prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 XHAMIA E PARĖ NĖ KUBĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: XHAMIA E PARĖ NĖ KUBĖ    Tue May 06, 2014 5:39 am

Xhamia e parė nė Kubė

Duke e realizuar njė ėndėrr tė vjetėr pėr muslimanėt e Kubės, qeveria ka miratuar planin pėr xhaminė e parė nė Kubė, me ndihmėn e qeverisė turke, pas njė vizite tė njė delegacion nga Fondacioni pėr Ēėshtjet Fetare tė Turqisė nė ishullin Karaibe.
Ne menduam se xhamia do tė pėrkryen rrethin historik tė Havanės me arkitekturėn Evropiane tė lagjes , " , tha tė premtėn, mė 25 prill 2014, Juksel Sezgin, kėshilltar shtypi pėr Fondacionin e Ēėshtjeve Fetare tė Turqisė ( TDV ) njė degė e organizatės mė tė lartė tė qeverisė pėr ēėshtje fetare.
Xhamia, qė ishte njė ėndėrr, u miratua pas njė vizite nga delegacioni i Fondacionit pėr Ēėshtjet Fetare tė Turqisė (TDV) nė Departamentin e Kubės pėr Ēėshtje Fetare javėn e kaluar.
Dizajnuar sipas xhamisė sė famshme Ortakoi nė Stamboll, xhamia ėshtė duke u ndėrtuar pėr t’i shėrbyer qytetit me 3.500 muslimanė dhe do tė jetė e kompletuar brenda njė viti.
Sipas planeve, xhamia nė Havana ka njė sipėrfaqe prej 32.300 metra katrore dhe ka kapacitet pėr t’i shėrbyer 500 personave .
Toka pėr xhaminė tashmė ėshtė ndarė nė rrethin e Havanės sė Vjetėr.
Sipas zyrtarėve tė Fondacioni pėr Ēėshtjet Fetare tė Turqisė (TDV), ,dizajni i shekullit tė 19-tė tė Xhamisė Ortakoi u sugjeruar qė tė pėrshtatet mė mirė me arkitekturėn e zonės pėrreth.
Me asnjė xhami nė dispozicion aktualisht, shumica e muslimanėve tė Kubės luten nė shtėpitė e tyre kurse tė xhamanė, nė dhomėn e Pedro Lazo Torre, kryetar i Komunitetit Musliman nė Havanė.
Luis Mesa Delmonte, njė profesor kubanez, duke punuar nė studime tė Lindjes sė Mesme nė El Colegio de Meksiko nė Mexico City , thotė se qeveria e kryetarit Raul Castro e miratoi projektin e xhamisė, si pjesė e pėrpjekjeve mė tė gjera tė Kubės pėr ta hapur sistemin komunist .
"Qeveria kubaneze e ka miratuar projektin disa vjet mė parė, por ideja ishte pėr tė ndėrtuar xhaminė me burimet kombėtare , " tha Delmonte.
" Mė duket se kushtet shumė tė vėshtira ekonomike nė Kubė e bėnė tė pamundur ndihmėn tonė nė kėtė drejtim. "
Plani ėshtė pjesė e njė projekti mė tė gjerė nga ana e Fondacionit pėr Ēėshtjet Fetare tė Turqisė (TDV) nė ndėrtimin e xhamive pėr myslimanėt qė jetojnė nė Karaibe.
Njė projekt i ngjashėm ėshtė nė Haiti i cili do tė pėrfundojė deri nė fund tė kėtij viti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
XHAMIA E PARĖ NĖ KUBĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: