prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KONGRESI I MYSLIMANĖVE NĖ SHBA OFRON DRITĖ PĖR ISLAMIN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: KONGRESI I MYSLIMANĖVE NĖ SHBA OFRON DRITĖ PĖR ISLAMIN   Fri May 23, 2014 2:25 pm

Kongresi i myslimanėve nė SHBA ofron dritė pėr Islamin

Mijėra myslimanė nga e gjithė SHBA-ja janė ftuar tė marrin pjesė nė Kongresin Vjetor tė Rrethit Islamik tė Amerikės sė Veriut ( ICNA ) pėr tė hedhur dritė mbi parimet themelore tė Islamit, duke ofruar njė dritare pėr fenė me rritjen mė tė shpejtė nė tė gjithė globin.
"Pėr disa dekada Islami ka qenė nė ballė tė diskutimeve nė Amerikė dhe nė tė gjithė globin dhe aq mė tepėr pas ngjarjes tragjike tė 11 shtatorit (9/11) , " thuhet nė njė deklaratė publikuar nė faqen e Kongresit Vjetor tė Rrethit Islamik tė Amerikės sė Veriut ( ICNA ).
"Amerikanėt fillojnė tė shprehin frikė mė shumė se kurrė mė parė , duke ngritur pyetje tė tilla siē ėshtė kjo: Ēfarė ėshtė Islami ? Kush janė muslimanėt ? Cilat janė parimet e besimit ?
" Pjesa mė e madhe e kėsaj frike dhe mosbesimi rrjedhin nga mungesa e njohurive rreth Islamit dhe muslimanėve. Pastaj ka nga ata qė do tė riciklojnė thashetheme dhe e quajn atė Islam, duke nxitur frikė, urrejtje dhe dhe injorancė."
Mė shumė se 20.000 muslimanė nga tė gjitha Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pritet tė marrin pjesė nė Kongresin e Shoqėrisė Muslimane Amerikane ( MAS ) dhe Rrethit Islamik tė Amerikės sė Veriut ( ICNA ), e cila fillon tė shtunėn me 24 maj dhe pėrfundon 26 maj 2014 shkon nga e shtuna 24-26 maj , 2014.
Tema e kėtij viti tė Kongresit tre ditorė ėshtė: “ Islami, Besimi, Bindja apo Nėnshtrimi dhe Shėrbimi ".
" Kėtė vit Kongresi Vjetor i Rrethit Islamik tė Amerikės sė Veriut
( ICNA ) dhe Kongresi i Shoqėrisė Muslimane Amerikane ( MAS ) do tė paraqesin fakte nė lidhje me pyetjet: Ēfarė do tė thotė tė kesh besim tek Zoti, Krijuesi i gjithēkaje qė ekziston ? Si ėshtė e shprehur nė jetėn e pėrditshme ? Si na bėn besimi ne qenie mė tė mira njerėzore ?, shkruan nė websitin e ICNA (Rrethi Islamik i Amerikės sė Veriut)
" Kur ne kemi besim nė Krijuesin si i dorėzohen Atij ? Sa e rėndėsishme ėshtė qė t’i bindemi tė Plotfuqishmit nė mėnyrė qė tė rritemi shpirtėrisht ? Ēfarė ndodh kur dikush i dorėzohet dėshirave tė tij dhe egos ? Gėnjeshtra dhe e keqja ? "
Njė mori e figurave kryesore muslimane do tė marrė pjesė nė Kongres si Nouman Ali Khan, themelues i Institutit Bajjinah, Shejh Omar Sulejman, anėtar i Rrethi Islamik tė Kėshillit tė Sheriatit nė Amerikėn e Veriut dhe dijetari i shquar Shejh Jasir Kadi .
Nė kėtė ngjarje, gjithashtu, do tė marrė pjesė edhe Ustadh Wisam Sharieff i Institutit Bajjinah, Shejh Abdul Nasir Jangda, Imam Siraxh Wahhaxh dhe Dr.Xhemal Badavi, Profesor Emeritus nė Universitetin e Shėn Marisė nė Halifax, Nova Scotia, Kanada.
"Dijetarė tė njohur dhe mendimtarė nga tė gjitha shtetet e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės do tė mblidhen pėr tė hedhur dritė mbi kėto parime themelore tė Islamit, " shkruan nė website e Rrethi Islamik tė Amerikės sė Veriut ( ICNA).
"Ata do tė tregojnė se sa me anė tė besimit, nėnshtrimit dhe shėrbimit zemrat do tė ndriēohen dhe drita e Islamit do tė arrijė nė ēdo cep dhe kėnd tė kėtij globi. Dhe kjo arrihet me anė tė besimit, nėnshtrimit dhe shėrbimit, kėshtu qė ne mund ta bėjmė kėtė botė njė vend mė tė mirė."
Njė tjetėr ngjarje paralele do tė organizohet nga Muslimanėt e Rinj (Young Muslims) me temėn " Zemrat e Qelqit : Hijet e Dyshimit ".
Kjo ngjarje do tė zhvillohet nė Qendrėn e Kongresit tė Baltimores, Qendėr kryesore pėr Kongrese, Kuvende, Panaire, Ekspozita nė rajonin e Mesėm tė Atlantikut.
Shtetet e Bashkuara janė vendi i njė pakice myslimane, kujtojnė rreth 6 deri 8.000.000 myslimanė.
Kongresi Vjetor i Rrethit Islamik tė Amerikės sė Veriut (ICNA) ėshtė njė nga organizatet mė tė mėdha, jofitimprurėse, nė Amerikėn e Veriut me shumė projekte, programe dhe aktivitete tė dizajnuara pėr tė ndihmuar nė reformimin e shoqėrisė nė pėrgjithėsi.
Qė nga viti 1968, Kongresi Vjetor i Rrethit Islamik tė Amerikės sė Veriut (ICNA) ka punuar pėr tė ndėrtuar marrėdhėniet midis komuniteteve, duke iu pėrkushtuar me devotshmėri arsimit, informimit, shėrbimeve sociale dhe ndihmave.

Burimi : On Islam
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
KONGRESI I MYSLIMANĖVE NĖ SHBA OFRON DRITĖ PĖR ISLAMIN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historiku i pėrvjetorit tė pavarėsisė sė ShBA-ve
» Dita e Pavarėsisė sė SHBA-sė, sinonim i lirisė
» MOTI ARKTIK NĖ SHBA
» Miranda Haxhia:Qosja- urithi qė u verbua kur pa dritė
» Hapja e Shkollės Shqipe nė 2-vjetorin e Pavarėsisė sė Kosovės, nė Staten Island, dritėz Mėmėdheu pėr fėmijėt e Diasporės

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: