prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 "Filosofia islame nga zanafilla e saj deri sot"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: "Filosofia islame nga zanafilla e saj deri sot"   Mon Dec 19, 2011 12:58 am


Botime tė reja: Sejjid Husein Nasri

”Filosofia Islame nga zanafilla e saj deri sot:
Filosofia nė tokėn e profetėsisė”.
Titulli i origjinalit:
ISLAMIC PHILOSOPHY FROM ITS ORIGIN TO THE PRESENT
Philosophy in the land of prophecy
Seyyed Hossein Nasr
Albany: State University of New York Press, 2006

Botimi shqip:

FILOSOFIA ISLAME NGA ZANAFILLA E SAJ DERI SOT
Filosofia nė tokėn e profetėsisė
Sejjid Husein Nasr
Shqipėrimi & parathėnia: Edin Q. Lohja
Redaktimi & korrektuar: Ornela Ademovi
Tiranė, Fondacioni Rumi, 2011

Nė fillim tė muajit dhjetor, 2011, nė Tiranė doli nė dritė libri me titull: ”FILOSOFIA ISLAME NGA ORIGJINA E SAJ DERI SOT; FILOSOFIA NĖ TOKĖN E PROFECISĖ.
Autor i librit ėshtė djetari, filozofi i famshėm dr.Seyed Hussein Nasr, banim nė Washington tė Shtetet tė Bashkuara tė Amerikės.
Ky libėr vjen nė gjuhėn shqipe nga pėrkthyesi profesional, nga shkodrani, Edin Q.Lohja, kurse ėshtė botuar nga Fondacioni ”Rumi”, me qendėr nė Tiranė.

Nė Sesionin e tretė tė Seminarit Ndėrkombėtar, qė zhvilloi punimet nė Hotel Tirana International, me 17 dhjetor 2011, me temėn bosht:
”Filozofia, etika dhe sfidat e njeriut sot”,

qė filloi n’ora 13, u ba pėrurimi i librit ”Filosofia Islame nga zanafilla e saj deri sot:
Filosofia nė tokėn e profetėsisė”.
Titulli i origjinalit tė kėtij libri ėshtė:
ISLAMIC PHILOSOPHY FROM ITS ORIGIN TO THE PRESENT
Philosophy in the land of prophecy
Seyyed Hossein Nasr
Albany: State University of New York Press, 2006

Botimi shqip:
FILOSOFIA ISLAME NGA ZANAFILLA E SAJ DERI SOT
Filosofia nė tokėn e profetėsisė
Sejjid Husein Nasr
Shqipėrimi & parathėnia: Edin Q. Lohja
Redaktimi & korrektuar: Ornela Ademovi
Tiranė, Fondacioni Rumi, 2011
Libri ka 313 faqe.

Pėr kėtė libėr pėrmendore, pėr vlerat autorit dhe rėndėsinė e veprės sė tij folėn dy studiues tė rinj: Ervin Lani nga Shkodra dhe Abdullah Rexhepi nga Presheva.
Ervin Lani foli pėr dijetarin dr. Sejjid Husein Nasri, kurse Abdullah Rexhepi pėr rėndėsin e veprės sė tij.
Sipas referuesit Abdullah Rexhepi, nga Presheva, thėnė shkurt, ky libėr paraqet njė vėshtrim gjithėpėrfshirės tė filozofisė islame nga shekulli i nėntė e deri sot. Brenda kėsaj tradite, ku profetėsia ėshtė realiteti qendror i jetės, i lidhur jo vetėm me sferat e veprimit dhe etikės, por edhe me atė tė dijes. Krahasime me filozofinė e krishterė dhe hebreje nxjerrin nė pah raportin ndėrmjet arsyes dhe shpalljes, ose filozofisė dhe fesė.
Dr. Sejjid Husein Nasr e paraqet filosofinė islame nė lidhje me traditėn islame nė tėrėsi, por e trajton kėtė filosofi gjithmonė si filozofi, jo thjesht si histori intelektuale. Krahas pjesėve qė trajtojnė zhvillimin e pėrgjithshėm historik tė filosofisė islame, mjaft krerė shtjellojnė filosofė tė mė vonshėm e kryesisht tė panjohur. Vepra i kushton vėmendje tė posaēme edhe traditės perse.
Autori nė kėtė vepėr thekson se tradita islame ėshtė traditė gjalluese me domethėnie thelbėsore pėr botėn islame dhe raportin e saj me Perėndimin. Duke siguruar kėtė hyrje themelvėnėse ndaj njė tradite tė keqkuptuar nė Perėndim, Nasr u tregon qartė lexuesve se filozofia islame ka shumė pėr t'i ofruar botės bashkėkohore nė tėrėsi...
Dhe mė fund, referuesi, Abdullah Rexhepi, tha:
Filozofia nė tokėn e profetėsisė mund tė pėrmbushė njė boshllėk tė madh te ne dhe ne kemi nevojė edhe pėr mė shumė vepra tė kėtilla. Krejt nė fund dua ta falėnderoj mikun tim Edin Q. Lohja pėr kėtė pėrkthim kaq tė bukur dhe elokuent, duke shpresuar se do tė vazhdojė tė na sjellė nė shqip edhe veprat tjera tė Sejjid Husein Nasrit.

Mexhid YVEJSI, GjakovėMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
"Filosofia islame nga zanafilla e saj deri sot"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» DERI KUR TĖ MIRREMI ME VETVETEN E JO ME ARMIKUN E VĖRTETĖ..?
» Vera Kurti:Dhimbjet e mesit dhe disa keshilla per ti lehtesuar ato..!
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: