prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 AMBASADA TURKE DHURON 10.000 KOPJE TĖ KUR'ANIT NĖ GAMBI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: AMBASADA TURKE DHURON 10.000 KOPJE TĖ KUR'ANIT NĖ GAMBI   Thu May 22, 2014 10:21 pm

Ambasada Turke dhuron 10.000 kopje tė Kur'anit nė Gambi

Ambasada Turke nė Banxhul, Gambi, tė enjten i ka dorėzuar mbi 10.000 kopje tė Kur'anit nė Kėshillin e Lartė Islam tė Gambisė ( GSIC ), nė njė ceremoni tė mbajtur nė Zyrėn e Kėshillit Qendrorė nė Kanifing.
Duke folur nė kėtė ceremoni, ambasadori i Turqisė, Ergin Soner, tha se ishte shumė i lumtur qė ėshtė nė shoqėri me anėtarėt e Kėshillit tė tillė tė shquar Islam.
Ai tha se Kėshilli Islamik nė Gambi dhe Kėshilli Islamik i Turqisė janė tė njėjtė, duke shtuar se kjo vepėr do tė shtojė forcimin e marrėdhėnieve mes tė Gambisė dhe Turqisė .
Sipas ambasadorit, unė jam nė Gambi jo vetėm nė njė mision politik, por edhe nė forcimin e marrėdhėnieve kulturore midis dy vendeve.
Ai falėnderoi Kėshillin e Lartė Islamik, duke thėnė se ai shpresonte se kopjet e Kur’anit tė Shenjtė do tė shpėrndahen pėr ata qė me tė vėrtetė kanė nevojė pėr to.
" Kam sjellė me vete 10 mijė kopje tė Kur'anit dhe unė shpresoj se do tė arrijnė te njerėzit e duhur, " tha ai .
Alhaxhi Momodou Lamin Touraj, Kryetari i Kėshillit tė Lartė Islamik, falėnderoi ambasadorin dhe delegacionin pėr gjestin e tyre, duke thėnė se nė emėr tė Kėshillit tė Lartė Islamik jeni tė mirėseardhur tė gjithė!
Kryetari i Kėshillit tė Lartė Islamik tė Gambisė (GSIC) tha se ky ėshtė takimi i parė qė kur ėshtė zgjedhur Kėshilli i Ri dhe tė gjithė anėtarėt e Kėshillin janė mirėnjohės pėr njė dhuratė e tillė.
Ai shtoi se ata, gjithashtu, shprehin falėnderimet e tyre pėr Qeverinė e Turqisė pėr mbėshtetjen e tyre pėr Kėshillin e Lartė Islamik tė Gambisė.
Kopjet e Kur’anit do tė shpėrndahen nėpėr xhami, mektebe dhe medrese, tha ai.
" Unė ju siguroj se kėto kopje tė Kur’anit tė Shenjtė do tė shpėrndahen nė vendet e duhura, nė mėnyrė tė drejtė, pasi qė Gambia ka shumė shkolla islame, medrese, " tha Imam Touraj . " Kjo dhuratė me siguri do tė tė ndihmojė tė rinjtė tė cilėt janė duke studiuar Kur'anin. "

Burimi : thepoint.gm
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

=====================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
AMBASADA TURKE DHURON 10.000 KOPJE TĖ KUR'ANIT NĖ GAMBI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kryqi i Kuq Shqiptar: Kush dhuron gjak shpėton njė jetė
» Gjermani: Varroset vajza turke qė u vra nga banda serbe
» Njė vajzė turke futet e gjallė nė dhč nga i jati dhe gjyshi
» Valon Kurtishi: Regjistrim i popullsisė apo manipulim antishqiptar?
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: