prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mėshira e njerėzimit - Muhammedit (a.s.)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Mėshira e njerėzimit - Muhammedit (a.s.)   Fri Feb 03, 2012 7:31 am
MĖSHIRA E NJERĖZIMIT

(Muhammedit a.s.)
(Nė pėrvjetorin e lindjes)


Lavdia tė qoftė pėrherė o i Madhi Zot
Pėr krijesėn mė tė pėrsosur nė gjithėsi,
Pėr Muhammedin (a.s.) qė lindi sot
Shembulli mė i shkėlqyer pėr njerėzi.

Lavdia tė qoftė gjithmon o i Madhi Zot
Pėr kėtė ditė - lindje vėrtet tė bekuar,
Nga mallėngjimi kemi gaz edhe lot
Nė kėtė ditė tė bardhė, vėrtet tė madhėruar.

Ai na mėsoi Fenė Islame e Kur’anin
Qė janė Drita dhe Fjala e Jote,
Na urdhėroi tė duam Atdheun-Vatanin
Djepin e qėndisur tė kėsaj bote.

Ai ia mbylli tė gjitha dyert errėsisė
E varrosi ēdo besim tė rremė, tė kotė,
Pishtar i pashuar i mbarė njerėzisė
Me besimin e pastėr, tė vėrtetė, nė njė Zot.

Ai mposhti urrejtjėn-ndezi dashurinė
Urdhėroi vetėm mbarė pėr tė vepruar,
Kudo qė t’a gjejmė t’a marrim diturinė
Se vetėm ajo ka pėr t’na lartėsuar.

Tė lutem bekoi o i Madhi Zot
Muhammedin dhe Familjen e Tij,
Shokėt, shehidėt, pėr jetė e mot
Dhe tė gjithė besimtarėt e rinj.

Pėr ty o Muhammed i Lavdėruar
Salavate e selame tė dėrgojmė gjithė jetėn,
Se rrugėn e shpėtimit na ke ndriēuar
Me besnikėri na pėrcjelle tė Vėrtetėn.

Mexhid YVEJSI, GjakovėMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mėshira e njerėzimit - Muhammedit (a.s.)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: