prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 NĖ DRITĖ TĖ NJOHJES

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: NĖ DRITĖ TĖ NJOHJES   Mon Jan 09, 2012 12:23 amNjė libėr i ri pėrplot njohuri

“NĖ DRITĖ TĖ NJOHJES”

Autor:
Mexhid YVEJSI

Redaktoi:
Daut IBRAHIMI

Recensentė:
Naser RAFUNA
Sokol PLAKOLLI
Memli KRYPA

Radhitja dhe ballina:
Ardian KURHASANI

Shtypi:
ERPO PRINT

Gjakovė, 2012

Kėto ditė, saktėsisht nė fillim tė Vitit tė Ri, 2012, doli nga shtypi libri i ri i autorit, shkrimtarit, poetit, studiuesit, hulumtuesit, publicistit Mexhid Yvejsi nga Gjakova, nga Kosova, me titull ”Nė dritė tė njohjes”.
Nė parathėnien e librit, shkrimtari, Mexhid Yvejsi, nga Gjakova, e shėnon njė thėnie tė mrekullueshme tė Ludwig Wittgensteini-it:
“ Feja ėshtė niveli mė i thellė i detit qė ēdoherė mbetet i qetė, ndėrsa nė sipėrfaqe tė tij shihen valė tė mėdha”.
Libri i ri i Mexhid Yvejsit ” Nė dritė tė njohjes” ėshtė njė pėrmbledhje kumtesash tė autorit, tė lexuara nė tryeza shkencore, tribuna shkencore, sesione shkencore, konferenca shkencore, simpozium kombėtar, simpozium shkencor, seminare shkencore ndėrkombėtare, si tė karakterit lokal e rajonal, ashtu edhe atij kombėtar e ndėrkombėtar, nė tė cilin ka marr pjesė autori Mexhid Yvejsi nga Gjakova, tė mbajtura nė Gjakovė, Prishtinė, Prizren, Gjilan, Kavajė, Tiranė, Mashhad. Nė kėtė libėr tė ri me titull ”Nė dritė tė njohjes” janė tė pėrmbledhura gjithsejtė 11 kumtesa.
Kumtesa e parė me titull: ”Rėndėsia frymėzuese e Vehbijes” ėshtė lexuar nė Tribunėn shkencore tė organizuar nga klubi letrar ”GJ.N.KAZAZI” tė Gjakovės, “ Nė pėrkujtim tė Myderriz Tahir efendi Gjakovės dhe veprės sė tij ”Vehbijes”, e cila ėshtė vepra e parė e shkruar shqip nė gjuhėn shqipe me alfabet arab nė Kosovė, mbajtur nė Gjakovė me datė 12 shkurt 1997.
Kumtesa e dytė me titull: ”Kontributi i revistės”Frymėzimi” tė Gjakovės nė edukimin e rinisė sė Kosovės” ėshtė lexuar nė Konferencėn shkencore ” Shtypi Islam, dje, sot dhe nesėr” organizuar nga Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, mbajtur nė Prishtinė prej datės 23-25 maj 2003.
Kumtesa e tretė me titull:”Orientalizmi dhe shqiptarėt” ėshtė lexuar nė Tryezėn e rrumbullakėt ”Orientalizmi dhe shqiptarėt” organizuar nga Qendra Studimore Jehona dhe Kryesia e Bashkėsisė Islame e Kosovės, mbajtur nė Prishtinė prej datės 15-16 korrik 2005.
Kumtesa e katėrt me titull: ”Islami ndėr shqiptarė dhe integrimet euroatlantike” ėshtė lexuar nė Simpoziumin kombėtar “Integrimi i shqiptarėve nė Evropė dhe vlerat qė Islami i pėrcjell nė kėtė integrim” organizuar nga Forumi Musliman i Shqipėrisė, mbajtur nė Kavajė me datė 2 shkurt 2008.
Kumtesa e pestė me titull: ” Roli i Ylemave nė Lidhjen e Prizrenit(1878-1881)” ėshtė lexuar nė Tryezėn shkencore ”Mesazhet e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit nė raport me realitetin shqiptar sot”, organizuar nga Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, mbajtur nė Prizren me datė 10 qershor 2007.
Kumtesa e gjashtė me titull: ” Pse u vonuan shqiptarėt nė pėrkthimin e Kur’anit” ėshtė lexuar nė Simpoziumin Shkencor ”Kur’ani tek shqiptarėt” organizuar nga Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, mbajtur nė Prishtinė me datė 26-27 dhjetor 2005.
Kumtesa e shtatė me titull: ” Qėllimi i arsimimit dhe edukimit nė Islam” ėshtė lexuar nė Seminarin shkencor ndėrkombėtar organizuar nga Kolegji Saadi dhe Fondacioni Rumi nė bashkėpunim me Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės sė Shqipėrisė, mbajtur nė Tiranė, me datė 31 maj 2008.
Kumtesa e tetė me titull: ” Filozofia dhe zhvillimet bashkėkohore” ėshtė lexuar nė Seminarin Ndėrkombėtar: ”Filozofia dhe shkenca nė Kulturėn Perėndimore dhe atė Lindore”, organizuar nga Fondacioni Rumi, Universiteti Ndėrkombėtar el-Mustafa, Universiteti i Tiranės, Instituti iranian i filozofisė, Teheran, Akademia e Shkencave dhe Arteve e Shqipėrisė, Qendra pėr Islam dhe Shkencė nė Kanada dhe UNESKO-ja, mbajtur nė Tiranė, me datė 10 nėntor 2010.
Kumtesa e nėntė me titull: ” Rruga jetėsore e Myderriz Hasan ef.Nahit” ėshtė lexuar nė Sesionin Shkencor ”Myderriz Hasan ef.Nahi –jeta dhe vepra (1905-1991)”, organizuar nga Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, mbajtur nė Prishtinė me datė 2 shkurt 2011.
Kumtesa e dhjetė me titull: ”Kultura dhe Religjioni” ėshtė lexuar nė Konferencėn shkencore ”Dialogu i Kulturave”, organizuar nga Fondacioni ”Kur’ani” dhe Kėshilli i Bashkėsisė Islame tė Gjilanit, mbajtur nė Gjilan, me datė 12 shkurt 2011.
Kumtesa e njėmbėdhjetė me titull: ” Kryengritja e Imam Hyseinit, tragjedia e Qerbelasė, ndikimi nė botė dhe tek shqiptarėt”, ėshtė lexuar nė Konferencėn Ndėrkombėtare, organizuar nga Universiteti Ndėrkombėtar i Mash-hadit, mbajtur nė Mash-had, me datė 5 mars 2011.
Nė fund tė kėtij prezantimi tė kėtij librit tė ri me titull” Nė dritė tė njohjes” do tė shėnoi edhe disa tė dhėna biografike pėr autorin Mexhid Yvejsi.
Mexhid Yvejsi lindi mė 13 korrik 1950 nė Gjakovė, Kosovė. Mėsimet fillestare dhe tė mesme i kreu nė Gjakovė, ndėrsa nė Universitetin e Prishtinės, nė Fakultetin Filozofik, studioi gjuhėn dhe letėrsinė angleze. Ka botuar mbi 1000 punime tė ndryshme anembanė trojeve shqiptare, si dhe nė Evropė, Amerikė, Afrikė, Azi e gjer nė Australi. Ka shkruar mbi 25 libra, duke pėrshirė kėtu edhe pėrkthimet e librave nga gjuha angleze.

Disa nga vepra autoriale dhe tė pėrkthyera, tė Mexhid Yvejsit janė:

1.“Prej errėsirės nė dritė”, Shkup, 1997;
2.“Nė shėrbim tė Zotit, tė popullit”, Gjakovė, 1998;
3.“Lavdi Zotit, Kosova do tė jetojė”, Prizren, 1999;
4.“Ilaēi i lumturisė”, Gjakovė, 2000;
5.“Pėr Fe e Atdhe”, Gjakovė, 2001;
6.“Kėshtjella e gjakut tonė”, Gjakovė, 2002;
7.“Ylematė e Gjakovės - Mburojė e Kosovės” Gjakovė, 2003;
8.“Rrėfime tė vėrteta”, Prishtinė, 2004;
9.“99 - Emrat e bukur tė Allahut”, Gjakovė, 2010;
10“Prejardhja e festave”, Gjakovė, 20011.
........
“Nė dritė tė njohjes” ėshtė libri i tij i 15-tė i botuar.

Dhashė Zoti qė autori dhe shkrimtari Mexhid Yvejsi nga Gjakova, tė ketė ymėr, jetė, tė arrijė tė botojė edhe librin e 30-tė ...

Mexhid Yvejsi jeton dhe vepron nė Gjakovė, nė Kosovė.

Faik MIFTARI
Prizren, 10 Janar 2012Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
NĖ DRITĖ TĖ NJOHJES
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Miranda Haxhia:Qosja- urithi qė u verbua kur pa dritė
» Hapja e Shkollės Shqipe nė 2-vjetorin e Pavarėsisė sė Kosovės, nė Staten Island, dritėz Mėmėdheu pėr fėmijėt e Diasporės
» Besim Muhadri: Vepra e Shtjefėn Gjeēovit nė dritėn e studimeve
» Fran Buzhala: Muri qė po lėvizė pa dritėn e syve!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: