prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 "Metafizika dhe Morali"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: "Metafizika dhe Morali"   Tue Dec 27, 2011 1:04 amBotime tė reja: ”Metafizika dhe Morali”

Metafizika dhe Morali
Revistė filozofike-shkencore
Volumi 1 * Verė 2001 * Numėr 1
Tiranė, 2011, 193 faqe.

Fondacioni “Rumi” boton Revisten Filozofike-Shkencore “Metafizika dhe Morali”

“Metafizika dhe Morali”, ėshtė njė revistė filozofike-shkencore e botuar nga Fondacioni “RUMI”, Tiranė, e rangut akademik.
Kjo revistė e re filozofiko-shkencore publikon artikuj tė studiesve dhe hulumtuesve shqiptarė dhe tė huaj, qė sjellin risi nė lėmin e shkencave filozofike, moralit, etikės dhe metafizikės.
Revista “Metafizika dhe Morali” ėshtė njė revistė e pėrtremujashme e cila ka nė numrin e saj tė parė verė 2011 ka artikuj shkencorė nga profesorė tė shquar vendas dhe tė huaj.
Ndėr profesorė tė njohur vlenė tė pėrmendėn Prof. Dr. William Chittick (StonyBrook, SH.B.A), Prof.Dr. Seyyed Husein Nasr (Universiteti George Ėashington, SH.B.A), Prof. Dr. Ali Reza Arafi (Rektor i Universitetit Al-Mustafa, Iran), Prof.As.Dr. Gjergji Sinani (Universiteti i Tiranės, Shqipėri) etj.
Studiuesit nė fjalė dhe emra tė tjerė kanė paraqitur nė kėtė revistė shkrimet e tyre me temė nė fushėn e filozofisė, religjonit dhe zhvillimeve bashkohore. Po ashtu, nė kėtė revistė paraqiten dhe veprimtari shkencore si dhe seminaret ndėrkombėtare qė ka organizuar ky fondacion siē ėshtė: ”Filozofia dhe Shkenca nė Kulturėn Perėndimore dhe Atė Lindore” organizuar nė Tiranė, mė 10 nėntor 2010.
Pėr mė tepėr nė kėtė numėr tė parė tė revistės nė fjalė “Metafizika dhe Morali”, Verė 2011, do tė mund tė lexoni:

1.Editorial
2.Intervistė me Prof. As.Dr. Gjergj Sinani
3.Prof.Dr.Muzafar Iqbal , Tradita Intelektuale Islame dhe Kriza Mjedisore
4. Prof. Dr. Shahram Pazuki, Problemi i raportit Subjekt-Objekt nė Filozofinė Islame; Zgjidhja e Mulla Sadra-it.
5. Prof.Dr. Seyyed Husein Nasr, Filozofia nė Tokėn e Profecisė: Filozofia Islame nga origjina e saj deri nė Ditėt e Sotme
6. Prof.Dr. William C. Chittick, Qėllimi i Jetės Filozofike
7.Prof.As.Dr. Gjergj Sinani, Dasein dhe Qenia e vėrtetė sipas Aristotelit
8. Seyed Amir Hossein Asghari, Shkenca e Teknologjia Moderne nė Kondvėshtrimin e Shkollės Filozofike Tradicionaliste tė S.H.Nasr
9. Dr. Mirela Sinani, Nga Erosi Sokratik te Besimi i Kirkegardit dhe Marrėdhėnia e Tyre me tė Vėrtetėn
10.Prof.Dr. Sokrat Amataj, Shkenca nė Fokusin e Filozofisė e Fesė Islame
11.Martin Haideger, Kush ėshtė Zarathustra i Niēes?
12. Mexhid Yvejsi, Filozofia dhe Zhvillimet Bashkohore
13. Aktivitete shkencore; Seminari Ndėrkombėtar “Filozofia dhe Shkenca nė Kulturėn Perėndimore dhe Atė Lindore’’

Metafizika dhe Morali, revistė filozofike-shkencore,
Volumi 1 * Verė 2001 * Numėr 1, botuar nga Fondacioni “Rumi”,
Tiranė, 2011, 193 faqe.

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
"Metafizika dhe Morali"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sjelljet e nxėnėsve nė shkollat tona

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: