prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Muhammedi (a.s.) njeriu mė me ndikim nė historinė e njerėzimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Muhammedi (a.s.) njeriu mė me ndikim nė historinė e njerėzimit   Sun Sep 16, 2012 1:56 am


MUHAMMEDI (A.S.) NJERIU MĖ ME NDIKIM NĖ HISTORINĖ E NJERĖZIMIT

Nė vitin 1978, nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, u botua libri me titull The 100 - a raking of the most influential persons in history (Radhitje e 100 njerėzve me me ndikim nė histori). Ky libėr, i cili ka 572 faqe, ėshtė vepėr e historianit amerikan Michael H. Hart, qė u botua nė qytetin Nju-Jork.
Siē shihet nga vetė titulli, nė libėr flitet pėr njėqind njerėzit qė kanė pasur ndikim mė tė madh nė historin e njerėzimit. Seleksionimi ose zgjedhja e njėqind njerėzve mė me ndikim pėr lexuesit amerikanė, por edhe pėr tė tjerėt, ėshtė plot tė papritura. As Jezu Krishti as Karl Marksi nuk janė nė vend tė parė, por Muhammedi, paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė!
Historiani amerikan Michael H. Hart nė librin e tij pėrdor argumente bindėse tė bazuara nė fakte historike pėr ēdo personalitet, qė pėrmendet. Ėshtė krejtėsisht ēėshtje subjektive se pajtohet dikush ose jo!
Nė libėr pėrshkruhet me shumė kujdes karriera dhe kontributi i secilit prej tyre qė i ka dhėnė njerėzimit dhe karakteristikat kryesore qė e dallojnė personin nė fjalė, duke u analizuar rėndėsia e veprės sė tyre jetėsore. Nė libėr shėnohen gjithashtu faktet mė kryeore rreth liderėve fetarė politikė, ushtarakė dhe rreth shkencėtarėve, filozofėve, zbuluesve etj. Me pak fjalė, ky libėr, siē e vlerėsoi kritika amerikane, ėshtė njė histori e botės, njė histori e njerėzimit.
Kjo vepėr, siē shkruante gazeta e pėrditshme e Nju-Jorkut The Wall Street Journal, e bėn Michael H. Hart-in tė jetė njė shkrimtar i pastėr dhe mėsues shembullor. Ndėrsa gazeta Memphis Commercial Appeal shkruan: «Kėtė libėr duhet ta ketė ēdo librari ose bibliotekė».
Lexues tė nderuar! Pėr tė pasur njohuri mė tė plotė, kėtu mė poshtė po shėnojmė radhitjen e njėqind njerėzve mė me ndikim nė histori, sipas shkrimtarit tė pėrmendur amerikan Michael H. Hart.
Kėta janė si mė poshtė:

1. MUHAMEDI............. ............... 570-632
2. ISAAC NEWTON..... ............... 1642-1727
3. JEZU KRISHTI.......... ............... 6 p.k.- 30
4. BUDA.......................... ............... 563 - 483
5. CONFUCIUS................ ............... 551- 479
6. SHĖN PALI ................ ......................4 - 64
7. CAI LUN ............... ........................ 105 - ?
8. JOHAN GUTENBERG ............1400 - 1468
9. KRISTOFOR KOLOMBO .......1451 - 1506
10. ALBERT AJNSHTAJN...........1879 - 1995
11. KARL MARX ........................ 1818 - 1883
12. LOUIS PASTEUR ...................1822 - 1895
13. GALILEO GALILEI ............... 1564 - 1642
14. ARISTOTELI ............................. 384 - 322
15. LENINI ................................... 1870 - 1924
16. MOJSIU (Hazreti Musaja) ..........................
17. CHARLS DARWIN ................ 1809 - 1882
18. SHIH HUANG TI ...................... 259 - 210
19. AUGUSTUS CEZAR ...................63 - 14
20. MAO CE TUNG ..................... 1893 - 1976
21. XHENGIS KANI .................... 1162 - 1227
22. EUKLIDI .................................. 300 p.k.
23. MARTIN LUTERI ................... 1483 - 1546
24. NIKOLLA KOPERNIKU ........ 1473 - 1543
25. JAMES WAT ........................... 1736 - 1819
26. KONSTANTINI I MADH .......... 280 - 337
27. G. WASHINGTON ................... 1732 - 1799
28. MICHAEL FARADEY ............. 1791 - 1867
29. JAMES MAXWELL .................. 1831 - 1879
30. ORVILLE W. WRIGHT ............. 1867 - 1912
31. ANTOINE LAVOISIER ............. 1743 - 1794
32. SIGMUND FROJDI .................... 1856 - 1939
33. LEKA I MADH ............................. 356 - 323
34. N. BONAPARTE ......................... 1769 - 1821
35. ADOLF HITLER ......................... 1889 - 1945
36. W. SHAKESPEARE .................... 1564 - 1616
37. ADAM SMITH ............................ 1723 - 1790
38. THOMAS EDISON ..................... 1847 - 1931
39. A. LIWENHOEK ......................... 1632 - 1723
40. PLATONI ....................................... 427 - 347
41. GULJEMO MARCONI ............... 1874 - 1937
42. L.V. BETHOVENI ....................... 1770 - 1827
43. W. HEISENBERG ........................ 1901 - 1976
44. ALEXANDER BELL .................... 1847 - 1922
45. A. FLEMING ................................. 1881 - 1955
46. SIMON BOLIVAR ........................ 1783 - 1830
47. OLIVER GROMWELL ............... ..1599 - 1658
48. JOHN LOCKE ................................ 1632 - 1704
49. MICHELANGELO ......................... 1475 - 1564
50. PAPA URBANI II ..........................1042 - 1099
51. HAZRETI YMERI ............................ 586 - 644
52. ASOKA ............................................. 300 - 232
53. SHĖN AGUSTINI ............................. 354 - 430
54. MAX PLANK ................................ 1858 - 1947
55. JOHN KALVINI ............................ 1509 - 1564
56. WILLIAM MORTON .....................1819 - 1868
57. WILLIAM HARVEY ......................1578 - 1657
58. ANTOINE BEKEREL .................... 1852 - 1908
59. GREGOR MANDEL ...................... 1822 - 1884
60. JOSEPH LISSTER .......................... 1827 - 1912
61. NIKOLAUS OTTO ......................... 1832 - 1891
62. LOUIS DAGUERRE ....................... 1787 - 1851
63. J- STALINI ...................................... 1879 - 1953
64. RENE DESKARTES ....................... 1596 - 1650
65. JULIUS CESAR ................................ 100 - 44
66. F. PAZZARO .................................. 1475 - 1541
67. HENARDO CORTES ......................1485 - 1547
68. MBRET ISABELA ......................... 1451 - 1504
69. UILIEM PUSHTUESI .................... 1027 - 1087
70. THOMAS JEFFERSON ............... ...1743 - 1826
71. ZHAN ZHAK RUSSO .................... 1712 - 1778
72. EDWARD JENER ........................... 1749 - 1823
73WILHEM RENTGEN ....................... 1845 - 1923
74. JOHAN BAH ................................... 1685 - 1750
75. LAO CU ............................................. 400 p.k
76. ENRICO FERMI ............................. 1901 - 1954
77. THOMAS MALTHUS .................... 1766 - 1834
78. FRANCIS BACON .......................... 1561 - 1626
79. VOLTERI ......................................... 1694 - 1778
80. XHO KENEDI .................................. 1917 - 1963
81. GREGORI PINCUS .......................... 1903 - 1967
82. SUI WEN TI ........................................ 541 - 604
83. MANI .................................................. 216 - 276
84. VASKO DE GAMA ......................... 1460 - 1524
85. KARLI I MADH ................................. 742 - 814
86. SAJRUSI I MADH .............................. 590 - 529
87. LEONARD EULER ........................... 1707 - 1783
88. NIKOLLA MAKIAVELI.................... 1469 - 1527
89. ZARATUSTRA .................................... 628 - 551
90. MENES ................................................. 310 p.k.
91. PJETRI I MADH ................................ 1672 - 1725
92. MENCIUS ............................................. 371 - 289
93. XHON DALTONI .............................. 1766 - 1844
94. HOMERI ............................................... 800?
95. ELIZABETA E PARĖ ........................ 1533 - 1603
96. JUSTINIANI ....................................... 483 - 565
97. JOHANES KEPLER ......................... 1571 - 1630
98. PABLO PIKASO .............................. 1881 - 1973
99. MAHAVIRA ...................................... 599 - 527
100. NIELS BOHER ............................... 1885 - 1962


Ishte kjo radhitja, qė i bėnė historiani amerikan njerėzve mė me influencė nė histori. Secilit prej tyre i kushtohen disa faqe, tė cilat janė tė ilustruara me fotografi e portrete e tė plotėsuara me harta e tė argumentuara me dokumente.
Kaptina e parė ilustrohet me njė pamje nga qyteti i shenjtė Mekke me Qabenė e madhėrueshme nė mes, ndėrsa nėn fotografi shkruan:

1 MUHAMMEDI (570 - 632)

Tani po ia japim fjalėn shkrimtarit amerikan:
«Zgjedhja ime e Muhammedit tė kryesojė listėn e personave mė me influencė nė botė disa lexuesve mund t’i duket e papritur, por ai ėshtė i vetmi njeri nė histori, i cili kishte sukses tė plotė nė nivel religjioz e laik.
Nga njė prejardhje e pėrvuajtur, Muhammedi e themeloi dhe pėrhapi njė nga religjionet mė tė mėdha tė botės, arriti tė themelojė e tė bėhet njė udhėheqės politik me efekt tė pakufishėm. Sot, trembėdhjetė shekuj pas vdekjes sė tij, influenca e tij ėshtė ende e fuqishme dhe vazhdon tė pėrhapet, tė depėrtojė...
Pushtimet e arabėve tė shekullit shtatė vazhdojnė tė luajnė njė rol me rėndėsi nė historinė e njerėzimit, deri nė ditėn e sotme. Ky ėshtė njė kombinim i pabarazueshėm, religjioz e laik, tė cilin unė mendoj qė e bėn Muhammedin tė konsiderohet si personi mė me influencė nė historinė e njerėzimit».
Shkrimtari amerikan ia kushton gjashtė faqe tė librit tė dashurit tonė Muhammedit (A.S.), ku pėrshkruan jetėn dhe veprimtarinė e Tij. Si pėrfundim, e themi lirisht se ky nuk ėshtė ndonjė zbulim pėr besimtarėt myslimanė, kudo qė janė, pasi tė gjithė besimtarėt janė tė bindur me shpirt, me mendje e me zemėr se ku e ka vendin Muhammedi (A.S.). Kėtė na e ka shpallur Krijuesi i Madhėrishėm All-llahu (XH.SH) para 1400 vjetėve nė Kur'an. Megjithatė, mjafton qė edhe pseudointelektualėt tanė ta kuptojnė se nė kohėn e kompjuterit e tė informatikės elektronike, nė shtetin mė tė fuqishėm e mė tė zhvilluar nė teknologji e nė fusha tė tjera, siē ėshtė Amerika, del njė historian, si Michael H. Hart, dhe e vė Muhammedin (A.S) nė vendin e parė, nė listėn prej njėqind personave mė me ndikim tė njerėzimit. Ne, ku jemi?!

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Botuar nė revistėn ”Dituria Islame”,
Nr. 71, gusht 1995, PrishtinėMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Muhammedi (a.s.) njeriu mė me ndikim nė historinė e njerėzimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sa sheqer mund tė konsumoj njeriu
» Ē' ĖSHTĖ NJERIU? CILA ĖSHTĖ ORIGJINA? ĒFARĖ LLOJ SHORTI KA AI?
» Skeleti gjigand
» Avni Rudaku-Rudi: Poezi antipėrsėritėse: Kur njeriu gabon, pėrsėri gabon!
» Libra nė dorėshkrim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: