prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 QABJA E MADHNUESHME

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: QABJA E MADHNUESHME   Wed Oct 24, 2012 10:30 am
QABJA E MADHNUESHME

SHEJH MUHAMMED IBN EL-ARABI
(1165-1240)


O Shtėpia e Zotit,
O Dritė e zemrės,
O freski e syve,
O Qabe e All-llahut,
O jeta ime,
O drejtim’ i lumturisė,
O udhėzim’ i fatmirėsisė,
O zemra ime,
Vėrtet – nata e jonė
Shpejtė ka kaluar,
Por qėllimi i dashurisė
Ende s’ka pėrfunduar…

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovė


Shėnime pėr autorin:

Emri i tij i plotė ėshtė: Abdullah Muhammed ibn’Ali ibn Muhammed ibn’Arabi. Lindi nė Taifa, Murcia, Andaluzi, Spanjė, mė 17 Ramazan 561 (27 Korrik 1165) nė njė familje tė nderuar, ndrroi jetė nė Damask mė 10 Nėntor 1240.
U shkollua nė Sevilje, Spanjė. Qė nė moshėn njėzet vjeēare ai zotėronte njė hapėsirė tė thellė shpirtėrore. Mė vonė atij i janė atribuar tituj tė nderuar si Shejh Ekber (“Shejhu mė i madh”), Muhji el-Din (”Ai qė e bėn tė rijetojė fenė”, kurse nė Evropė quhej Doktor Maximus.
Ka qenė dijetar, shkrimtar, poet, filozof, sufi dhe pėr tė gjitha ka dėshmi. Dėshmohet se ai ka shkruar 289 vepra, prej tė cilave 150 egzistojnė ende sot.
Kryevera e tij ėshtė “El-Futuhat el-Mekkijje (“Zbulesat e Mekkes” tė cilėn e ka shkruar pėr 30 vjet dhe ja ka pėrkushtue djalit tė madh Imaduddin Muhammedit.
Kjo kryevepėr ka 560 kapituj, 12 vėllime, ėshtė jo vetėm njė Enciklopedi e Sufizmit, por dhe njė ditar tridhjetė vjeēar i pėrvojave tė tij shpirtėrore; njė pėrmbledhje e shkencave ezoterike tė Islamit.
Nė veprat e Ibn Arabiut ėshtė paraqitur kryesisht doktrina e sufizmit, e cila pėrmban teologjinė, metafizikėn, kozmologjinė, filozofinė, psikologjinė, praktikėn shpirtėrore e shumė fusha tė tjera....

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
QABJA E MADHNUESHME
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: