prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ISLAMI DHE IDEOLOGJIA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: ISLAMI DHE IDEOLOGJIA   Sat Nov 24, 2012 2:22 pm


Botime tė reja: ISLAMI DHE IDEOLOGJIA

Kėto ditė, pikėrisht me 20 nėntor 2012, doli nė dritė libri me titull:

ISLAMI DHE IDEOLOGJIA

Autor:
Arbėr BERISHA

Recensentė:
Mexhid YVEJSI
Tomor KASTRATI

Lektori dhe realizimi kompjuterik:
Besmir YVEJSI

Kopertina:
Argjend XHELILI

Tirazhi: 500 copė,
Faqe: 190

Shtypi:
Zero Print

Prishtinė, 2012


Ēfarė pėrmban libri “Islami dhe Ideologjia?

Libri “Islami dhe Ideologjia” fillon me fjalėn e autorit, Arbėr Berisha dhe fjalėt e recesentėve dhe vazhdon me 46 tema tė ndryshme tė cilat janė:

Pėrmbajtja .............................................................6
Fjala e autorit ........................................................8
Fjala e recesentėve .................................................
1. Islami dhe ideologjia ...............................................
2. Ide tė gabuara pėr fenė e qėlluar ...........................
3. Ardhmėria i takon Islamit .....................................
4. Ideologjia e organizatave jo-Islame dhe dėshtimi i
tyre para njerėzve dhe Islamit ..................................
5. Disa Pejgamberė tė zgjedhur dhe muslimanė
fleksibil gjatė kohėrave ..............................................
6. Islami dhe shekullarizmi .......................................
I. Dallimi dhe diferencimi .......................................
II. Ku lindin pasojat? ..............................................
III. Islami - e Vėrteta dhe shekullarizmi - e
pavėrteta e arritur .....................................................
7. Miti, komunizmi dhe historia ...............................
8. Ēfarė duan shqiptarėt? ........................................
9. Islami dhe civilizimi perėndimor ........................
I. Pasiviteti lindor dhe gjallėria perėndimore ....
II. Koncepti Islamo-perėndimor ............................
10. Islami dhe shekulli XXI ....................................
Islami dhe civilizimi perėndimor ............................
11. Ēfarė duan shqiptarėt .........................................
12. Idea e islamit tek ilirėt ......................................
13. Blerim Latifi (kėshilltar i kryeministrit Thaēi)
dhe teoria e Islamit tė shkretėtirės .........................
14. Realitete historike ..............................................
15. Faraonėt me krevata..........................................
16. Studimi i fenomeneve nė histori .......................
17. Teoria e perandorive .........................................
18. Piramida shqiptare ...........................................
19. Halifati Islamo-kontemporan si dhe idetė e zhardhokut tė patates...............................................
20. Islami dhe ideja e diplomacisė sė sotme ...........
21. Islami dhe racizmi ...............................................
22. Islami dhe nacionalizmi .....................................
23. Islami dhe ekonomia ...........................................
24. Islami dhe kriminologjia ....................................
25. Islami dhe demokracia .......................................
26. Islami dhe teknologjia .......................................
27. Islami dhe idetė ateiste ......................................
28. Taborret masone ...............................................
29. Islami dhe njeriu ................................................
30. Islami dhe tregtari i Venedikut ........................
31. Ideologjia e tmerrit ............................................
32. As'habu-l-Kehf nga e kaluara nė tė sotmen.....
33. Islami dhe integrimet ........................................
34. Musai a.s. dhe Hidri a.s. - reflektim nga e kaluara deri sot
35. Prishtina, Perėndimi dhe Orienti .....................
36. Qyteti ideal islam ...............................................
37. Islamofobia - njė absurditet .............................
38. Islami dhe drejtėsia ...........................................
39. Islami njė religjion i keqkuptuar .....................
40. Muslimanėt nė Perėndim ................................
41. Muhamedi a.s nė notat e historisė evropiane .
42. Islami dhe mjekėsia ..........................................
43. Islami dhe i ashtuquajturi “ekstremitet“ .......
44. Islami nė rrethin e Tropojės ............................
45. Islami dhe prostitucioni – amoraliteti .............
46. Islami dhe malet ................................................
Pėrfundimi ........................................................
Literatura e konsulltuar ..................................
Shėnime pėr autorin ....................................189


Dy-tri fjalė rreth pėrurimit tė librit

Libri “ISLAMI DHE IDEOLOGJIA“ nga Arbėr Berisha u botue nė Prishtinė, Kosovė, por u pėrurue nė qytetin Bajram Curri, Shqipni.
Ditėn e shtunė, mė 24 Nėntor 2012, nė lokalin „Valbona“ kati i dytė, nė qendėr tė qytetit Bajram Curri, pėrballė pėrmendorės sė tij, u bė pėrurimi i librit „Islami dhe Ideologjia“, ku ishin tė pranishėm miqė tė autorit, dashamirė tė librit, burra e gra, djemė e ēika dhe pėrurimi u zhvillue me kėto pika:
Nė fillim, moderatorja simpatike Ditjona Kortoēi, pėrshėndeti tė pranishmit, foli shkurtimisht rreth librit dhe rreth autorit tė librit, imamit, Arbėr Berisha. Pastaj e prezentoj recensentin e librit, shkrimtarin, publicistin, Mexhid Yvejsi, nga Gjakova, i cili ndėr tė tjera tha:
“Tė gjitha shkrimet nė kėtė libėr kanė pėrmbajtje fetare, historike, kombėtare, janė paraqitur me dėshmi, me argumente, me maturi, me urtėsi...!
Autorin, imamin, Arbėr Berisha, e pėrgėzoj pėr librin e ri, nė veēanti, i cili doli nė dritė nė pragun e 100 vjetorit tė Pavarėsisė, me kėtė libėr ai ndriēoi disa faqe tė errėta tė historisė... „
Pastaj, rreth librit foli Ma. Tomor Kastrati nga Prishtina, kurse i treti nė radhė foli hoxha i nderuar nga Prishtina, Bejtullah Gashi.
Diskutimet rreth librit i vazhduen z.Petrit Zenelaj, z.Isa Berisha, historian, dr.Mire Hysenaj Hoxha, haxhi Rexhep Hasani etj.
Mė nė fund, autori i librit, imami, Arbėr Berisha, falėnderoj tė pranishmit, didkutuesit, nė veēanti vėllezėrit qė kishin ardhur nga Kosova, me kumtesa pėr librin, z.Mexhid Yvejsi, z.Tomor Kastrati dhe imamin, Bejtullah Gashi....

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ISLAMI DHE IDEOLOGJIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sami Islami:PSE SHQIPTARĖT I MBROJTĖN HEBREJTĖ NGA NAZIZMI?
» Gazmend Islami:Debati Buzhala-Molliqaj nxjerrė fytyrėn e spiunit?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: