prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kisha Katolike akuzohet pėr fshehjen e historisė islame tė Kordovės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Kisha Katolike akuzohet pėr fshehjen e historisė islame tė Kordovės   Mon Apr 07, 2014 8:52 am--------------------------------------------------------------------------------


Kisha Katolike akuzohet pėr fshehjen e historisė islame tė Kordovės

Aktivistėt spanjollė akuzojnė Kishėn Katolike tė vendit se janė duke u pėrpjekur pėr tė fshehur historinė Islame tė Katedrales sė Kordovės, njė vend i trashėgimisė botėrore qė ishte njė xhami.
Xhamia ėshtė njė nga vendet mė tė famshme islame nė Evropė, por ata qė vijnė pėr tė mėsuar nė lidhje me kėtė xhami nuk gjejnė asnjė tė menēur, por informohen ana e broshurave informative tė cilat iu dhurohen turistėve, thonė kritikėt.
Pėr qytetarėt e Kordovės, ēfarė ka lėnduar ndjenjat tona ėshtė se ata kanė fshirė emrin dhe kujtimin e monumentit , tha Antonio Manuel Rodriguez, profesor i drejtėsisė nė Universitetin e Kordovės. Ai ėshtė anėtar i njė grupi laik i fushatės lokale tė cilėt kanė mbledhur 146,000 nėnshkrime pėr peticionin ku kėrkohet qė trashėgimia e pėrbashkėt islamike dhe krishtere tė pranohet. Arkitekti i mirėnjohur britanik Norman Foster ėshtė nė mesin e nėnshkruesve, si dhe shumė shkrimtarė spanjollė, shkencėtarė dhe katolikė tė moderuar.
Njė xhevahir i ēmuar historik nė qytetin jugor, qė ishte kryeqyteti i Spanjės Islame nė Mesjetė, ndėrtuar me kalldrėm dhe minaren e cila tėrheq mė shumė se njė milion vizitorė ēdo vit. Vizitorėt i marrin biletat hyrėse nė tė cilat shkruan mirė se vini nė Kishėn e Shenjtė –Katedrale”, por nuk pėrmendet se objekti qė tani administrohen nga kisha, ishte njė xhami pėr shekuj me radhė.
Gjatė viteve tė fundit, Dioqeza e Kordovės e ka fshirė termin 'xhami' nga tė gjitha broshurat informative, gjė qė ėshtė e njohur nė mbarė botėn si njė simbol i harmonisė kulturore, Tė ruhet Xhamia e Kordovės thotė peticioni. Kjo xhami ofron miliona turistė, tani me njė llogari shtrembėruar historike, e cila nė mėnyrėn e vrazhdė e falsifikon thelbin e njė ndėrtese komplekse dhe ėshtė njė emblemė e diversitetit.
Broshura, fletėpalosja vėnė nė dukje se njė xhami ėshtė ndėrtuar nė vendin e njė kishe vizigote nė shekullin e tetė, por fshirja e mbi 500 viteve tė ardhshme si njė vend i adhurimit pėr muslimanėt nė kulmin e sundimit islam nė jug tė Spanjės.
UNESCO, nė listėn e saj qendrėn historike tė Kordovės e shėnon si njė vend i trashėgimisė botėrore, e lartėson vendin e saj nė Epokėn e Artė nė rajonin e Andaluzisė, e cila filloi me pushtimin e saj nga myslimanė (maurėt) nė shekullin e tetė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kisha Katolike akuzohet pėr fshehjen e historisė islame tė Kordovės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Histori-
Kėrce tek: