prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pyetje-Pergjigje rreth besimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mustafa

avatar

Numri i postimeve : 11
Join date : 17/03/2008

MesazhTitulli: Pyetje-Pergjigje rreth besimit   Tue Mar 18, 2008 12:41 am

1- Pyetje: njerėzit punėt qė bėjnė i bėjnė me caktimin e All-llahut xh.sh apo me vullnetin qė u ka dhėnė all-llahu xh.sh atyre?

Pėrgjigje: all-llahu xh.sh e di shumė mirė se ēfarė do veproi dhe kur e si do veproi robi i Tij. Pėr kėtė arsye all-llahu xh.sh atė vepėr e ka krijuar. Nė punėt qė robi bėn mė parė vepron vullneti ose dėshira e tij pastaj All-llahu xh.sh e krijon atė.

2- Pyetje: A i jepet selam atyre qė fyejnė Pejgamberin a.s ose All-llahun xh.sh me fjalė banale?

Pėrgjigje: selami i jepet vetėm muslimanėve. Ky person nuk ėshtė musliman pėr derisa bėn nje vepėr kaq tė poshtėr e kėshtu qė kėtij nuk i jepet selam.

3- Pyetje: A ėshtė e dobishme tė kėrkohet mbėshtetje tek All-llhu xh.sh dhe tė kėndohet Ajetel Kursija kur na formohen dyshime nė zemėr ndaj besimit?

Pėrgjigje: Po ėshtė shumė e dobishme, kjo ėshtė gjėja qė e shkatėrron mė shumė shejtanin e mallkuar.

4- Pyetje: A ka ndonjė problem nėse kemi nė dhomėn e gjumit tė varur nė murė emrin e All-llahut xh.sh ose tė Pejgamberit a.s?

Pėrgjigje: Tė flesh nė kėtė dhomė nuk ka ndonjė problem por ėshtė nga morali Islam qė nė momentin e ndėrrimit tė rrobave tė mos i ndėrrojmė para kėtyre emrave. Nė kėtė moment nėse i mbulojme me diēka kėto emra bėhet shumė mirė.

5- Pyetje: A mund ta ndryshojmė caktimin e All-llahut xh.sh me lutje e me dėshirėn tonė apo ne tė mundohemi sa tė duam se caktimi nuk ndryshon?

Pėrgjigje: Caktimi i All-llahut xh.sh ėshtė nė dy lloje: Kadaul Mubrem dhe Kadaul Mual-lak. Kadaul mubrem pėr shkak se ajo ėshtė caktuar nė Levhi Mahfudh kėtu nuk mund tė ndryshohet. Kuptimi i ajetit qė thotė “Fjala Ime nuk ndryshohet dhe Unė nuk jam i pa drejtė me robėrit e Mi” Kaf/29 ky ajet ka kėtė kuptim pra Kadaul mubrem ėshtė e pa ndryshueshme. Ndėrsa Kadul Mul-lak pėr shkak se ėshtė dėshmi e Kadaul Mubrem’it prandaj sipas dijetarėve tė Islamit kjo mund tė ndryshojė. Kėtė na e tregon ajeti Kur’anor: “ All-llahu fshin ēfarė tė dojė e ngulit ēfarė tė dojė dhe tek Ai ėshtė Libri amėz” Ra’d/39 dhe si mbėshtetje ajeti tjetėr: “ …All-llahu ia ndėrron veprat e kėqia nė vepra tė mira….” Furkan/70
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pyetje-Pergjigje rreth besimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njė orė mėsimi nė njė shkollė tė mesme amerikane, rreth krijimtarisė sė shkrimtares Kozeta Zylo

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Besim-
Kėrce tek: