prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Thirrje nė tė vėrtetėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Thirrje nė tė vėrtetėn   Sun Jul 15, 2012 9:28 amBotime tė reja:

THIRRJE NĖ VĖRTETĖN

Shkruar nga Valerianė AJDINI

Kėto ditė tė nxehta vere, nė prag tė muajit tė bekuar Ramazan, 1433, Korrik 2012, doli nė dritė libri me titull “Thirrje nė tė vėrtetėn”.

Autore e librit ėshtė:
Valerianė AJDINI

Redaktoi :
Mexhid YVEJSI

Redaktura gjuhėsore :
Mexhid YVEJSI

Radhitja dhe Ballina:
Fatmir DEDA

Shtypi : “Mozaiku”

Titrazhi : 500 copė

Botimi i parė

Prishtinė, 2012

Libri ka 152 faqe me kėtė pėrmbajtje:

Parathėnie:

Nė parathėnie tė librit, redaktori, ndėr tė tjera, shkruan:

Sot, bota e internetit sikur po e largon njeriun, nė veēanti, brezin e ri, nga faqet e librit, por libri mbetet ushqim i pazėvendėsueshėm i kulturės, i historisė, i pėrparimit, i zhvillimit, i ruajtjes sė kujtesės sė popujve, nė veēanti i sė vėrtetės, sepse libri ėshtė ėshtė oksigjen i vetė jetės…
Ėshtė e vėrtetė, siē thoshte Hegeli, se njeriu ėshtė ai qė e krijoi librin, por edhe libri e krijoi njeriun! Para mė shumė se njė shekulli, rilindėsi i shquar Sami Bej Frashėri, (1850-19040), thoshte se gruaja duhet tė ketė nė dorėn e djathtė gjilpėrėn, kurse nė dorėn e majtė librin! Sot, pas njė shekulli, e keni nė dorė njė libėr qė e ka shkruar me dy duar jo njė grua, por njė vajzė 23 vjeēare, zonjusha Valerianė Ajdini nga Kaēaniku!
Libri, tė cilin e keni nė duart tuaja, me titull ”Thirrje nė tė vėrtetėn”, ėshtė njė libėr me tema islame. Burimi, themeli, i kėtyre temave islame ėshtė Kur’ani. Kur’ani, si thoshte Ibn Arabiu, ėshtė Gjithėsia qė flet, kurse Gjithėsia ėshtė Kur’ani qė heshtė.
Kur’ani ėshtė Fjala e All-llahut tė Madhėruar, qė i ėshtė shpallur, zbuluar, frymėzuar, njeriut mė tė dashur, njeriut mė tė lavdėruar, mė tė lavduarit nė kėtė jetė, mė tė lavduarit nė ahiret, nėpėrmjet Shpirtit tė Shenjtė.
Njeriut qė shembull s’ka, i cili u rritė jetim, pa motėr, pa vlla, pa babė, pa nanė, por qė ndriēoi gjithė dynjanė, Mėshira e njerėzimit, Muhammedi alejhi selam.
Ai e jetoi, ai na mėsoi, Kur’anin e Madhėruar, Zbulesėn Hyjnore, nė jetėn tokėsore…
Kur’ani ėshtė: Libri i librave, mė i lexuari, mė i kėrkuari, mė i nderuari. Libėr pėrkujtues, Libėr udhėzues, Libėr shėrues, Libėr mėshirues…Pėr ēdo lexues, pėr ēdo studiues, pėr ēdo zbatues…
Dituria e fesė, me tema islame, qė ėshtė pėrmbledhur nė kėtė libėr modest, shpresoj se do tė jetė i dobishėm, nė veēanti pėr rininė , e cila uroj qė ta ketė mė tė ndritur ardhmėrinė.
Libri me titull “Thirrje nė tė Vėrtetėn“, ka pėr qėllim: “Udhėzimin nė tė mirėn dha ndalimin nga e keqja”
Duke e lutur Zotin e plotfuqishėm, uroj qė duke lexuar librin, paqja e mėshira e Allahut (xh.sh.), tė pėrhapet tek lexuesit, familjet e tyre, gjatė gjithė jetės dhe tek tė gjithė dashamirėt e sė Vėrtetės...

Libri “Thirrje nė tė vėrtetėn” vazhdon me kėtė tema, me kėtė pėrmbajtje:

- A JETOJMĖ PĖR ALLAHUN (XH.SH.)?............................
ALLAHU ĖSHTĖ I VETMI...................................................
BINDJA NDAJ ALLAHUT (XH. SH.).................................
FRIKA NDAJ ALLAHUT (XH.SH.) ...................................
DASHURIA PĖR KUR’ANIN...............................................
MOS U PIKĖLLO! ALLAHU ĖSHTĖ ME TY!..............
AI QĖ TĖ BĖN KEQ, KTHEJA ME TĖ MIRĖ...............
MBROJTJA NGA SHEJTANI.........................................
SJELLJA E NJERIUT.....................................................
HIDHĖRIMI I MUSLIMANĖVE..................................
LEXO ! ME EMRIN E ZOTIT TĖND BUJAR !..........
USHQIMI I SHPIRTIT..................................................
MBĖSHTETJA NĖ ALLAHUN (XH.SH.)...................
ARRITJA E LUMTURISĖ..........................................
KOHA NĖ ISLAM........................................................
NJĖ DITĖ PA GJYNAHE NĖ JETĖN TONĖ............
DURIMI ( SABRI ) NĖ ISLAM ..................................
MĖKATI MĖ I MADH – SHIRKU..............................
JETA E VARRIT...........................................................
DITA E GJYKIMIT....................................................
KADAJA DHE KADERI..........................................
NXITIMI NĖ PUNĖ TĖ MIRA...............................
SHPĖRBLIMI I ALLAHUT (XH.SH.) ...................
KAFENET DHE DISKOTEKAT.............................
KUJDES NGA RRUGA E GABUAR, E SHĖMTUAR!
MBULESA NĖ ISLAM..................................................
FEMRA DJE DHE SOT……………………………….
STATUSI I FAMILJES NĖ ISLAM.................................
SHĖNIME PĖR AUTOREN.............................................
BURIMET KRYESORE………………………………..


Kush ėshtė autoria Valerianė Ajdini?

Valerianė Ajdini lindi mė 15 tetor 1989 nė Prishtinė. Shkollėn fillore “Emin Duraku” dhe Shkollėn e Mesme i pėrfundoi me sukses tė shkėlqyeshėm nė Kaēanik.
Nė vitin 2008 pėrfundoi Kursin e Kur'anit nė "Hasan Husnu Kestelli Kiz Kur'an Kursu”, nė Kestel, Bursa tė Turqisė.
Nė vitin 2009 ėshtė regjistruar nė Fakultetin e Studimeve Islame nė Prishtinė, ku vazhdon studimet me korrespodencė nė vitin e tretė.
Qė nga 2008 shėrben si mėsimdhėnėse-ligjėruese e mėsim-besimit islam nė “Xhaminė e Dėshmorėve” nė “Lagjėn e Re” nė Kaēanik, nė Xhaminė “Fuat Bej” nė fshatin Trimor (ish-Kovaēec) nė rrethin e Kaēanikut.
Valerianė Ajdini ėshtė njė dashamirėse e madhe e librit, pėrveē nė gjuhėn shqipe, ajo lexon e shkruan edhe nė gjuhėn turke dhe angleze.
Libri “Thirrje nė tė vėrtetėn” ėshtė libri i parė.

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Thirrje nė tė vėrtetėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E PA BESUESHME POR E VĖRTETĖ
» Krasniqi bėn thirrje pėr kėrkim falje publike
» DERI KUR TĖ MIRREMI ME VETVETEN E JO ME ARMIKUN E VĖRTETĖ..?
» Mali Sharr, atraksion i vėrtetė pėr ekoturistėt
» Varfėria:Familjet skamnore bėjnė thirrje pėr ndihmė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: