prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 FEJA, SHPRESA DHE QĖNDRESA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: FEJA, SHPRESA DHE QĖNDRESA   Mon Jul 01, 2013 11:40 pm

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Botime tė reja: FEJA, SHPRESA DHE QĖNDRESA

Kėto ditė vere, nė prag tė muajit tė bekuar Ramazan, pikėrisht me 1 korrik 2013, doli nė dritė libri me titull:

Titulli librit:
FEJA, SHPRESA DHE QĖNDRESA

Autor:
Faik MIFTARI

Boton: AKEA
Asociacioni pėr Kulturė, Edukim dhe Arsim

Redaktor:
Mexhid YVEJSI

Recensentė:
Et’hem ROGOVA
Halil IBRAHIMI

Redaktor gjuhėsor:
Mexhid YVEJSI


Ballina dhe radhitja:
Rexhep IBRAHIMI

Shtypi: MOZAIKU

Prizren, 2013

Ky ėshtė njė libėr publicistik, po, mund tė themi, gjithashtu, se ėshtė njė libėr enciklopedik, ku janė 50 shkrime tė cilat zgjojnė mendime, sjellin frymėzime, mbesin kujtime, bėhen udhėzime!
Nė kėtė libėr, i cili lexohet lehtė dhe shpejtė, kryesisht shkruhet pėr fenė, pėr shpresėn dhe qėndresėn e popullit tonė, por shkruhet me njė qasje tjetėr, jo ashtu qysh shumica kanė shkruar, jo nė atė mėnyrėn e tyre tė shtrembėruar.
Libri nxjerr nė pah fakte, argumente, tė cilat na paraqet shkrimtari, Faik Miftari, me njė realizėm bindės, tė cilat hedhin dritė, kjo dritė, pėr tė zhdukur errėsirėn e mendjės, secilit ja shton mundėsitė.
Shkurt, kjo vepėr ka vlerė, vlera e njeriut, siē thoshte Imam Hasan e-Basriu, ėshtė e fshehur nėn gjuhėn dhe majėn e lapsit tė tij. Ajo shfaqet nėpėrmjet fjalės dhe shkrimit.
Nėpėrmjet fjalės sė shkruar, libri me 50 shkrime tė ndryshme, me pėrmbajtje fetare, shoqėrore, kulturore, historike, politike, qė janė shkrime publicistike, kėtu pėrmblidhen me njė titull ”Feja, Shpresa dhe Qėndresa”.
Libri botohet nė 50 vjetorin e lindjes sė autorit, tė cilit i urojmė ardhmėri me shėndet dhe me bereqet! Tė shkruajė aq sa ka mundėsi, nė vazhdimėsi, sa ėshtė nė kėtė jetė tė kontribuojė nė Rrugėn e Vėrtetė. Ashtu u bėftė! Amin!
Libri ”FEJA, SHPRESA DHE QĖNDRESA” autori, Faik Miftari ia pėrkushton:
Vėllezėrve: Hajredin dhe Faredin, si dhe motrave: Qamile, Vasvije, Fatime, Mevlyde, Farije dhe Fatmire.

Libri ka 304 faqe me kėtė pėrmbajtje:


P ė r m b a j t j a

1. Sfida e Gazės……………………………………………….8
2. Tre burra tė shquar ………………………………………..14
3. Pėrdorimi i alfabeteve........................................ ..................20
4. Vonesa nė njohjen e Kosovės........................................... ....24
5. Hapja e tunelit, hapja e lėvizjes.......................................... ..28
6. Votimi nė Shqipėri.......................................... .....................30
7. Vizita e Reisit nė Kosovė............................................ ..........34
8. Netėt e Ramazanit, dikur dhe sot..........................................40
9. Jemi komb shqiptar e jo kosovar........................................... 46
10. Rexhep Qosja & Ismail Kadare...........................................5 2
11. E majta kosovare.......................................... .......................56
12. Merhaba PDK, Elveda LDK............................................... .60
13. Frika e Pirro Mishės nga Turqia...........................................6 6
14. Rreth emblemės sė Prizrenit......................................... ........74
15. Autostrada Prizren – Prishtinė......................................... .....80
16. Lindja e diellit........................................... ...........................84
17. Ēerek shekulli tė Kur’anit shqip...........................................86
18. “ Don’t panic, I’m muslim”........................................... ......90
19. Kthimi i Fuadit nė Kosovė............................................ .......96
20. Pro et contra protestės sė shamisė nė Prishtinė....................100
21. Mjerimi i MPJ-sė nė Kosovė............................................ ...104
22. 15 vite nga gjenocidi nė Srebrenicė.....................................108
23. Kuvendi i dijes, kopshti i parajsės........................................11 4
24. Nata e Kadrit nė Prizren........................................... .......... .120
25. Revolucioni “demokratik” arab........................................... 124
26. Fjalė rasti............................................. ..................................128
27. Konferenca shkencore nė Prishtinė........................................1 32
28. Letėr e hapur z.Enver Robellit.......................................... ...,,140
29. Osmanlinjtė e dikurshėm dhe turqit e sotshėm......................148
30. Xhamitė nė Tiranė, Prishtinė dhe Shkup...............................152
31. Kosova laike me shoqėri demokratike...................................158
32. “Never again – Kurrė mė”............................................... .......164
33. Turqia dhe Kosova............................................ .....................168
34. Rihapja e xhamisė sė Sinan Pashės........................................172
35. Rishkrimi i historisė......................................... ......................178
36. Xhamia, shamia, edukata, “non grata”...................................186
37. Kushtetuesja politike e Kosovės........................................... ..192
38. Rilindja e Turqisė........................................... .........................196
39. Rezoluta famoze 1244.............................................. ...............200
40. Kushtetuta 1974 dhe Rezoluta 1244........................................206
41. Sfidat e Kosovės me fusnotė........................................... ........212
42. Nė pėrkujtim tė gjenocidit nė Srebrenicė................................218
43. Islami dhe komunizmi......................................... ....................224
44. Himn Islamit........................................... .................................230
45. Alia dhe Ibrahimi.......................................... ...........................236
46. Doktrina sunite dhe shi’ite........................................... ............240
47. Myslimanėt nė udhėkryq.......................................... ................244
48. Hulumtimi i Ramazanit......................................... ...................250
49. 100 vjet pavarėsi dhe robėri............................................ ..........254
50. Lidhja e Prizrenit sipas studiuesėve tė kohės……………........260
51. Pėrmbajtja........................................ ..........................................292

Libri me 50 shkrime botohet nė 50 vjetorin e lindjes sė autorit, Faik Miftari, nga Prizreni, tė cilit i urojmė ardhmėri me shėndet, me bereqet! Tė shkruajė aq sa ka mundėsi, nė vazhdimėsi, sa ėshtė nė kėtė jetė tė kontribuojė nė Rrugėn e Vėrtetė. Ashtu u bėftė! Amin!

Kush ėshtė Faik Miftari?

Faik Miftari u lind nė Prizren mė 19 Maj 1963. Rrjedh nga njė familje zejtare me traditė fetare e kombėtare. Shkollėn fillore dhe gjimnazin e kreu nė Prizren, ndėrsa diplomoi nė drejtimin teknologjik pranė Universitetit tė Prishtinės.
Ėshtė i martuar dhe ka dy fėmijė, vajzė e djal.
Merret me shkrime publicistike dhe hulumtuese, nė tė cilat ai shtjellon tema tė ndryshme, si ato me ngjyrė politike, historike, fetare, kulturore, shoqėrore, ku lirisht mund tė themi se ėshtė njė publicist i veēantė, i cili lexohet, vlerėsohet, ēmohet, ėshtė vrojtues, njohės i mirė i rrethanave politike, historike, fetare, kulturore, shoqėrore, tė popullit shqiptar nė Ballkan dhe i marėdhėnjeve ndėrkombėtare. Shkrimet e tij janė publikuar, botuar, nė mbi 50 gazeta e revista tė ndryshme nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni, Bosnjė, Sanxhak e Turqi.
Pėrveē shkrimeve tė vazhdueshme, Faik Miftari ka botuar kėto libra:
1.”Pakės dritė pėr Kosovėn”, Prizren, 2001.
2.”Gjurmė nė kohė”, Prizren, 2011.
3.”Hafizėt e Prizrenit me rrethinė (1912-2012)”, Prizren, 2012.
Libri ”Feja, Shpresa dhe Qėndresa”, ėshtė libri i katėrt, 2013

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
FEJA, SHPRESA DHE QĖNDRESA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shpresa Krasniqi:FJALA E RASTIT E MBREMJES PERKUJTIMORE NE NENTEVJETORIN TE NDERRIMIT JETE TE BABAIT TIM(HAXHI KRASNIQI)
» FEJA NĖ FJALORIN E GJUHĖS SĖ SOTME SHQIPE, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: