redaktimi & korrektuar: Ornela Ademovi
Tiranė, Fondacioni Rumi, 2011
Libri ka 313 faqe.
Pėr kėtė libėr pėrmendore, pėr vlerat autorit dhe rėndėsinė e veprės sė tij folėn dy studiues tė rinj: Ervin Lani nga Shkodra dhe Abdullah Rexhepi nga Presheva.
Ervin Lani foli pėr dijetarin dr. Sejjid Husein Nasri, kurse Abdullah Rexhepi pėr rėndėsin e veprės sė tij.
Sipas referuesit, zAbdullah Rexhepi, thėnė shkurt, ky libėr paraqet njė vėshtrim gjithėpėrfshirės tė filozofisė islame nga shekulli i nėntė e deri sot. Brenda kėsaj tradite, ku profetėsia ėshtė realiteti qendror i jetės, i lidhur jo vetėm me sferat e veprimit dhe etikės, por edhe me atė tė dijes. Krahasime me filozofinė e krishterė dhe hebreje nxjerrin nė pah raportin ndėrmjet arsyes dhe shpalljes, ose filozofisė dhe fesė.
Dr. Sejjid Husein Nasr e paraqet filosofinė islame nė lidhje me traditėn islame nė tėrėsi, por e trajton kėtė filosofi gjithmonė si filozofi, jo thjesht si histori intelektuale. Krahas pjesėve qė trajtojnė zhvillimin e pėrgjithshėm historik tė filozofisė islame, mjaft krerė shtjellojnė filosofė tė mė vonshėm e kryesisht tė panjohur. Vepra i kushton vėmendje tė posaēme edhe traditės perse.
Autori nė kėtė vepėr thekson se tradita islame ėshtė traditė gjalluese me domethėnie thelbėsore pėr botėn islame dhe raportin e saj me Perėndimin. Duke siguruar kėtė hyrje themelvėnėse ndaj njė tradite tė keqkuptuar nė Perėndim, Nasr u tregon qartė lexuesve se filozofia islame ka shumė pėr t'i ofruar botės bashkėkohore nė tėrėsi...

Mexhid YVEJSI, Gjakovė"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
"Filozofia, etika dhe sfidat e njeriut sot"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Skeleti gjigand
» SYLEJMAN ALIU:FILOZOFIA E KRROKAMĖS
» Albert Zholi: Diogjeni, dhe filozofia moderne
» Mimoza Dajēi:DUA TĖ RRIT NDJESHMĖRINĖ PĖR FATIN E NJERIUT TĖ KOSOVĖS NĖ PĖRDITSHMĖRI DHE ARDHMĖRI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: