prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KUR'ANI BĖN THIRRJE PĖR BARAZI, DREJTĖSI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: KUR'ANI BĖN THIRRJE PĖR BARAZI, DREJTĖSI   Tue May 27, 2014 11:18 pm

Kur'ani bėn thirrje pėr barazi, drejtėsi

Hamza Tzortzis njė musliman britanik me origjinė greke, tha se njė nga doktrinat thelbėsore tė Kur'anit ėshtė sigurimi i barazisė dhe drejtėsisė.
Duke folur nė njė konferencė nė Stamboll, ai tha se vlerat Islame paraqesin zgjidhje pėrfundimtare pėr problemet e shkaktuara nga pabarazia nė botė.
Pėrveē konferencave tė ndryshme, Hamza Tzortzis nė SHBA dhe Mbretėrinė e Bashkuar ėshtė i njohur edhe pėr temat e tij nė diskutime publike. Duke qenė njė kundėrshtar i rreptė i kapitalizmit dhe laicizmit, mendimtari mysliman, akademiku britanik, ka tėrhequr vėmendjen ndaj pabarazisė, ndaj klasėve shoqėrore, si rezultat i kapitalizmit, raportoi Buletini Botėror (World Bulletin).
I ftuar nga Shoqata e Studimeve Islamike e Universitetit Bogazixhi pėr tė folur nė konferencė rreth temės bosht ”Islami, njė e vėrtetė apo njė ėndėrr ? ", Hamza Tzortis tha: " Ne jemi muslimanė dhe ne kemi njė traditė etike. Ne besojmė se Kur'ani ėshtė universal dhe njė nga doktrinat thelbėsore tė Tij ėshtė pėr tė siguruar barazi dhe drejtėsi pa asnjė diskriminim nė mes tė klasės sė varfėr dhe tė pasur. "
Duke shpjeguar nevojėn e urgjente pėr shpėrndarjen e barabartė tė pasurisė, Hamza Tzortis tha: " Mė shumė se dhjetė milionė fėmijė afrikanė vdesin nė vit pėr shkak tė kequshqyerjes dhe mbi dy milionė njerėz nė botė nuk mund tė pėrballojnė nevojat themelore tė jetės. Unė mendoj se Islami do tė zgjidhė kėtė situatė ku sundon pabarazia dhe padrejtėsia.

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
KUR'ANI BĖN THIRRJE PĖR BARAZI, DREJTĖSI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Krasniqi bėn thirrje pėr kėrkim falje publike
» Varfėria:Familjet skamnore bėjnė thirrje pėr ndihmė
» Murat Jashari: Kosova drejt humnerės
» Frank Shkreli: Bashkimi i Kombit - Enderra qe nuk shuhet
» Bleron Baraliu:Vetėvendosje ka tė drejtė te Dheu i Bardhė!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: