prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MUAJI I RAMAZANIT - MUAJI I KUR'ANIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: MUAJI I RAMAZANIT - MUAJI I KUR'ANIT   Mon Jul 08, 2013 9:45 am

MUAJI I RAMAZANIT-
MUAJI I KUR’ANIT.
MUAJI I AGJĖRIMIT –
PRANVERA E BESIMIT…

”Muaji i Ramazanit
qė nė te (filloi tė) zbret Kur’ani,
qė ėshtė udhėrrėfyes pėr njerėz
dhe sqarues i rrugės sė drejtė…)
(Kur’ani, 2: 185)

Ka qė agjėrojnė sa pėr tė agjėruar.
Ka qė agjėrojnė pėr ta pėrjetuar.
Agjėrimi sa pėr tė agjėruar,
Pėrveē qė sjellė etje dhe uri,
Mjerisht, nuk sjellė asnjė dobi.
Agjėrimi i pėrjetuar ėshtė i pranuar,
Ėshtė agjėrim i vėrtet dhe i bekuar,
Siē ėshtė i bekuar Ramazani i madhėruar.


Erdhi muaji i Ramazanit

Erdhi muaji i Ramazanit - muaji i Kur’anit.
Erdhi muaji i agjėrimit - pranvera e besimit…
Besimtarėt nė gjithė rruzullin tokėsor,
E presin kėtė muaj me gėzim,
Me shumė dashuri, me frymėzim,
Sepse nė kėtė muaj tė bekuar
Gjithė bota ka ndryshuar…
Sepse njerėzimit iu ēelėn sytė,
Doli nga errėsira nė dritė…
Dritė qė kurrė s’ka pėr t’u fikė
Sepse kjo e bardha dritė
Nga Krijuesi i madhėrishėm ka zbritė.
Ka zbritė nė jetėn e pėrkohshme tokėsore,
Pėr krijesat njerėzore, qė tė korrin fitore…
Fitore do tė thotė kur e njohim veten,
Kur jetojmė e vdesim pėr tė Vėrtetėn.
E cila ka filluar, ka pėrfunduar,
Nė kėtė muaj tė dashur, tė bekuar,
Nė kėtė muaj tė shenjtėruar…
Jetėn tonė pėr t’na gjallėruar,
Duke na ndryshuar, udhėzuar…
Duke na udhėzuar pėrmes Kur’anit,
Duke na udhėzuar pėrmes Islamit…
Qė t’i bindemi Vullnetit Hyjnor,
Qė tė bėhemi sa mė njerėzor,
Qė tė bėhemi sa mė natyror.
Nė kėtė muaj duke agjėruar
Do tė bėhemi mė tė ndėrgjegjėsuar,
Do tė bėhemi mė tė vetėdijesuar.
Sepse nga agjėrimi mprehet mendimi,
Sepse nga agjėrimi forcohet kujtesa,
Sepse nga agjėrimi rritet shpresa,
Sepse nga agjėrimi lartėsohet besa.
Kur mprehet mendimi, kur forcohet kujtesa,
Kur rritet shpresa, kur lartėsohet besa,
Atėherė pa dyshim shtohet dashuria;
Dashuria pėr ēdo njeri, dashuria pėr njerėzi.
Kjo bėhėt me siguri njė dėshmi
Njė dėshmi se ne jemi nė harmoni
Me Atė qė ėshtė vetėm Njė,
All-llah, Zot, Hy apo Perėndi.
All-llahu, Zoti, Hyu apo Perėndia
Ai ėshtė Ai, Ai ėshtė Dashuria…
Dashuria ėshtė Krijuesi.
Krijuesi ėshtė Dashuruesi.
Dashuruesi ėshtė Mėshiruesi.
Mėshiruesi ėshtė Dhuruesi.
Dhuruesi ėshtė Pranuesi.
Pranuesi qė jo vetėm pranon,
Por Ai edhe na obligon.
Na obligon pėr tė mbarėn tonė,
Duke na urdhėruar:

’’ O ju qė keni besuar,
agjėrimi u ėshtė bėrė obligim
sikurse qė ishte obligim
edhe i atyre qė ishin para jush,
kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm.”
(Kur’ani, 2:183)


Nė histori ka plotė dėshmi

Fjala e shkruar e ka pėrjetėsuar,
Para nesh ēdo brezni ka agjėruar,
Sepse kanė qenė tė obliguar.
Nė histori ka plotė dėshmi:
Dėshmi tė shkruar,
Pėr t’u mos u harruar,
Janė nė librat e shenjtė
Tė cilat ende besohen,
Por pak zbatohen:
Mahabhata, Upanishad,
Nė Bibėl, patjetėr,
Nė Besėlidhjen e Re,
Nė Besėlidhjen e Vjetėr…
Pra, tė gjithė popujt,
Qė kanė parakaluar,
Ka qenė tė obliguar
Pėr tė agjėruar…
Kanė qenė tė obliguar
Pėr tė agjėruar:
Budistėt, Konfuēianistėt,
Toaistėt, Xhainistėt…
Edhe shumė popuj tė tjerė,
Hebrenjė, tė Krishterė…
Pėr besimtarėt myslimanė,
Agjėrimi ėshtė bėrė obligim
Nė muajin Ramazan,
Me 623, sipas kalendarit Gregorian,
Apo nė vitin e dytė tė Emigrimit,
Sipas kalendarit Islamik, Takvimit,
I cili ėshtė i pėrbotshshėm,
Qė tė bėhemi mė tė devotshėm.


Ē’ėshtė devotshmėria?

Fjala devotshmėri do tė thotė:
Bindje ndaj tė Madhit Zot,
Ndaj Tij - tė kemi dashuri,
Tė kemi nderim nė thellėsi,
Tė jemi tė nėnshtruar me pėrulėsi,
Tė jemi tė dorėzuar me besnikėri…
Me devotshmėri rritet vetėdishmėria,
Me devotshmėri shtohet ndjeshmėria.
Kėtė e kuptojnė, kėtė e pėrjetojnė,
Vetėm besimtarėt dhe besimtaret,
Qė n’emėr tė All-llahut agjėrojnė.
Agjėrojnė nė heshtje, plotė besim,
Me pėrkushtim, me ngazėllim,
Sepse agjėrimi ndihmon,
Sepse agjėrimi zhvillon,
Zhvillon aftėsitė mendore,
Zhvillon kalitjen trupore,
Zhvillon rritjen shpirtėrore.


Pėrse agjėrimi nė Ramazan?

Po, pėrse ky muaj ėshtė i bekuar?
Pėrse ky muaj ėshtė aq i madhėruar?
Po, pėrse ky muaj i shenjtėruar
Ėshtė caktuar pėr tė agjėruar?
Janė disa pyetje prej dėgjuesve,
Janė pyetje tė mohuesve,
Qė u parashtrohen agjėruesve… !
E zgjodhi kėtė muaj tė bekuar
Krijuesi i Gjithėsisė,
All-llahu i Madhėruar,
Pėr tė mirėn e njerėzisė.

Pse?
Sepse:

“Muaji i Ramazanit
qė nė te (filloi tė shpallet) Kur’ani,
qė ėshtė udhėrrėfyes pėr njerėz
dhe shqarues i rrugės sė drejtė
dhe dallues (i tė vėrtetės nga mashtrimi.)”
(Kur’an-i, 2:185)

Ē’ėshtė Kur’ani

Ėshtė Fjala e All-llahut tė Madhėruar,
Qė i ėshtė shpallur,
Zbuluar, frymėzuar,
Njeriut mė tė dashur,
Njeriut mė tė lavdėruar,
Mė tė lavduarit nė kėtė jetė,
Mė tė lavduarit nė ahiret,
Nėpėrmjet Shpirtit tė Shenjtė,
Njeriut qė shembull s’ka,
I cili u rritė jetim,
Pa motėr, pa vlla,
Pa babė, pa nanė,
Por qė ndriēoi gjithė dynjanė,
Mėshira e njerėzimit,
Muhammedi alejhi selam.
Ai e jetoi, Ai na mėsoi,
Kur’anin e Madhėruar,
Zbulesėn Hyjnore,
Nė jetėn tokėsore…
Libri i librave,
Bibla e biblave,
Mė i lexuari,
Mė i kėrkuari,
Mė i nderuari.
Libėr pėrkujtues,
Libėr udhėzues,
Libėr shėrues,
Libėr mėshirues…
Pėr ēdo lexues,
Pėr ēdo studiues,
Pėr ēdo zbatues…
Lexues i nderuar!
Pėr hair! Gėzuar!
Ky muaj i bekuar!
Muaji i Ramazanit-
Muaji i Kur’anit.
Muaji i agjėrimit-
Pranvera e besimit,
Ēelėsi i shpėtimit,
Tė mbarė njerėzimit…

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MUAJI I RAMAZANIT - MUAJI I KUR'ANIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: