prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 28 NĖNTORI - SHPALLJA E PAVARĖSISĖ - DITA E FLAMURIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: 28 NĖNTORI - SHPALLJA E PAVARĖSISĖ - DITA E FLAMURIT   Mon Nov 25, 2013 11:29 pm

28 Nėntori – SHPALLJA E PAVARĖSISĖ
DITA E FLAMURIT
28 nėntor 1912 - datė kjo e shėnuar nė kalendar,
Neve shqiptarėve na bėn qė tė ndjehemi krenarė.
Ėshtė ditė e veēantė pėr popullin shqiptar,
Ndonėse u zgjuan nga gjumi pėr herė tė parė.
Tė gjithė armiqtė Perandorinė Osmane e kishin vėrshuar,
Organizuan dhe pėrfunduan komplotin e planifikuar.
Rastėsisht shqiptarėt njėzėri nuk ishin bashkuar,
Idealin e pavarėsimit tė tyre pėr ta proklamuar.

Shpresa pėr Shqipėrinė ende nuk kishte vdekur,
Po prinin burrat mendjendritur dhe zemėrhekur,
Atyre pėrpjekjet pėr pavarėsi nuk u shkuan kot,
Llafe kishin pak, ndėrsa mund, djersė e vepra plot.
Ja, sot pas njė shekulli me mall i pėrkujtojmė,
Arritjet e secilit prej tyre lart i vlerėsojmė.

Erdhi ēasti i pritur - flamuri nė Vlorė ishte ngritur.

Pavarėsia u shpall, por vetėm nė tė mirė tė Shqipėrisė,
Anėt e viset tjera shqiptare iu lanė Serbisė dhe Greqisė,
Vallė ku mbeti fati i Kosovės, Sanxhakut dhe Ēamėrisė?
A nuk ishin katėr vilajete shqiptare brenda Perandorisė?
Rastėsisht nuk ndodhi Lufta e Parė Ballkanike dhe Botėrore,
Ėndėrrat e armiqve u realizuan dhe ata u zgjeruan prore,
Spastrimi etnik i shqiptarėve jashtė Shqipėrisė filloi,
Ishte Naēertania serbe dhe Megaliidea greke e cila fitoi.
Sa pak mėsuan shqiptarėt nga kėto mashtrime e pėsime,
Ėshtė moment qė tė zgjohemi dhe tė bėjmė pėrparime.

Besmir YVEJSI,
Prishtinė, Nėntor, 2013


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
28 NĖNTORI - SHPALLJA E PAVARĖSISĖ - DITA E FLAMURIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: