prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 LOTI PĖR ZOTIN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: LOTI PĖR ZOTIN   Mon Jan 14, 2013 8:53 am


Sofra e poezisė: Nazim Juniku

Njė poet – njė poezi


NAZIM JUNIKU

LOTI PĖR ZOTIN


Loti pėr Zotin ėshtė margaritar
I takon vetėm ashikut besimtar!

Loti i besimtarit ėshtė shumė me vlerė
Nėse derdhet pėr Zotin vetėm njė herė!

Ky lot ėshtė margaritar hyjnor
Shndrit nė tėrė rruzullin tokėsor!

Ashiku ėshtė i dashuri i Zotit
Gjithėkrijuesit, Lavdiplotit!

I tilli kur qiejt i vėshtron
Pėr fuqinė e Zotit mediton!

Hasan Basriu e tha saktėsisht
Kėtė porosi tė shumėfishtė:

“Kush derdh lot pėr Zotin nė vetmi
Tėrė popullit tė tij i sjell mirėsi!”

Loti i pėrcjellė me psherėtimė
Ėshtė vetėtimė dhe murmurim!

Konsiderohet vlerė madhėshtore,
Dhuratė e ēmuar hyjnore!

Andaj ju dashamirė tė dashur
Respekt ndaj besimtarit duhet pasur!

Atij i rrjedhin lotėt pa hetuar
Kur mediton pėr Zotin e Madhėruar!

Ai e sheh Gjithėkrijuesin nė ēdo krijim
Nė ēdo formė, veprim dhe manifestim!

Ushqim shpirtėror i tij ėshtė fikri
Ilaē i zemrės, pėrmendja e Zotit - dhikri!

Ka arritur shkallė ndriēuese tė lartė
Fuqinė e Zotit e sheh tepėr qartė !

Atij vazhdimisht i pikon loti
Pasi qė nė zemėr iu ka futur Zoti!

Ti je i orientuar me dritat e udhėzimit
Ndėrsa ashiku me ato tė ballafaqimit!

Ai e pėrjeton ndjenjėn e pranisė me Allahun
Udhėrrėfyes shpirtėror e ka Resulullahun!

Zoti atij ia zbulon manifestimet e Veta
Ndėrsa me dritėn tjetėr veēoritė e Veta!

Me sytė e zemrės e vėshtron Gjithėsinė
Krejtėsisht qartė e sheh Vėrtetėsinė!

Ashiku i cili Krijuesin e dashuron
Loti i rrjedh, nga syri i pikon!

Ai lot nė oqean shndėrrohet
Margaritar hyjnor konsiderohet!

I pėrulet nė sexhde Gjithėkrijuesit
Shpreh madhėrim ndaj Mėshiruesit!

Ai thotė: “Ti je shpirt i shpirtit tim
Pa Ty o Zot, nuk kam ekzistim!

Kėtė Gjithėsi s`e krijove kot
Dėshmoj se vetėm Ti je Njė Zot!

Nė zjarr tė ashkut unė rashė
U dogja dhe asgjė veē Teje nuk pashė!”


Shėnime pėr autorin:

Nazim Juniku ka lindur mė 16 prill 1952 nė Gjakovė, ku kreu shkollėn fillore dhe tė mesme, ndėrsa studimet i vazhdoi nė Fakultetin Ekonomik - dega Tregtia e Jashtme nė Suboticė, Vojvodinė...
Si njė besimtar, nė fillim lexues i pasionuar i literaturės fetare, pakėz mė vonė, rreth vitit 1993 filloi tė merret me shkrime, kryesisht me tema fetare-islame.
Ka shkruar, pėrkthyer dhe botuar kėto libra:
„Porositė Hyjnore“, Gjakovė, 1996
„Bibla, Kur’ani dhe Shkenca“ , tė dr. Moris Bucaille, njė vepėr monumentale, e pėrktheu nga boshnjakishtja, botuar nė Gjakovė, 1997, kurse u ribotue nė Prishtinė, nė vitin 2000, nė Tiranė...
Po nė vitin 2000 botoi veprėn “Pendname dhe tesavvufname”, pėrkthye nga boshnjakishtja- njė pėrmbledhje e kėshillave dhe udhėzimeve.
Ka pėrkthye, komentue, kompilue veprėn me titull:
“Komentimi i ėndrrave sipas shkencės hyjnore”...
Viti 2010, pėr shkrimtarin, pėrkthyesin, poetin, Nazim Juniku, ishte viti mė frytėdhėnės, sepse botoi tri vepra, tė cilat janė:
„Poezi tė kodit hyjnor (poezi), Gjakovė, 2010
“Pėrjetimi i itikafit”, Gjakovė, 2010 dhe veprėn monumentale tė Ahmed Ibn Ataullahut, k.s., “El -Hikem”., Gjakovė, 2010.
Pėrveē kėtyre librave tė botuara, Nazim Juniku ka pėrkthye edhe disa libra tė tjerė me shumė vlerė, siē janė:
„Dituria e Zemrės“ dy vėllime, si rezulltat i komentimit tė urtive tė veprės „El-Hikem“
Ka pėrkthye veprėn “Junus Emre - poezi tė zgjedhura“, “Bylbylat e Kopshtit tė Dashurisė”, si edhe vepra tjera, tė cilat presin dritėn e botimit...
Pėrveē kėtyre veprave, Nazim Juniku shkruan edhe poezi me frymė mistike, disa prej tė cilave janė botuar nė revista fetare-edukative, kulturore-shkencore, si nė revistėn „Frymėzimi“, Gjakovė, nė revistėn “Lumturia“, Prizren, „Udha e ndritur“ Tiranė...

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
LOTI PĖR ZOTIN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: