prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ISLAMI DHE KRISHTERIMI, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: ISLAMI DHE KRISHTERIMI, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė   Wed May 06, 2009 11:36 pm

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

ISLAMI DHE KRISHTERIMI

“Kush kupton gabimisht, s’kupton asgjė”
Shėn Augustini


Kėto ditė tė ngrohta tė pranverės, doli nga shtypi njė libėr i ri, i cili do t’i ngrohė zemrat dhe shpirtėrat e lexuesve. Pėrveē se do t’i ngrohė zemrat dhe shpirtėrat e lexuesve, ky libėr, gjatė e sidomos pas leximit do t’u nxisė edhe mendimin kritik, si domosdoshmėri e zgjedhjes…
Nėse ka njė gjė qė pėr tė cilėn shqiptarėt duhet tė kujdesėn mė tepėr, thoshte Sami Bej Frashėri, ajo, pa dyshim ėshtė dija. Dija apo dituria, siē thoshte Emerson-i, ėshtė dritė mbi pengesat e jetės.
Pengesat e jetės janė tė shumta, nė veēanti pėr ne, shqiptarėt. Shqiptarėt, siē mėsonte Epikuri qė moti, vetėm me dituri mund tė kenė liri, atėherė vetvetiu mėnjanohen pengesat…
Pengesat, kėshtu qysh jemi, nuk po na mėnjanohen, as nuk po na paksohen, ato, mjerisht, po na shtohen! Pse? Sepse shumica e intelektualėve, po e merr nė kėtė jetė, pėr tė vėrtetė, gjithēka qė gjithkushi po iu servojnė, ata po e pranojnė…!
Dekarti kėshillonte:”Mos e merr asgjė pėr tė vėrtetė pa e njohur gjithanshmėrisht.” Kėshtu, pėr pa pasė njohuri gjithanshmėrisht, ne, gjithnjė kuptojmė gabimisht! Shėn Augustini thoshte:” Kush kupton gabimisht, s’kupton asgjė.”
Pėr atė qė s’kupton asgjė, gjithēka ėshtė e mundur.Ėshtė e mundur tė ketė edhe paragjykime. Por, siē thoshte Bebel-i, flakja e paragjykimeve ėshtė kėrkesa e parė pėr njohjen e sė vėrtetės.
Pėr njohjen e sė vėrtetės, autori, Halil Ibrahimi, mbrenda dy viteve po del dy herė me nga njė libėr tė ri me titullin “ISLAMI DHE KRISHTERIMI”. Por, tani me botimin e dytė, qė posa doli nga shtypi, por qė mban datėn dhjetor, 2005, kur ėshtė dėrguar nė shtyp, libri doli me tė dhėna tė reja dhe mė i plotėsuar.
Libri i ri “ISLAMI DHE KRISHTERIMI”, i autorit tė ri Mr. Halil Ibrahimi, ėshtė njė libėr i vogėl, por me njė vlerė tė madhe. Ka gjithsejt 123 faqe, me kėtė pėrmbajtje:
Faqja e parė fillon, ashtu siē duhet filluar, fillon me fjalėt:
Nė Emėr tė Allahut tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit.
Ka njė parathėnie tė shkurtėr, ku ndėr tė tjera shkruan: “Libri nuk pretendon tė jetė diēka tjetėr pėrveēse njė udhėzues i shkurtėr i pėrgjithėsuar dhe i padetajuar nė fushėn e studimit krahasues Islamo-Kristian; dhe kryesisht i ėshtė drejtuar atyre qė pak a shumė janė fillestarė nė kėto tema studimi.”

Kėto tema studimi, nė librin ISLAMI DHE KRISHTERIMI, kanė kėtė renditje:
1. ALLAHU FTON NĖ SHTĖPINĖ E PAQES…….. (faqe:5-10).
2. A ĖSHTĖ JEZU KRISHTI (ISAI A.S.) ZOT? ……(faqe:11-27).
3. A ĖSHTĖ KRYQĖZUAR JEZUSI (ISAI A.S.)?......(faqe: 28-34)
4. A ĖSHTĖ BIBLA FJALĖ E PERĖNDISĖ? ……….(faqe:35-52)
5. DĖSHMI TĖ RUAJTJES SĖ KUR’ANIT……… (faqe: 53:6O)
6. A ĖSHTĖ KUR’ANI FJALĖ E ZOTIT?............ (faqe: 61:76)
7. GABIMET BIBLIKE………………………………..(faqe: 77-90)
8. BESIMI NĖ ALLAHUN XH.SH.:
NGA JEZUSI (ISAI A.S.)., NĖPĖRMJET SHĖN PALIT
DERI TEK MUHAMEDI (A.S.)……………..(faqe: 91:114)
9. MESAZHI I FUNDIT I PROFETIT MUHAMED(f.:115:119)

Kjo ishte renditja e temave tė librit “ISLAMI DHE KRISHTERIMI”, tė autorit Halil Ibrahimi, i cili librin e fillon me fjalėt:”Nė Emėr tė Allahut….” dhe e pėrfundon me fjalėt e Allahut (xh.sh.) i Cili urdhėron e thotė, nė ajetin e fundit tė Kur’an-it:
“Sot ua kam pėrkryer besimin dhe kam plotėsuar begatinė time ndaj jush, dhe jam i kėnaqur qė pėr ju Islami tė jetė fe”
( Kur’an, S. Maide: 3)
Me librin “ISLAMI DHE KRISHTERIMI” autori Halil Ibrahimi ka krijuar njė fillim tė mbarė, qė edhe brezat do ta kujtojnė me nderim e mirėnjohje. Pėr kėtė ai meriton urime e pėrgėzime…
Me leximin e kėtij libri, intelektualėt shqiptarė do ta kuptojnė atė qė tha Eshenbah:” Mjafton pak dituri tė fshehėsh paditurinė…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ISLAMI DHE KRISHTERIMI, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fterra i shkruan PROF.DR.MED.ULF PETER NEUMANNIT-shqip e gjermanisht! !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: