prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KANDIDATJA E PARĖ MYSLIMANE ME SHAMI NĖ PARLAMENTIN EVROPIAN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: KANDIDATJA E PARĖ MYSLIMANE ME SHAMI NĖ PARLAMENTIN EVROPIAN    Thu May 15, 2014 10:23 pm

Kandidatja e parė myslimane me shami nė Parlamentin Evropian

Njė grua greke me shami ėshtė e para kandidate myslimane qė do tė pėrfaqėsojė vendin e saj nė zgjedhjet e ardhshme pėr Parlamentin Europian, duke shpresuar pėr tė parandaluar diskriminimin anti – mysliman dhe pėr tė siguruar barazi pėr minoritetin fetar musliman.
"Unė kam qenė e emėruar nga Partia e Gjelbėr EKO Greke, partia ekologjike politike e cila ėshtė anėtare e Partisė sė Gjelbėr Europiane – parti e cila pasqyron mendimet e mia , " tha Anna Stamou, njė ish- mėsuese e jogės dhe tani njė politikane aktiviste, pėr Agjencinė Anadolu nė njė intervistė ekskluzive tė mėrkurėn, mė 7 Maj 2014.
E nominuar nga Partia e Gjelbėr e Greqisė, Anna Stamou ėshtė kandidatja e parė e mbuluar me shami nė zgjedhjet pėr Parlamentin Evropian qė do tė mbahen mė 25 maj 2014.
Nėse zgjidhet, ajo do tė jetė anėtarja e parė myslimane e mbuluar me shami nė Parlamentin Evropian.
Duke qenė e diplomuar pėr menaxhimet dhe biznes, edhe mėsuese, trajnere e jogės, jeta e saj si njė politikane ka filluar pasi e pranoi fenė Islame nė moshėn 30 vjeēare.
Anna Stamou thotė se ajo ka lindur nė njė familje krishtere-ortodokse, por " nė Islam gjeti pėrgjigjet e pyetjeve tė saj ", pasi kishte hulumtuar, studiuar pėr vite tė gjitha fetė.
Qė nga dita qė e pėrqafoi fenė Islame, ajo jeton njė jetė sipas udhėzimeve islame, gjithashtu, ajo ėshtė pėrgjegjėse pėr marrėdhėniet publike nė Shoqatėn Muslimane tė Greqisė dhe ėshtė gruaja e kryetarit tė Shoqatės Muslimane tė Greqisė.
Kandidatėt grekė do tė garojnė pėr 21 vende nė Parlamentin Evropian gjatė Zgjedhjeve Europiane qė do tė mbahen mė 25 maj 2014, tė cilat pėrkojnė me zgjedhjet lokale nė Greqi.
Numri i vendeve tė ndara pėr Greqinė ka rėnė nga 22 nė 21 vende, si rezultat i ricaktimit tė vendeve nė Parlamentin Evropian nė vitin 2013.
Nė zgjedhjet e vitit 2009, Partia e Gjelbėr e Greqisė fitoi vetėm njė vend nė Parlamentin Evropian, pasi fitoi 3.49 pėr qind tė votave.

Jeta e barabartė pėr myslimanėt

Duke bėrė karrierė politike, myslimania e mbuluar shpreson pėr t'i shėrbyer vendit tė saj dhe tė garantojė jetėn e barabartė pėr komunitetin musliman.
"Ajo qė mė tėrhoqi mua nė politikė ėshtė objektivi im pėr tė garantuar njė jetė pėr muslimanėt nė Greqi me tė drejta tė barabarta sikur tė shtetasėve tė tjerė grekė me tė gjitha mjetet , " thotė ajo.
Duke u mbuluar me shami, ajo tha se emėrimi i saj pėr njė vend nė Parlamentin Evropian ėshtė pjesė e luftės kundėr ēdo diskriminimi tė njerėzve qė bėhet pėr shkak tė paraqitjes sė tyre.
Stamou shtoi se ēdo qytetar duhet tė bėjė diēka pėr vendin e tyre .
" Unė do tė ushtrojė tė gjitha pėrpjekjet e mia pėr tė siguruar qė myslimanėt nuk e konsiderojnė veten e tyre si pakicė nė Greqi , " tha ajo .
" Nėse unė zgjedhem nė Parlamentin Evropian, unė do tė luftoi pėr tė drejtat e barabarta pėr muslimanėt dhe parandalimin e diskriminimit ndaj muslimanėve. "
Pėr mė tepėr, ajo shpalosi planin e saj pėr tė punuar nė drejtim tė njohjes sė myslimanėve grekė si qytetarė dhe pėrmbushjen e pėrgjegjėsive tė vendit nė drejtim tė tyre.
Tė ndėrtohet njė xhami nė Athinė, i vetmi kryeqytet evropian pa njė xhami, ėshtė, gjithashtu, njė pėrparėsi kryesore.
" Mesazhi im pėr muslimanėt grekė ėshtė qė tė marrin pjesė nė mėnyrė aktive nė procesin e votimit pėr Parlamentin Evropian dhe tė gėzojnė tė drejtat e tyre pėr tė zgjedhė dhe tė zgjidhen pa pasur frikė qė zėri i tyre tė bie nė vesh tė shurdhėr, " shtoi ajo .
Muslimanėt pėrbėjnė rreth 1.3 pėr qind prej 10.7 milion banorėve tė Greqisė.

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI

Burimi: On Islam

======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
KANDIDATJA E PARĖ MYSLIMANE ME SHAMI NĖ PARLAMENTIN EVROPIAN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» BDSH: Letėr Parlamentit Evropian
» Vizita e Berishės nė Vlorė:Vlora, metropol evropian i Shqipėrisė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: