prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 STUDIME ALBANOLOGJIKE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: STUDIME ALBANOLOGJIKE   Fri Aug 31, 2012 2:09 amBotime tė reja:

STUDIME ALBANOLOGJIKE

Kėto ditė vere doli nė dritė revista STUDIME ALBANOLOGJIKE, nr. 5, Shkup, 2012.
Revista “Studime Albanologjike” ėshtė organ i Institutit tė Trashėgimisė Shpirtėrore e Kulturore tė Shqiptarėve tė Maqedonisė.
Nė kėtė numėr janė botuar tema tė larmishme shkencore nga sfera e gjuhėsisė, letėrsisė, historisė, folklorit e etnologjisė shqiptare. Studiues tė njohur tė albanologjisė nga tė gjitha trojet shqiptare, shtjellojnė probleme tė shumta tė kėsaj shkence.
Ky numėr botohet nė pragun e 100-vjetorit tė shtetit shqiptar, ku Laureta Petoshati paraqitet me temėn: KUSH ISHTE ISMAIL BEJ VLORA?
Nė vazhdim tė revistės janė me radhė kėto studime, punime:
-Eqrem Ēabej: “ILIRISHTJA DHE SHQIPJA”
-Aleksandėr Stipēeviq: ETNOGJENEZA E SHQIPTARĖVE NGA ILIRĖT
-Lavdosh Ahmetaj: MBI SHTETFORMIMIN E HERSHĖM ILIR
-Qemal Murati: ALBANĖSIA E “PROVINCAVE ONOMASTIKE” NĖ AREALIN E MAQEDONISĖ – DĖSHMI E AUTOKTONISĖ SĖ SHQIPTARĖVE NĖ KĖTO VISE QĖ NGA PERIODA ANTIKE E DERI SOT
-Skender Asani: AUTOKTONĖSIA SHQIPTARE E SHKUPIT NĖ DOKUMENTE AUTENTIKE
-Besnik Emini: MAQEDONIA NĖ SHKRIMET E GAZETĖS “SHKUPI”
-Zunun Zununi – Silvana Jovēeska: SHPĖRNGULJA E POPULLSISĖ NGA RAJONI I MAVROVĖS DHE ROSTUSHĖS PĖR NĖ TURQI
-Izaim Murtezani: KAH HERMENEUTIKA E DISA LOJĖRAVE POPULLORE ME PRAPAVIJĖ TEATRORE
-Bukurije Mustafa: VĖZHGIME MBI LEKSIKUN E TĖ FOLMEVE SHQIPE TĖ MAQEDONISĖ
-Nazmi Beqiri: QASJE E SHKURTĖR MBI TĖ FOLMEN E KUMANOVĖS
-Fatmir Sulejmani: TAGRI I NJĖ VEPRIMTARIE TĖ PAZAKONTĖ ATDHETARE
-Zejnepe Alili–Rexhepi: POEZIA E MESAZHIT UNIVERSAL NĖ “VARGJET E LIRA”
-Naim Halimi: KONTRIBUTI I SHQIPTARĖVE TĖ KARADAKUT NĖ ĒLIRIMIN E SHKUPIT DHE NĖ SHPALLJEN E PAVARĖSISĖ SĖ SHQIPĖRISĖ NĖ VITIN 1912
-Zeqirja Idrizi – Fahredin Shabani: KONTRIBUTI I TAJAR BEJ TETOVĖS PĖR ĒĖSHTJEN KOMBĖTARE SHQIPTARE
-Qerim Dalipi: KONSOLIDIMI DHE ZGJERIMI TERRITORIAL I SHTETIT TĖ BALSHAJVE (1360-1385)
-Fauzi Skenderi: DISA VEĒORI GJEOGRAFIKE TĖ VENDBANIMEVE RURALE NĖ TREVAT SHQIPTARE NĖ MAQEDONI
-Sadik Krasniqi: ZHVILLIMI I MUZEOLOGJISĖ NĖ KOSOVĖ
Nėn siglėn ‘Identitete ballkanike’, dallojmė punimet:
-Monika Shoshori – Stafa: “GJUHA E TJETRIT” SI KRITER MENDĖSIE
-Eda Derhemi: ZAMAN, DERMAN, BALLKAN, MOR AMAN!
Nė fund tė revistės gjejmė edhe dy recensione:
-Qemal Murati: NJĖ VEPĖR STUDIMORE ME VLERA PĖR GJUHĖN E XOXĖS – (Rreth librit tė dr. Bukurie Mustafa, Gjuha e romanit LUMI I VDEKUR tė Jakov Xoxės, ITSHKSH, Shkup, 2011)
-Begzad Baliu: MARRĖDHĖNIET SHQIPTARE-MAQEDONASE – KONTEKSTI I ENCIKLOPEDISĖ (Enciklopedia e ndarjes – Kumtesa tė Tribunės shkencore tė organizuar nga Instituti Albshkenca, mbajtur nė Prishtinė, mė 07.10.2009. Botoi Instituti Alb-shkenca, Prishtinė, 2010)
Kryeredaktor i numrit tė 5-tė tė revistės ‘STUDIME ALBANOLOGJIKE’, ėshtė Prof.dr.Qemal Murati, sekretar i redaksisė Mr.Besnik Emini, kurse redaksia pėrbėhet edhe nga Dr.Bukurie Mustafa, Dr.Izaim Murtezani dhe Dr.Naim Halimi.
Ky botim i rėndėsishėm pėr shkencėn e albanologjisė, mbėshtetet edhe nga Ministria e Kulturės e Republikės sė Maqedonisė.

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
STUDIME ALBANOLOGJIKE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hilmi Saraēi: Masakra serbe nė Studime tė Poshtme (Martiraj) 1998-1999

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: