prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 TARIKATI TIXHANI, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: TARIKATI TIXHANI, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė   Tue May 05, 2009 11:12 pm

Mexhid YVEJSI, Gjakovė


TARIKATI TIXHANI


Shumica e tarikateve e kanė prejardhjen nga Azia, kurse Tarikati Tixhani e ka prejardhjen nga Afrika. Emri i kėtij tarikati vjen nga themeluesi i tij, Shejh Ahmed Tixhani.Kush ishte Shejh Ahmed Tixhaniu?Emri i tij i plotė ėshtė:

Shejh Sidi Ebu Abbas Ahmed el-Tixhani.

Lindi nė vitin 1737, nė qytetin Ain Madi, i cili ndodhėt nė Jugperėndim tė Algjerisė, nė Afrikėn Veriore.

Shejh Ahmed Tixhaniu ka njė prejardhje fisnike, vjen nga Familja e Bekuar Profetike. Ky burrė, pra, nga Muhammedi (a.s.), prejardhjen e ka…

Qysh kur ishte fėmijė, kishte dashuri tė madhe pėr dituri. Sapo i kishte mbushur shtatė vjet e mėsoj Kur’anin e madhnueshėm pėrmendėsh. Mė vonė studioi Drejtėsinė, (Fikh, Usul Fikh), Tefsir (Komentimin e Kur’anit), Texhvidin, Gjuhėn, Letėrsinė dhe njohuri tė tjera tė shkencave tradicionale islame…

Nė moshėn njėzet vjeēare, meqė i kishte pėrvetėsuar pėr bukuri, tė gjitha kėto njohuri, meqė ishte i dalluar pėr sjellje e devotshmėri, meqė kishte aftėsi, pjekuri, dijetarėt e kohės e emėruan Myfti, rast i rrallė nė histori…!

Shejh Ahmed Tixhaniu u shpėrngul, nga vendlindja, shkoi nė qytetin Fes, Marok, qė ishte qendra kryesore politike, ekonomike, shoqėrore, fetare, kulturore, arsimore e Afrikės Veriore…

Nė qytetin Fes, Shejh Ahmed Tixhaniu e zgjeroj diturinė e tij, duke studiuar, duke biseduar, bashkėvepruar, me dijatarėt mė tė mėdhenj tė kohės, si: Shejh Taib el-Vezani, i cili

ishte sufi dhe udhėrrėfyes i tarikatit Vezani, me Shejh Ahmed el-Jemeni, prej tė cilit e pranoj tarikatin Kaderi…

Nė vitin 1773 u nisė pėr nė Haxhxh. Gjatė udhėtimit, kishte mbajtur ditar, ku shkruan se ishte shoqėruar me shumė dijetarė, ndėr kėta vlenė tė pėrmendet Shejh Muhammed el-Azhari, i cili ishte udhėheqės shpirtėror i tarikatit Halveti…

Nė vitin 1784, njė ditė, kur u ul, pranė njė oaze, nė shkretinė, tė pushoj, jeta e tij menjėherė ndryshoj!

Pse? Sepse, siē ai na tregon , nė njė vision, kur ishte zgjuar, Pejgamberi (a.s.) kėshtu e kishte kėshilluar:

”Leri shejhlerėt qė deri tani i ke ndjekur, bėhu vet udhėrrėfyes dhe pėr Rrugėn Shpirtėrore duhet pėrpjekur…”

Mbas shumė pėrgatitjeve, pėrpjekjeve, nė vitin 1798, Shejh Ahmed el-Tixhani, me shumė bashkėpuntorė tė tij, e filloj veprimtarinė, ashtu qysh Pejgamberi (a.s.) ia kishte lėnė porosinė…

Pėr disa vjet, si frytė i kėsaj veprimtarie, Shejh Ahmedi, me ndjekėsit e tij, me urtėsi, me devotshmėri me bamirėsi, pėrmes tarikatit Tixhani, e pėrhapėn Fenė Islame nė Gambi, Senegal, Mauritani, Sudan, Nigeri…

Shejh Ahmed Tixhaniu ndrroi jetė nė vitin 1815, nė Fes, Marok. Aty ku veprimtarinė e filloi, aty edhe jeta e pėrkohshme i mbaroi, por ndjekėsit e tij po ia zbardhin faqėn tarikatit Tixhani, duke e pėrhapur Fenė Islame nė vazhdimėsi, nė kontinentin e zi, me miliona myslimanė rinj…

Ne, kėtu, ku i thonė Shqipni, Evropė , jemi zi e mė zi, copė, copė…! Shqiptar, po, racė e bardhė, por pėr faqe t'zezė...!


(Autori ėshtė studiues i religjioneve)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
TARIKATI TIXHANI, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» FEJA NĖ FJALORIN E GJUHĖS SĖ SOTME SHQIPE, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė
» Gjakovė, pėrleshje me armė zjarri
» Fterra i shkruan PROF.DR.MED.ULF PETER NEUMANNIT-shqip e gjermanisht! !
» Kusari- Lila: Ja kush deshi tė mėvrasė, pazari pėr ekzekutimin tim u krye nė Gjakovė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Tasavvuf-
Kėrce tek: