prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PREJARDHJA E DITĖS SĖ GRUAS

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PREJARDHJA E DITĖS SĖ GRUAS   Fri Mar 08, 2013 1:56 pm

PREJARDHJA E DITĖS SĖ GRUAS

Dita e Gruas e ka prejardhjen nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku ėshtė shėnuar pėr herė tė parė mė 28 shkurt 1909. Kjo ditė ėshtė shėnuar me nxitjen, frymėzimin e Partisė Socialite tė Amerikės. Kėshtu ėshtė pėrkujtuar pėr katėr vite, deri mė 1913, tė dielėn e fundit tė shkurtit.
Nė vitin 1910, u organizua “Konferencėn Ndėrkombėtare e Socialistėve nė Kopenhagė” aty u vendos qė ‘Dita e Gruas’ tė festohej nė tė gjithė botėn, pėr nder tė lėvizjes sė grave pėr tė drejtat e tyre dhe pėr t`i pėrkrahur gratė nė njohjen e statusit tė tyre nė shoqėri. Nė kėtė konferencė morėn pjesė 100 gra, nga 17 vende tė botės, midis tyre dhe tri gratė e para tė cilat u zgjodhėn si pjesėtare nė Kuvendin e Finlandės”.
Dita Ndėrkombėtare e Gruas nė Rusi ka filluar tė shėnohet nė vitin 1913, tė dielėn e fundit tė muajit shkurt, por sipas Kalendarit Julian qė i binte me 8 Mars. Pas Revolucionit Bolshevik tė Tetorit, A. Kollontai e bindi Leninin qė kėtė ditė ta bėnte festė zyrtare, Lenini e pranoi, por ishte ditė pune.
Tek shqiptarėt, nė Shqipėri, Kosovė e nė trojet etnike, Dita e Gruas ka prejardhje serbe, ruse, sovjetike....!

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PREJARDHJA E DITĖS SĖ GRUAS
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Lajmerime-
Kėrce tek: