prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Armiku mė i lig

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Armiku mė i lig   Wed Mar 28, 2012 11:06 pm


Armiku mė i lig


Pikėrisht egoizmi ynė ėshtė pėrgjegjės pėr gjendjen tonė tė tanishme. Edhe thėnia nė vijim e shpreh tė njejtėn gjė:

“Armiku yt mė i lig ėshtė egoja brenda teje.”

Pikėrisht ky ėshtė idhulli, tė cilin njeriu e adhuron mė sė shumti dhe me tė cilin ėshtė mė i lidhur.

Njeriu nuk mund tė jetė njė besimtar i devotshėm derisa nuk e shkatėrron kėtė idhull sepse idhujt dhe Zoti nuk shkojnė bashkė.

Njė egoist kurrė nuk mund tė jetė njė besimtar i devotshėm. Ai mund tė jetė fetar nė dukje por nė tė vėrtetė, vazhdon tė jetė njė idhujtar, derisa nuk shpėton nga egoizmi i tij, i cili ėshtė burimi themelor i tė gjitha tė ligave dhe problemeve njerėzore.

Kur e falim namazin, ne themi:

“Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm prej Teje kėrkojmė ndihmė” (Kur’an 1:5) por fatkeqsisht, tė gjitha mendimet tona mbeten tė pėrqėndruara tek vetja jonė. Ne e adhurojmė Zotin pėr hir tė interesave tona vetjake dhe nė tė vėrtetė, nuk adhurojmė tjetėr veēse veten tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Armiku mė i lig
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Tasavvuf-
Kėrce tek: