prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 TOLERANCA OSMANE DHE SHQIPTARĖT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: TOLERANCA OSMANE DHE SHQIPTARĖT   Fri May 18, 2012 12:03 amBotime tė reja: TOLERANCA OSMANE DHE SHQIPTARĖT

Nga Arbėr BERISHA

Kėtė ditė doli nė dritė libri me titull:

“TOLERENCA OSMANE DHE SHQIPTARĖT”.

Autor:
Arbėr BERISHA

Recensentė:
Prof. dr. Muhamet TĖRNAVA
Prof. dr. Bujar DUGOLLI
Mr. Samir AHMETI

Lektura dhe radhitja kompjuterike:
Besmir YVEJSI

Dizajni:
Argjend XHELILI

Tirazhi: 500 copė

Prishtinė, 2012


Libri ““TOLERENCA OSMANE DHE SHQIPTARĖT”. ka 133 faqe me kėtė pėrmbajtje:
1. Fjala e recensentėve .................................................. ...............faqe 3
2. Fjala e autorit........................................... ........................................6
3. Hyrje............................................. ................................................. 10
4. Pėrhapja e Islamit tek Osmanėt dhe nė Ballkan......................................12
5.Toleranca Osmane dhe tė krishterėt........................................ .............17
6. Pozita e tė krishterėve nė Perandorinė Osmane.....................................20
7. Sistemi i taksės pėr tė krishterėt........................................ ................25
8. Osmanėt, tė krishterėt, sistemi i miletit............................................... 28
9. Disa raporte ekonomike, tregtare tė Perandorisė Osmane......................32
10. Perandoria Osmane dhe Shqiptarėt...................................................34
11.Shqiptarėt dhe Osmanėt........................................... .......................36
12. Epoka Moderne, Feja Islame, Shqiptarėt dhe nacionalizmi....................43
13. Perandoria Osmane, Shqiptarėt dhe ēėshtja e saj...............................48
14. Traktati i Shėn Stefanit.......................................... .........................52
15. Osmanėt dhe Shqiptarėt........................................ .........................58
16. Rreth pėrhapjes sė Islamit nė trojet shqiptare....................................62
Etj.etj.
Pėrveē kėtyre temave, libri ka edhe njė shtojcė me fotografi, shtojcėn e dytė me prijėsit e Perandorisė Osmane nga viti 1299-1922, ka edhe shtojcėn e hartave historike gjatė shekujve.
Libri ka Fjalorin e Termave, Indeksin e emrave, si edhe literaturėn e shfrytėzuar, e cila ėshtė nė gjuhėn shqipe, angleze, arabe, turke, gjermane, dhe boshnjake.
Libri ”Toleranca Osmane dhe Shqiptarėt” nga Arbėr Berisha, nė pėrmbajtjen e tij ka edhe njė pėrmbledhje tė shkurtėr nė katėr gjuhė tė tjera, nė anglisht, serbisht, turqisht dhe gjermanisht.
Nė faqėn e fundit, nė faqėn 133 tė librit ka shėnime pėr autorin, Arbėr Berisha, shkruar nga Besmir M.Yvejsi, Prishtinė, 2012.

Ēėshtjet qė autori, Arbėr Berisha, i trajton nė kėtė libėr janė paraqitur nė mėnyrė tė suksesshme, si nė aspektin fetar, kulturor dhe atė shkencor. Kush e lexon – kėtė pa vėshtirėsi e pranon...!

Kush ėshtė Arbėr Berisha?

Arbėr Berisha u lind mė 3 prill 1986 nė Tropojė, Malėsia e Gjakovės, ku kreu mėsimet fillestare. Mėsimet e mesme i vazhdoi nė Medresenė ” Alaud-din” nė Prishtinė, ku diplomoi nė vitin 2005. Studioi nė Fakultetin Filozofik, Historinė e Pėrgjithshme nė Prishtinė, ku diplomoi nė vitin 2010. Tani po vazhdon studimet pas-diplomike tė shkallės Master nė histori, pėr periudhėn Koha e Re – shek. XIX-XX.
Arbėt Berisha ka shkruar e botuar shkrime tė ndryshme tė cilat janė publikuar nė gazeta e revista, si “Infopress”, Zėri”, “Dituria Islame”, Zgjimi Islam” qė dalin nė Prishtinė etj.
Pėrveē shkrimeve me pėrmbajtje fetare, historike, Arbėr Berisha shkruen edhe poezi, tė cilat po tė botohen nė libra, atėherė do tė kemi mbi pesė vėllime poetike...!
Ka tė gatshme edhe dy libra tė cilat janė: ”Udhėpėrshkruesi i Andaluzisė” dhe “Islami dhe Ideologjia”...

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
TOLERANCA OSMANE DHE SHQIPTARĖT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Plisi shqiptar- Lashtėsia e kapeles bardhė-PLISIT
» Pėrse Enver Hoxha e kritikonte Ēe Guevarėn
» Sylejman Aliu:Pėrse Dik Marti nuk pėrmend krimet serbe mbi shqiptarėt?
» Niko Stylos: Gjuha e ilirėve - gjuhė e shqiptarėve
» Ramiz Dėrmaku: Kadri Mani - Personaliteti me rėndėsi kombėtare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: