prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pėrvjetori i "Alfabetares sė gjuhės shqipe"...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Pėrvjetori i "Alfabetares sė gjuhės shqipe"...   Mon Feb 27, 2012 9:42 am


Pėrvjetori i botimit tė “Alfabetares sė gjuhės shqipe” mė 1897 nė Stamboll

Sipas Radio Vatikanit, Duke shfletuar kalendarin historik, mė 27 shkurt kujtojmė pėrvjetorin e botimit nė Stamboll tė "Alfabetares sė gjuhės shqipe" mė 27 shkurt 1897. Pėr ta kuptuar rėndėsinė e kėtij botimi, duhet tė kthehemi pas nė kohė e nė histori.
Kujtojmė se shqipja, me sa dokumentohet deri tani, filloi tė shkruhet qė nga shekulli XV me alfabetin latin, tė plotėsuar me pesė shkronja tė posaēme. U shkrua dhe me shkronja greke e, pas pushtimit turk, edhe me alfabetin turk-arab. Rruga tjetėr qė u ndoq, ėshtė ajo e krijimit tė alfabeteve origjinale me pėrhapje tė kufizuar.
Qė nė fillimet e lėvizjes pėr ēlirim nga Turqia, ēėshtja e alfabetit doli nė plan tė parė: pa tė nuk mund tė flitej pėr Rilindje tė popullit shqiptar. Prandaj me nismėn e Sami Frashėrit, Jani Vretos e Pashko Vasės, mė 27 shkurt 1897 u botua nė Stamboll "Alfabetarja e gjuhės shqipe". Ishte njė nga veprimtaritė mė tė rėndėsishme tė patriotėve shqiptarė tė Stambollit, tė cilėt mė 12 tetor 1879 themeluan "Shoqėrinė e tė Shtypurit tė Shkronjave Shqip", shoqėri kulturore, qė kishte pėr synim tė nxiste zhvillimin e kulturės nė gjuhėn shqipe dhe ta vinte atė nė shėrbim tė ēėshtjes sė ēlirimit kombėtar nga Turqia.
Me alfabetin, plotėsonte njė nga kėrkesat bazė pėr pėrhapjen e propagandės atdhetare dhe i hapte rrugėn botimeve tė para serioze tė Rilindjes sonė Kombėtare. Nė gjirin e saj bashkėpunuan ngushtėsisht myslimanė tė mėdhenj si vėllezėrit Frashėri, katolikė tė shquar, si Pashko Vasė Shkodrani e ortodoksė tė mėsuar e atdhetarė si Jani Vreto: ishte pra model i bashkėpunimit ndėrmjet feve nė shėrbim tė Atdheut. Gjithsesi ēėshtja e alfabetit tė shqipes do tė zgjidhej pėrfundimisht vetėm me Kongresin e Manastirit, qė u mblodh mė 14 nėntor 1908, ku u hartua njė alfabet i ri me shkronja latine. Ėshtė alfabeti qė pėrdorin edhe sot e kėsaj dite gjithė ata, tė cilėt shkruajnė shqip.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pėrvjetori i "Alfabetares sė gjuhės shqipe"...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kongresi i Gjuhės Shqipe 1972-ėshtė i skaduar
» Niko Stylos: Gjuha e ilirėve - gjuhė e shqiptarėve
» DY LIBRA TĖ SHKRIMTARIT PILO ZYBA, NĖ GJUHĖN GREKE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Lajmerime-
Kėrce tek: