prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PREJARDHJA E NATĖS SĖ SHTRIGAVE (HALLOWEEN)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PREJARDHJA E NATĖS SĖ SHTRIGAVE (HALLOWEEN)   Tue Oct 30, 2012 9:53 am


Mexhid YVEJSI, Gjakovė

PREJARDHJA E NATĖS SĖ SHTRIGAVE
(HALLOWEEN)

Nata e Shtrigave ėshtė njė festė kristiane, por me rrėnjė pagane, e cila shėnohet me 31 Tetor, ėshtė njė festė vjetore, por qė po merrė pėrmasa botėrore…
Sipas historianit Nicholas Rogers, prejardhja e kėsaj feste popullore vjen nga Roma, ku kremtohej pėr nder tė hyjneshės Pomona, hyjnesha e farėrave, fryteve, qė ka lidhshmėri me pėrkujtimin e tė vdekurve, ditė e cila quhej Parentalia…
Parentalia ka lidhshmėri me festėn e keltėve paganė Samhain, qė nė irlandishtėn e vjetėr do tė thotė: Fundi i verės. Kėtė festė tė lashtė pagane e kremtonin edhe popuj tjerė tė Europės si keltėt, galėt, britonėt etj.…
Nė ndikimin e fuqisė ekonomike, politike, nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, kjo festė mashtrimi ėshtė pėrhapur, pėr shkaqe pėrfitimi, edhe nė Amerikėn Jugore, Afrikė , Evropė, Azi, deri nė Japoni…
Keltėt e lashtė besonin se kufiri i kėsaj bote dhe botės sė ardhshme ėshtė mes verės dhe dimrit, tė cilin e kremtonin me frikė dhe shpresė, duke ndezur zjarre, me lojra tė ndryshme….Pėrdornin fryte, nė veēanti kunguj tė gėrryer, i gėdhendin me kujdes, qė t’i pėrngjajnė fantazmave pėr t’i trembur shpirtėrat e kėqinjė….
Pėr t’i trembur shpirtat e kėqinjė bėhen pėrgatitje tė mėdha me lloj-lloj veshjes, shpenzime tė shumta pėr blerjen e maskave, nga tė gjitha moshat qė tė jenė gati Natėn e Shtrigave, me 31 Tetor….
Sipas njė hulumtimi tė Agjensisė National Retail Federation nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės vetėm pėr Natėn e Shtrigave tė 31 Tetorit 2006 janė shpenzuar rreth pesė miliard dollarė….! Kėto shpenzime marramendėse po vijnė duke u shtuar nga viti nė vit…
Pėr kėto shpenzime tė kota, qė po i bėnė bota, edhe ne nė Kosovėn e shkretė jemi dėshmitarė vetė pėr Natėn e Shtrigave se ēka po ngjetė- vjet pėr vjet…
Pėr t’u mos u mashtruar, nga shejtani i mallkuar, duhet pakėz udhėzim… Udhėzim i cili rrugėn ta ndriēon dhe tė shpėton, qė gjendėt nė Islam, nė t’madhėrueshmin Kur’an…

Burimet kryesore:

1.Rogers, Nicholas (2002). "Samhain and the Celtic Origins of Halloween". Halloween: From Pagan Ritual to Party Night, pp.11–21. New York: Oxford University Press.
2.Hutton, Ronald (1996). Stations of the Sun: A History of the Ritual Year in Britain. Oxford: Oxford University Press. ^
3. Danaher, Kevin (1972). The Year in Ireland: Irish Calendar Customs, pp.190–22. Dublin: Mercier Press.
4.Skal, David J. (2002). Death Makes a Holiday: A Cultural History of Halloween, New York: Bloomsbury.
5.Simpson, Jacqueline All Saints' Day in Encyclopedia of Death and Dying, Howarth, G and Leeman, O (2001)London Routledge, p.14 Halloween is closely associated in folklore with death and the supernatural.
6.Jack Santino (ed.), Halloween and Other...

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PREJARDHJA E NATĖS SĖ SHTRIGAVE (HALLOWEEN)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Lajmerime-
Kėrce tek: