prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Botime tė reja: Brahim Avdyli - "QIELLI I PAPREKUR"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Botime tė reja: Brahim Avdyli - "QIELLI I PAPREKUR"   Sun Aug 05, 2012 3:29 am


Botime tė reja: Brahim Avdyli

”QIELLI I PAPREKUR”

Kėto ditė doli nga shtypi libri i ri i autorit, Brahim (Ibish) Avdyli, me titullin: ”QIELLI I PAPREKUR”, botuar nga Shtėpia Botuese “Brezi ‘81”, Prishtinė, 2012

Nė kėtė libėr, autori, Brahim Avdyli, me anė tė poezive pėrpiqet pėr ringjalljen miteve nga mitologjia pellazgjike (ilire dhe shqipe), sikur do me qėllim t’ia kthejė edhe njėherė te veshi lexuesit tė mundshėm kėto mite pellazgjike dhe shqiptare, qė nga Dodona e parė nė Dodonėn e dytė, sė bashku me mitet e tjera pėr Zeusin, Herėn, Dhemitrėn, Korrėn, Afėrditėn, Athinėn (Thina apo e Thėna shqip), Moirat apo Fatitė, Letėn, Apollonin dhe Artemiden, Arianėn, etj. qė kryqėzohen me lindjen e racės sė bardhė nė Evropė, pėr ēka janė tė parėt e kėtij kontinenti shqiptarėt e sotėm, dmth. ilirėt e pellazgėt, qė ėshtė i njėjti popull qė jeton edhe sot nė trojet e veta tė ngushtuara nga luftėrat mijėvjeēare.
Ai, gjithashtu, i thėrret orėt e maleve (zanat nė shqip), qė tė zbrezin ato nė Dukagjin me njė sofėr pishe tė maleve tė larta shqiptare, pėr t’u ulur aty hyjnitė dhe pėr tė mbledhur tė dhėnat e pėrbashkėta pėr drejtėsinė, lirinė, kauzėn dhe ēėshtjen tonė tė pėrgjithshme...
Drama e pėrgjithshme njerėzore kryqėzohet me dramėn shqiptare dhe tė poetit. Vetmia, trishtimi dhe melankolia e pėrcjellin kudo poetin…
“Qielli i paprekur”ėshtė njė libėr i ri qė lexohet me lehtėsi, me kėnaqėsi...!
Ky libėr ėshtė libri i njėmbėdhjetė i autorit.

Shėnime pėr autorin:
Brahim (Ibish) Aydyli

Lindi mė 5 shtator tė vitit 1960 nė Morinė tė Malėsisė sė Gjakovės, nė njė vend me tradita fetare, kulturore dhe kombėtare. Qė nė vitet e hershme tė rinisė kishte prirjeve tė veēanta pas artit tė fjalės dhe pas lėvizjes konspirative pėr lirinė dhe bashkimin e popullit shqiptar.
Ndėr tė parėt ėshtė pėrpjekur nė luftėn ēlirimtare tė popullit shqiptar tė Kosovės dhe tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK).
Nė mes viteve 1990-1995 ka botuar revistėn periodike gjithėshqiptare nė Zvicėr „Qėndresa“ dhe ka qenė Kryeredaktor i saj.
Shkollėn fillore „Ganimete Terbeshi“ e ka kryer nė Morinė dhe nė Ponoshec, sikurse gjimnazin „Hajdar Dushi“ nė Ponoshec dhe nė Gjakovė me rezultat tė shkėlqyeshėm.
Fakultetin Filologjik e ka kryer nė Universitetin e Prishtinės nė Prishtinė, drejtimi i Letėrsisė dhe i Gjuhės Shqipe.
Pas Universitetit ka kryer kursin pasuniversitar nė Akademinė Diplo-matike Shqiptare pėr Marrėdhėniet Ndėrkombėtare dhe Diplomacinė dhe ka filluar studimet pasuniversitare nė Universitetin e Strugės, Fakultetin e Shkencave Politike, Drejtimi i Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare dhe Diplomacisė. Ka mbrojtur temėn e magjistraturės nė lėminė e mėrgatės shqiptare tė Zvicrės.
Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės (LSHK); anėtar i Shoqatės sė Krijuesve Shqiptarė tė Zvicrės (SHKSHZ), etj. dhe anėtar i Autorėve tė Zvicrės (AdS).

Ka botuar kėto libra:

-“Nė hijen e Alpeve”, poezi, Rilindja, Prishtinė, 1983,
-“Buka e kuqe”, Poemė, Atdheu, Cyrih, 1990,
-“Kur zgjohet Dodona”, Poezi, Rilindja, Prishtinė, 1992.
-“Pasqyrė e pėrgjakur”, Poezi, Marin Barleti, Tiranė, 1994,
-“Klithje nga fundi i ferrit”, Poezi, Onufri, Tiranė, 1997,
-“Gjuha e dheut tim”, Poezi, Albin, Tiranė, 1999,
-“Klithje nga fundi i ferrit”, b.i dytė, Jeta e Re, Prishtinė, 2000,
-“Baraspesha e humbur”, Poezi, Qėndresa, Gjakovė, 2003,
-“Vragat e njė kohe”, Prozė, Faik Konica, Prishtinė, 2005,
-“Lėvozhga e vdekjes”, Prozė, Faik Konica, Prishtinė, 2007,
-“Setele Vesniciei”, p. tė zgjedhura, BKSH, Bukuresht, 2008,
-“Zogu i kėngės”, p. tė zgjedhura, “Pjetėr Bogdani” Has, 2009.
-„Mėrgata shqiptare e Zvicrės dhe roli i saj“, v.politike „Brezi `81“, Prishtinė, 2011
-"Qielli i paprekur", Poezi, "Brezi `81", Prishtinė, 2012.

Brahim Avdyli ėshtė prezantuar edhe nė kėto libra:

-„Rrjedhė e lė gjurmė“, poezi e studentėve tė Kosovės,
Bota e Re, Prishtinė, 1983,
-Nebil Duraku:
„Shkrimtarėt e Kosovės, 1945-1985“,
Rilindja, Prishtinė,1985,
-„Poezia dal Kossovo“, Antologji e poezisė kosovare,
Besa Editrice, Nardņ (Lecce), Itali,1999,
-Hasan Hasani:
-„Leksikoni i shkrimtarėve shqiptar, 1501- 2001“,
Faik Konica, Prishtinė 2003,
-„Vulcanul rabdarii/Vulkani i durimit“,
Poeme traduse in limba romana de Baki Ymeri,
Editura Do-Minor, Bukuresti, 2008,

Disa shpėrblime tė poetit, shkrimtarit, Brahim Avdyli:

-Ka marrė vendin e dytė pėr poezinė mė tė mirė tė botuar nė konkursin letrar me rastin e 28 Nėntorit 1997, „Zėri i Kosovės“, LPK.
-Ka marrė vendin e parė „Pena e Artė“, nė takimet pranverore tė krijuesve shqiptarė tė Diasporės, mė 2001.
-Ka marrė shpėrblimin e parė “Agim Ramadani” nė Konkursin pranė Qendrės Kulturore Shqiptare pėr poezi nė Cyrih tė Zvicrės, me 25 prill 2009.
-Ka marrė shpėrblimin e dytė pėr poezinė mė tė mirė nė Konkursin Letrar, me 01.5.2010, nė Orėn Tradicionale Letrare tė LSHAKSH-sė, nė Koblenz tė Gjermanisė pėr Pavarėsinė e Kosovės dhe shpėrblimin e Parė pėr poezinė mė tė mirė nė Konkursin Letrar, me 25.4.2011, nė Orėn e Madhe Letrare tė sė njėjtės „Lidhje…“, nė Koblenz tė Gjermanisė…

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Botime tė reja: Brahim Avdyli - "QIELLI I PAPREKUR"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Brahim Avdyli: Gjurmėt e para shqiptare
» Heqaje tė vjetra e tė reja
» Letėr nga Festim Avdyli-Prizeren
» Detaje tė reja lidhur me vrasjet politike nė Kosovė
» Itali, procedurat e reja pėr bashkimin familjar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: