prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MĖSUESI I DHJETĖ HAFIZĖVE PAGUHET NJĖ MILION RUBLA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: MĖSUESI I DHJETĖ HAFIZĖVE PAGUHET NJĖ MILION RUBLA   Tue May 20, 2014 1:59 am

Mėsuesi i dhjetė hafizėve paguhet njė milion rubla

Kryetari i Republikės sė Ēeēenisė, Ramzan Kadirov premtoi njė milion rubla shpėrblim pėr tė gjithė ata qė do tė pėrgatisin dhjetė hafizė tė Kur'anit tė Shenjtė.
Zėvendės myftiu i Ēeēenisė, M. Hijtanaev njoftoi pėr kėtė shpėrblim, nė rrethin e fundit tė Garave Kombėtare tė Kur'anit, kėndimi i ėshtė pėrkushtuar pėrkujtimit tė kryetarit tė parė tė Republikės Ēeēene, Heroit tė Rusisė, Ahmed Haxhi-Kadirov.
M. Hijtanaev tha se kryetari i Republikės sė Ēeēenisė, Ramzan Kadirov i jep rėndėsi tė madhe edukimit tė brezit tė rinj nė frymėn Islame. " Nėse ju e mėsoni Kur’anin, Librin e Shenjtė, pėrmendėsh, ju do tė jeni mbrojtės tė prindėrve dhe tė afėrmit tuaj.
Ata qė kanė mėsuar Kur'anin e Shenjtė dhe janė bėrė hafizė duhet tė vazhdojnė arsimimin e tyre pėr tė mėsuar kuptimin e ajeteve. Hafizėt dhe dijetarėt e Librit tė Shenjtė duhet tė mėsojnė tė rinjtė qė tė kėndojnė Kur'anin me shqiptim tė drejtė dhe duhet tė kuptojnė e praktikojnė ajetet e Kur’anit”, tha zavendės-myftiu, Hijtanaev.
Nė bazė tė rezultateve tė garave, fituesi i vendit tė parė i takoi Abdullah Magomadov, hafiz i diplomuar, nga fshati Tsentaroj, vendi i dytė i takoi Zubair Ozdiev dhe vendi i tretė i ėshtė dhėnė Mansur Asukhanov.

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovė

====================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MĖSUESI I DHJETĖ HAFIZĖVE PAGUHET NJĖ MILION RUBLA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Jotgo Telo:KATĖRMBĖDHJETĖ SUMBULLA DASHURORE (Cikėl lirikash pėr respekt te s. Valentinit).
» HAFIZ ABDULLAH ZEMBLAKU (1891-1960)
» Vullnet Poshka:Dhjetė vjet pas

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: