prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT   Wed Oct 16, 2013 1:17 pm

DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT

Sot, me 16 tetor 2013, dita e dytė e Kurban Bajramit, ėshtė ditėlindja e Enverit. Disa e shėnuan, e pėrkujtuan ditėlindjen e “shokut Enver! Ata,ato, qė e shėnuan, e pėrkujtuan pėrvjetorin e lindjes tė Enver Hoxhės kanė tė drejt, por e drejta e tyre nuk do tė thotė se ata vepruan drejtė. Pse? Sepse, nėn diktaturėn komuniste tė diktatorit Enver Hoxha, nė Shqipėri u pushkatuan mbi 6 mijė burra dhe gra, prej tyre ishin mbi 1000 shqiptarė nga Kosova…
Sepse, nėn diktaturėn komuniste tė diktatorit Enver Hoxha, vuajtėn deri nė vdekje mbi 16 mijė tė burgosur politik, prej tyre 1605 vdiqėn nė burgje...
Sepse, me mbytė njė njeri tė pafajshėm, shkruan nė Librin e Shenjtė, ėshtė si me mbytė krejt njerėzimin...
Sepse, “faji” i tė pushkatuarve, i tė burgosurve, ishte se ata ishin shqiptarė, besonin nė njė Zot, nė njė Shqipėri, me Kosovė e Ēamėri dhe jo nė Lenin, Marks, Engels, Tito, Stalin... Sepse, nėn diktaturėn komuniste tė diktatorit Enver Hoxha, Shqipėria pėrjetojė periudhėn mė tė keqe tė historisė… Sepse, kjo periudhė e keqe bėhet edhe mė e keqe kur mbrohet, kur lavdėrohet, kur pėrkujtohet…
Sepse, kur pėrkujtohet lindja e vepra e tij – kjo ėshtė idhujtari. Idhujtari do tė thotė adhurim i vetvetes… Adhurimi i vetvetes ėshtė larg prej tė Vėrtetės…
Me pak, fjalė kjo ėshtė e vėrteta rreth Enverit o dashamirė tė territ…. E vėrteta nuk do tė pėson ngaqė dikush nuk e pranon… Askush nuk ėshtė aq i verbėr se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė, thoshte Xh. Suifti.
Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
DITĖLINDJA E ENVERIT DHE DASHAMIRĖT E TERRIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AGIM GASHI:30 DHJETORI DITĖLINDJA IME E DYTĖ
» Agim Xhemali :Partia Enverit
» Hatellari: Si e "lidha" diktatorin me litar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Histori-
Kėrce tek: