prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 DITĖT E KULTURĖS ISLAME NĖ TORINO, ITALI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: DITĖT E KULTURĖS ISLAME NĖ TORINO, ITALI   Wed May 14, 2014 10:26 pm

Ditėt e kulturės islame nė Torino, Itali

Ditėt e kulturės islame do tė shfaqen nga COREIS ( Komuniteti Fetar Islamik i Italisė), nė bashkėpunim me Ministrinė Italiane tė Arsimit, Universitetin dhe Institutin e Gjurmimeve, nė datat 15-16 Maj 2014 nė Torino, Itali .
Kjo ngjarje do tė pėrfshijė njė tryezė tė rrumbullakėt mbi dialogun ndėrmjet kulturave dhe pasuesve tė feve dhe njė ekspozitė me fotografi. Dy dokumentarė mbi tė njėjtėn temė do tė shfaqen nė ekran.
Kjo ngjarje kulturore ka pėr qėllim tė shfaqė qasje praktike edukative bazuar nė rrugėt e ndryshme qė pėrfshijnė dialogun midis kulturave dhe pasuesit e feve dhe nxitjen e edukimit nė sjellje tė shėndetshme nėpėrmjet miratimit tė dialogun nė shkolla dhe nė hapėsirėn publike.
Objektiva tė tjera pėrfshijnė korigjimin e stereotipeve dhe keqkuptimet pėr tė tjerėt, duke hedhur dritė mbi kontributet e mėdha tė qytetėrimit islam dhe vlerave universale morale qė sjell ky qytetėrim , dhe zgjerimin e njohurive tė qytetarėve nė Itali pėr kulturėn e emigrantėve me prejardhje nga vendet islamike.
Rreth 300 nxėnės, 20 mėsimdhėnės, dy drejtorė tė dy institucioneve arsimore italiane, zyrtarė nga Torino dhe disa pėrfaqėsues tė feve nė Itali do tė marrin pjesė nė kėtė ngjarje kulturore.
Kjo ėshtė pjesė e marrėveshjes sė nėnshkruar nga ISESCO , e COREIS dhe Ministria e Arsimit tė Italisė, Universiteti dhe Instituti i Gjurmimve, nė vitin 2013. ISESCO do tė pėrfaqėsohet nė kėtė ngjarje nga Dr. Abdelilah Benarafa, ekspert pėr diversitetin kulturor dhe i politikave dhe dialogut ndėrkulturor nė Drejtorinė e Kulturės dhe Komunikimit.

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi
Burimi : ISESCO
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
DITĖT E KULTURĖS ISLAME NĖ TORINO, ITALI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Adem Berisha:Lediana Kapaj - Margaritar i ri i artit dhe kulturės shqiptare nga mėrgimi
» Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės "Arbnori": Njoftim pėr Shtyp
» Fotaq Andrea: Ne duhet tė flasim me gjuhėn e shqiptarizmės e tė kulturės sonė tė lashtė
» Vera Kurti:Dhimbjet e mesit dhe disa keshilla per ti lehtesuar ato..!
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: