prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 INSTITUTI KUR'ANOR PĖR FEMRA NĖ FRANCĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: INSTITUTI KUR'ANOR PĖR FEMRA NĖ FRANCĖ   Fri May 30, 2014 11:04 pm

Instituti Kur'anor pėr femra nė Francė

I pari Institut pėr femra pėr mėsimin e Kur’anit pėrmendėsh ėshtė planifikuar tė hapet nė rajonin Rhōne-Alpes nė Francė.
Shoqata Kopshtet e Diturisė nė Lyon ka themeluar institutin me emrin Instituti Kur’anor Rhōne-Alpes (ICRA), kėshtu shkruan nė faqen e internetit lesjardinsdusavoir.
Ėshtė planifikuar themelimi i Qendrės Kur'anore, pas kryerjes sė njė sondazhi nė tė cilin shumica e femrave muslimane tė rajonit thanė se ato do tė preferojnė tė mėsojnė Kur’anin nė njė institut tė veēantė pėr femra.
Shoqata Kopshtet e Diturisė tha se instituti do tė hapet zyrtarisht nė fillim tė vitit 2015, kurse objekti i Institutit ėshtė blerė dhe ėshtė i gatshėm.
Shoqata Kopshtet e Diturisė u ka bėrė thirrje myslimanėve francezė pėr tė dhėnė donacione financiare dhe dhuratė kopje tė Kur’anit tė Shenjtė pėr Institutin Kur’anor.
Franca ėshtė shtėpia e pakicės mė tė madhe myslimane nė Evropėn Perėndimore. Rreth 6 milionė muslimanė vlerėsohet se jetojnė nė Francė .

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
===============================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
INSTITUTI KUR'ANOR PĖR FEMRA NĖ FRANCĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kush Tradhėton mė shumė Femra apo Mashkulli ?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: