prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 U HAP XHAMIA E PARĖ....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: U HAP XHAMIA E PARĖ....   Thu May 08, 2014 10:14 pm

U hapė xhamia e parė...U hap xhamia e parė nė rajonin e Baskisė nė Francė

Xhamia e parė nė rajonin Baskisė Veriore nė Francė u pėrurua tė dielen, mė 4 maj 2014.
Hapja e xhamisė ka filluar nė qytetin e Bajonne me njė ceremoni tė ndjekur nga zyrtarė lokalė dhe pėrfaqėsues tė institucioneve islame tė Francės, kėshtu raportohet nė faqen e internetit desdomesetdesminarets.
Ndėrtimi i xhamisė kishte filluar nė vitin 2008 nga Shoqėria Kulturore e rajonit Bask tė Myslimanėve.
E ndėrtuar mbi njė sipėrfaqe prej 2000- metra katrorė, xhamia ka dy salla - njė pėr namaz pėr burra dhe njė pėr gratė - dhe mund tė strehojė 300 besimtarė.
Xhamia, gjithashtu, pėrfshin njė sallė pėr konferenca, njė bibliotekė, njė minare tė gjatė dhe klasa pėr mbajtjen e kurseve pėr gjuhėn arabe, pėr mėsimin e leximit tė Kur’anit, pėr mėsimin pėrmendėsh tė Kur’anit.
Ndėrtimi i xhamisė ka kushtuar rreth 700,000 euro.
Grupet anti – islame e kanė kundėrshtuar ndėrtimin e xhamisė dhe kanė mbajtur protesta tė shumta pėr tė penguar ndėrtimin e saj, por nuk arritėn. Besimtarėt myslimanė arritėn tė sigurojnė dokumentet e kėrkuara nga komuna dhe siguruan lejen pėr ndėrtim.
Franca ėshtė shtėpia e rreth 6 milion muslimanėve dhe ka pakicėn mė tė madhe myslimane nė Evropėn Perėndimore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
U HAP XHAMIA E PARĖ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: