prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Jeta e re - Njė revistė letrare mbarėkombėtare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Jeta e re - Njė revistė letrare mbarėkombėtare   Sun Jan 29, 2012 12:21 amBotime tė reja: JETA E RE –
NJĖ REVISTĖ LETRARE MBARĖKOMĖBTARE


“Jeta e Re” ėshtė revistė letrare e cili doli nė dritė pėr herė tė parė nė vitin 1949, nė Prishtinė, nėn kujdesin dhe udhėheqjen e Esad Mekulit.
Esad Mekuli ishte drejtues i saj nga viti 1949-1972. Numri i parė i revistės “Jeta e Re”, 1949, kishte 88 faqe.
Nga viti 1972, pas Esad Mekulit, “Jeta e Re” ėshtė drejtuar nga kryredaktorė tė ndryshėm, ku vlen tė pėrmendim figura si; Rrahman Dedaj nė vitin 1973, Rexhep Qosja, 1974, Hasan Mekuli 976 – 1981, Ali Jasiqi 1982 – 2000, Sali Bashota 2001 – 2003.
I gjithė ky zhvillim ka kaluar nėpėr peripecitė e tij dhe vėshtirėsi tė ndryshme, sidomos pas viteve 90-tė ku u ndjenė mė tepėr dhe kjo ēoi nė zvogėlimin e numrave pėr vit, ku botoheshin vetėm 2 numra.
Me gjithe pengesat Jeta e Re vazhdoi tė dilte deri nė 2003-in dhe me njė shkėputje tre vjeēare nė 60-vjetorin e saj arrijnė tė nxjerrin dhe njė numėr, pėr t’u ndėrprerė mė pas deri nė 2010-ėn kur kryeredaktor i saj zgjidhet Ag Apolloni.!
Gjatė historisė sė saj revista letrare “Jeta e Re” pėrveē kryeredaktorėve qė e kanė udhehequr atė, qė ishin figura tė rėndėsishme tė letrave shqipe, nė pėrgatitjen e saj kanė dhėnė kontribut edhe emra tė shquar tė letrave shqipe, tė cilėt kanė punuar si redaktorė tė saj, siē janė; Vehap Shita, Anton Pashku, Azem Shkreli, Nazmi Rrahmani, Din Mehmeti, Ali Podrimja, Mensur Raifi, Mehmet Kraja etj.
Numri i ri revistės “Jeta e Re” pėr vitin 2011, Nr. 1 ka kėtė pėrmbajtje:
Proza e huaj pėrfaqėsohet me kėta emra si:
Thomas Mann, James Joyce, Franz Kafka, Isaac Bashevis Singer, pėrkthyer nga; Avni Alija, Davjola Ndoja, Elvana Zaimi dhe Ervin Lani.
Ndėrsa nga proza shqipe nga emra si; Sabahudin Haxhialiqi, Musa Ramadani, Beqė Cufaj, Primo Shllaku dhe Andrea Hila.
Nė seksionin e poezisė, poezia e huaj pėrfaqėsohet me kėta poetė:
Thomas Stearns Eliot, Cesare Pavese, Vladimir Holan, Roman Kissiov, Mirash Martinoviē, pėrkthyer nga; Ag Apolloni, Manjola Brahaj, Trina Gojani, Mexhid Mehmeti dhe Smajl Smaka.
Kurse emra tė poezisė shqipe, ku nuk mungojnė emra tė rinj, pėr kėtė numėr janė; Musa Ramadani, Bedri Hysa, Ymer Gashi, Milaim Berisha, Gani Xhafolli, Kujtim Morina, Shani Pnishi, Bekri Murselaj, Selvije Rexhepi, Bujar Vėrbovci, Besnik Jaha dhe Alban Nuredini.
Drama pėrfaqėsohet prej; Eugene O’ Neill pėrkthyer prej Ben Apolloni dhe njė tragjedi e Ekrem Kryeziut.
Nė “Jetėn e Re” Nr. 1 pėr 2011-ėn gjejmė edhe intervistėn e Oroson Ėelles-it tė pėrkthyer prej Lavdie Lulajt, dhe intervistėn e Musa Ramadanit.
Ndėrkohė nė pjesėn e kritikės dhe esesė nė gjuhė tė huaj janė emra si; Ernesto Sabato, John Barth, Jean Starobinski, Kazuhiko Yamamoto, pėrkthyer prej; Flurans Ilias, Gėzim Aliut dhe Arlind Hysės. Ndėrsa nė pjesėn e kritikės dhe esesė nė shqip gjejmė emrat; Martin Camaj, Ag Apolloni, Sokol Zekaj, Gazmend Bėrlajolli, Prend Buzhala, Halil Matoshi, Naile Demiri dhe Nexhmije Kastarati.
Revista letrare “Jeta e Re” Nr. 1, 2011, ka 465 faqe, me njė numėr tė madh shkrimtarėsh, poetėsh, dramaturgėsh, studiuesish e pėrkthyesish tė shquar, shqiptarė dhe tė huaj qė do t’i ofrojnė lexuesit shumė kėnaqėsi estetike dhe informacion rreth problematikave dhe zhvillimeve gjuhėsore e prirjeve letrare bashkėkohore.

Mexhid YVEJSI, Gjakovė


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Jeta e re - Njė revistė letrare mbarėkombėtare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Idriz Zeqiraj: Veprojnė mbi baza kombėtare dhe nė fyrmėn rugoviane
» Ramiz Dėrmaku: Kadri Mani - Personaliteti me rėndėsi kombėtare
» Ku gjenden themelet e rilindjes sonė kombėtare
» Emrat e rinj tė Asamblesė Kombėtare te PS, ja lista
» ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE-D E K L A R A T Ė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: