prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ISRAJA DHE MI'RAXHI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: ISRAJA DHE MI'RAXHI   Wed Jun 05, 2013 8:17 am


ISRAJA DHE MI’RAXHI

Isra quhet udhėtimi nga Meka nė Jerusalem,
Sa ishte ajo shpejtėsi, kėtė Allahu A’lem,
Realiteti ėshtė se ndodhi brenda natės,
Allahu Profetit i dėrgoi engjullin bartės,
Jeta e tij tani morri njė tjetėr kuptim,
Ashtu qė iu largua edhe njė pikėllim.

Dheu i Kudsit atė natė ishte ripėrtėrirė,
E pritnin Profetin nė namaz pėr t'i prirė.

Mi’raxh quhet udhėtimi nga Kudsi nė qiell,
Ishte namazi dhuratė qė Profeti na kishte sjellė,
Ra numri i namazeve nga pesėdhjetė nė pesė,
Ai qė nuk i kryen, Xhenneti i bėhet ndalesė,
Xhibrili vazhdimisht atė e kishte shoqėruar,
Ishte ky udhėtim qė njerėzit i ka frymėzuar.

Besmir YVEJSI, student,
Fakulteti i Studimeve Islame, Prishtinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ISRAJA DHE MI'RAXHI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: