prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Botime tė reja: Revista ”URA”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Botime tė reja: Revista ”URA”   Sun Jan 06, 2013 12:11 am


Botime tė reja: Revista ”URA”

Kėto ditė doli nė Tiranė revista “URA”, Nr. 8-9, 2012

Kjo ėshtė Revistė Kulturore-Shkencore pėr Studime Orientale.
Ėshtė viti i 5 i botimit tė kėsaj reviste e cila botohet nga:

”QENDRA SHQIPTARE PĖR STUDIME ORIENTALE”, Tiranė

Kjo Qendėr Shqiptare pėr Studime Orientale trajton kėto fusha studimore:

Albanologji
Ballkanologji
Orientalistikė
Arkitekturė
Arkivistikė
Civilizim
Histori
Filozofi
Gjuhėsi
Letėrsi
Moral
Art
Shkencė
Kulturė
Figura tė shquara
Sociologji, etj.


Ky numėr i ri i revistės ”URA”, Nr. 8-9, 2012, ka kėtė pėrmbajtje:
1. Dr. Edward W. SAID
Skena nga Palestina

2. Mr. sci. Zymer RAMADANI
Sāl-nāmet (Vjetarėt)

3. Dr. Murad W. HOFMANN
Islami dhe tė drejtat e njeriut

4. Mexhid YVEJSI
Dr. Hasan Kaleshi (1922-1976)

5. Dr. Halil INALCIK
Turqit dhe Ballkani

6. Dr. Iljaz REXHA
Procesi i islamizimit tė popullsisė albane nė Kosovė dhe Maqedoni

7. Arabėt nė Palermo

8. Dr. Feti MEHDIU
Vizioni real i Hafiz Ali Korēės pėr ndėrtimin e shtetit kombėtar

9. Bedri TELEGRAFI
Kontributi i Hafiz Ali Korēės pėr arsimin dhe shkollėn shqipe

10. Dr. Beqir ISMAILI
Nga personalitetet e mendimit modern shqiptar - Ermal Bega

11. Asli ERDOĞAN
Sarajevė

~ Recensime ~

1. Dr. Abdullah HAMITI
Vėshtrim kritik

2. Dr. Ali PAJAZITI
Pjerrina e Evropės dhe orientalizmi shqiptar

~ Orientalistė tė njohur ~

1. Theodor Noldeke

~ Aktivitete kulturore ~

1. TACSO organizon trajnim 3-ditor pėr projekt-propozime
2. Simpoziumi shkencor "Hafiz Ali Korēa dhe personaliteti i tij poliedrik"

~ Poezi orientale ~

1. Munir MEZYED
Hajmalitė e mia

2. Nizar KABBANI
Dashuri e pakufi

Summary in English

Meritė tė veēantė pėr pėrgatitjen e kėtij numri aq tė pasur, me studime tė ndryshme, sigurisht, si edhe numrat e mė parshėm, pėrveē bashkėpuntorėve, merita kryesore i takon z.Ermal Bega.
Ermal Bega ėshtė orientalistit i parė shqiptarė, pas shembjės sė komunizmit, i lindur nė Tiranė, i diplomuar nė Prishtinė, i cili po pėrpiqet me shumė vėshtirėsi qė tė bėjė mė tė mirėn e tij pėr Studimet Orientale nė Shqipėri. Prej vitit 2007, ai ėshtė Drejtori Ekzekutiv i "Qendrės Shqiptare pėr Studime Orientale" me qendėr nė Tiranė.

Mexhid YVEJSI, Gjakovė


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Botime tė reja: Revista ”URA”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Heqaje tė vjetra e tė reja
» Shaban Cakolli sjell pėr Ju nga revista "Dituria" Kėze(Kozeta)Zylon
» Kurtesh Devaja: Revista Shqiptari dhe Zjarri i Shipkovicės nė Bukuresht
» Detaje tė reja lidhur me vrasjet politike nė Kosovė
» Revista "Shqipėria etnike"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: