prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 NAMAZI NĖ ISLAM, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: NAMAZI NĖ ISLAM, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė   Sat May 09, 2009 1:35 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

NAMAZI NĖ ISLAM

NAMAZI, DERVISHI DHE ZEMRA

Namazi nė fenė Islame ka shumė rėndėsi, sepse ėshtė shtylla e besimit pėr ēdo njeri, ėshtė ura qė e lidhė krijesėn me Krijuesin, ėshtė elementi kryesor i besimit, ėshtė vepra e parė pėr tė cilėn do tė jep llogari besimtari nė Ditėn e Gjykimit, nėse namazi i besimtarit ėshtė i pranuar, atėherė besimtari ka shpėtuar…
All-llahu i Madhnueshėm, nė Suren (Kaptinėn) e Besimtarėve, thotė:
”Me siguri kanė shpėtuar besimtarėt, ata qė falen me pėrshpirtshmėri.”
(Kur’an, 23:1-2)
Nė Kur’an, duke pėrmendur cilėsitė e besimtarėve, All-llahu (xh.sh.) thotė:
”Dhe ata qė i kushtojnė kujdes kohės sė namazit tė tyre.”
(Kur’an, 23:9).
Duke e nxjerrė nė pah kuptimin me shumė rėndėsi tė kėtij ajeti, poeti, Mevlana Muhammed Xhelaleddin Rumiu, shkruan:
”Ata qė vazhdojnė tė pėrjetojnė gjendjen e namazit edhe pas namazit.
Namazi, i cili na shmang nga tė kėqijat, falet pesė herė nė ditė. Kurse ashikėt (tė dashuruarit pas Allahut) ndodhėn vazhdimisht nė namaz…”
Ky ėshtė namazi i sufive, namaz edhe pas namazit… Por, me gjithė kėte, dallojnė krijesat njerėzore para pranisė Hyjnore!
Njė dervish i ri, sufi, i cili po pėrparonte nė rrugėn e pėrsosshmėrisė shpirtėrore, ndėrsa po falej natėn nė xhami, filloj me ra shi dhe nė njė ēast zemra e dervishit tė ri u kthye nė shtėpi. Atėherė, njė zė i brendshėm ia tėrhoqi vėmendjen, me kėto fjalė:
”O dervish! Me kėtė namaz qė po falė, ti nuk po bėn asgjė, sepse zemrėn e dėrgove nė shtėpi, kurse kėtu e le vetėm trupin”
Dervishi menjėherė u pendue, nga ky pėsim u ndėrgjegjėsue. Njerėzit e mirė mė shumė mėsojnė nga pėsimet, sesa tė kėqijtė nga mėsimet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
NAMAZI NĖ ISLAM, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» FEJA NĖ FJALORIN E GJUHĖS SĖ SOTME SHQIPE, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė
» Gjakovė, pėrleshje me armė zjarri
» Fterra i shkruan PROF.DR.MED.ULF PETER NEUMANNIT-shqip e gjermanisht! !
» Kusari- Lila: Ja kush deshi tė mėvrasė, pazari pėr ekzekutimin tim u krye nė Gjakovė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Tasavvuf-
Kėrce tek: