prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Botime tė reja: 101 Personalitete (Fetare-atdhetare-kulturore-letrare)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Botime tė reja: 101 Personalitete (Fetare-atdhetare-kulturore-letrare)   Sat Dec 14, 2013 11:47 am

Botime tė reja:

Doli nga shtypi libri: 101 Personalitete (Fetare, Atdhetare, Kulturore dhe Letrare)

Kėtyre ditėve doli nga shtypi libri “101 Personalitete (Fetare, Atdhetare, Kulturore dhe Letrare)”. Libri i studiuesit dhe hulumtuesit Mexhid Yvejsi ėshtė botuar nga Instituti pėr Shkencat Humane ‘Ibni Sina’. Nė kėtė libėr janė evidentuar 101 personalitete fetare, atdhetare, kulturore dhe letrare nga tė gjitha trojet shqiptare, tė cilėt kanė shėrbyer nė ruajtjen dhe pėrhapjen e vlerave shpirtėrore dhe intelektuale nė shoqėrinė shqiptare.
“Kultura ėshtė njė mėnyrė, me tė cilėn njerėzit lidhen, njihen, afrohen, kuptohen, falė komunikimit ndėrmjet tyre. Qėllimi i kulturės ėshtė, gjithashtu, t’i japė njė kuptim jetės. Por, jeta pa besim s’ka kuptim”, shkruan Mexhid Yvejsi nė hyrje tė kėtij libri.
Me botimin e kėtij libri, Instituti Ibni Sina synon tė hedhė dritė mbi figurat intelektuale shqiptare, tė cilat mė pak janė njohur nga lexuesi i sotėm dhe nė kėtė mėnyrė tė hidhet njė hapė drejt zgjerimit tė studimeve mė tė hollėsishme rreth kėtyre figurave shqiptare. Ky libėr gjithashtu zbardhė trashėgiminė tonė shpirtėrore dhe intelektuale dhe ėshtė udhėrrėfyes pėr studime tė mėtutjeshme.
Libri “101 Personalitete (Fetare, Atdhetare, Kulturore dhe Letrare)”, Prishtinė, 2013, ka 580 faqe me kėtė pėrmbajtje:

Parathėnie........................................ ......
Kultura........................................... ..............
Religjioni........................................ ..............
Dobitė e religjionit....................................... ......
Islami nė Europė........................................
Islami ndėr shqiptarė...............................
Ē’ėshtė sufizmi apo tesafufi?..................
Burim pėr frymėzim: Kur’ani, Islami,
Muhammedi (a.s.) ..................
Ulematė shqiptar nė shėrbim kombtar

101 PERSONALITETE ....

1. NEZIM FRAKULLA (1680-1760)
2. HAFIZ YVEJS EFENDIJA
3. TAHIR EFENDI GJAKOVA (1770-18500
4. MYDERRIZ MUHAMED KYĒYKU (1784-1844)
5. DERVISH HASAN Z.KAMBERI
6. DERVISH ZENEL BASTARI
7. SHEJH EMINI I SA’ADIVE (1798-1918)
8. HOXHA HASAN TAHSINI (1812-1881)
9. SHEJH YMER PRIZRENI (1821-1887)
10. DERVISH SALIH MUĒAJ (1821-1881)
11. MYDERRIZ DAUT EF. BORIĒI (1825 -1896)
12.MULLA HAXHI ZEKA (1832-1902)
13.BABA MELEQ SHĖMBĖRDHENJI (1842-1947)
14.NAIM HALID FRASHĖRI (1846-1900)
15.MULLA REXHEP VOKA (1847-1917
16.SAMI HALID FRASHĖRI (1850-1905)
17.HAFIZ YMER GUTA (1860-1963)
18.HAFIZ ALI-RIZA ULQINAKU (1855-1913)
19.XHEMAL ALI PAZARI (1864-1955)
20.HAFIZ RRYSTEM SHPORTA (1864-1937)
21..HOXHA SAID NAJDENI (1864-1903)
22.SHEJH MALA (1865-1928)
23.HAXHI VEHBI DIBRA (1867-1937)
24.SHEJH SHABAN DAMNORI (1868 1934)
25.HAFIZ IBRAHIM KADUKU (1869-1949)
25.MULLA HASAN MASURICA (1869-1942)
27.SHEJH YMER LUTFI PAĒARIZI (1870-1928)
28.MUSA HYSEN SHEHU (1870- 1946)
29.MEHMED AKIF ERSOJ (1873-1936)
30.HAFIZ ALI KORĒA (1873-1956)
31. HAFIZ IBRAHIM PALLASKA (1875-1935)
32.ISMAIL EFENDI NDROQI (1876-1944)
33.HOXHA KADRI PRISHTINA (1878-1925)
33.HAFIZ IBRAHIM DALLIU (1878-1951)
34.SHEJH AHMED SHKODRA (1881-1927)
35.BABA JUSUF MYZYRI (1881-1956)
36.SHEJH QAZIM HOXHA (1883-1959)
37.SHEJH MUSTAFA REKA (1883-1970)
38.SHEJH ALI KRUJA (1884-1976)
39.HAFIZ ISMET DIBRA (1886-1955)
40.FERID MUSTAFA VOKOPOLA (1887-1969)
41.MYDERRIZ ABDULLAH HADRI (1887-1951)
42.HAFIZ MUSA DĖRGUTI (1888-1961)
43. HAFIZ MURTEZA MULLA-ALIU (1889-1941)
44.MULLA AHMET ĒUNAKU (1889-1952)
45.MULLA ASIM LUZHA (1890-1945)
46.HAFIZ ABDULLAH ZEMBLAKU (1891-1960)
47.SALIH EFENDI MYFTIA (1891-1978)
48.HAFIZ IBRAHIM FEHMIU (1892-1951)
49.MYDERRIZ HASAN EF. DASHI (1892-1962)
50.IMAM BEQIR MALOKI (1892-1985)
51.MULLA ILJAZ SPAHIA (1892-1946)
52.BABA ALI TOMORI (1893-1948)
53.HAFIZ YMER SHEMSIU (1895-1945)
54.BABA QAZIM BAKALLI (1895-1981)
55.SHEJH ADEM GJAKOVA (1896-1938)
56.AGR. AGO AGAJ (1897-1994)
57.MYDERRIZ TAHIR EF.THAĒI (1898-1984)
58.HAFIZ BAJRAM AGANI (1898-1962)
59.HAFIZ ALI KRAJA (1900-1974)
60.MULLA HYSEN STATOVCI (1900-1983)
61..SHEJH MUHARREM MITROVICA (1900-1975)
62..SHEJH SHEFQET SHEHU (1900-1952)
63..BABA REXHEB BEQIRI (1901-1995)
64.MULLA IDRIS HAJRULLAHU (1901-1949)
65.SHEJH ALI HORMOVA (1902-1984)
66..HAFIZ TAHIR KOLGJINI (1903-1988)
67.MYDERRIZ FAHRI EF. ILJAZI (1903-1985)
68.ING. XHAFER IBRAHIM DEVA (1904-1978)
69.MULLA VESEL GUTA (1905-1986)
70.MYDERRIZ HASAN EF. NAHI (1905-1991)
71.HAXHI JAHJA DACI (1905-1944)
72.DR. REXHEP KRASNIQI (1906-1999)
73. PROF. SELMAN RIZA (1909-1988)
74.DR. HASAN SELAMI (1911-1943)
75.HAFIZ SELIM YVEJSI (1913-2001)
76.DR. ISUF LUZAJ (1913-2000)
77.MULLA MUSTAFA HOXHA (1915-1995)
78.SHEJH TEUFIK NAHI (1917-2006)
79.MULLA SADRI PRESTRESHI (1917-2002)
80.IMAM ISA HOXHA (1918-2001)
81.MULLA ZENEL HOXHA (1919-1999)
82.HAXHI HASAN VUĒITĖRNA (1919-1998)
83.IMAMI VEHBI ISMAILI (1919-2008)
84.MULLA HAMIT SLLOVIJA (1919-2000)
85.VEXHI IBRAHIM BUHARAJA (1920-1987)
86.HAFIZ SAFET BASHA (1920-1987)
87.MULLA SHERIF AHMETI (1920-1998)
88.HAFIZ SABRI KOĒI (1921-2004)
89.DR. HASAN ADEM KALESHI (1922- 1976)
90.MULLA SHABAN GASHI (1922-1999)
91.DR. FAIK ADEM LULI (1928-2004)
92.HAXHI FAIK HOXHA (1930-2011)
93.MR. HAMDI TAHIR THAĒI (1933-2010)
94.MULLA ISMET LIMANI (1946-1999)
95.HAXHI IDRIZ VUĒITĖRNA (1950-2004)
96.MR. HAJDAR SALIHU (1951-1995)
97.MULLA JAKUP HASIPI (1951-2006)
98.MULLA FADIL RASHITI (1975-1998)
99.HOXHĖ JONUZ ZEJNULLAHU (1975-1999)
100.MULLA SELIM SELIMI (1978-1998)
101. SHEJH ZENEL DANA (1939-1999)

==========================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Botime tė reja: 101 Personalitete (Fetare-atdhetare-kulturore-letrare)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Letėrsia shqiptare
» Bibliografia e Ramiz Kelmendit
» Pėrsiatje shkrimesh nga Sylejman Aliu:-Ibrahim Rugova: Jeta dhe veprimtaria letrare e politike
» Ramiz Dėrmaku: Kadri Mani - Personaliteti me rėndėsi kombėtare
» ALI ASLLANI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: