prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SHOQĖRIA ISLAMIKE E NEW YORKUT ME XHAMI TĖ RE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: SHOQĖRIA ISLAMIKE E NEW YORKUT ME XHAMI TĖ RE   Sat May 31, 2014 11:09 pm

Shoqėria Islamike e New Yorkut Qendror me xhami tė re

Shoqėria Islamike e sė New Yorkut Qendror do tė ndėrtojė njė xhami qė do tė kushton 1 milion dollar nė tokėn qė e posedon, nė East Seneca Turnpike, nė qytetin Onondaga.
Sipas faqės sė internetit syracuse.com, kur tė ndėrtohet plotėsisht gjatė tri fazave, xhamia-qendra e komunitetit tė ketė rreth 27.000 metra katrorė.
Xhamia e qytetit Onondaga do tė shėrbejė si njė pėrmbushje e dėshirės pėr tė pasur njė qendrėn adhurimi, tha kryetari i Shoqėrisė Islamike, Muhamed Hater. " Besimtarėt tanė po shtohen, ne kemi nevojė pėr mė shumė hapėsirė , " tha Muhamed Hater.
Rreth 400 njerėz rregullisht marrin pjesė nė faljen e namazit tė xhumasė dhe kryetari Hater tha, tani me xhaminė e re potencialisht deri nė 200 namazli mund tė falėn nė xhaminė e dytė nė qytetin e Onandga.
Shoqėria Islamike i ka thėnė qytetit se dėshiron fillimisht tė ndėrtoi njė ndėrtesė, qė do tė pėrmbante hapėsirė namaz, banjo, tė tokėn prej 46 hektarėve tė blerė nė vitin 2007 nė 5775 East Seneca Turnpike.
Nė fazėn e dytė do tė zgjerojmė hapėsirėn edhe me 6.500 metra katror, kurse nė fazėn e tretė do tė ndėrtohet edhe njė hapėsirė prej 9.700 katrorė.
Shoqėria Islamik ėshtė duke punuar pėrmes proceseve tė miratimit nga ana e komunės dhe duke mbledhur donacione pėr realizimin e projektit, tha kryetari Muhamed Hater. Ai, gjithashtu, i ka thėnė qytetit se ndėrtimi i objektit fillestar duhet tė marrė rreth 10 muaj.

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SHOQĖRIA ISLAMIKE E NEW YORKUT ME XHAMI TĖ RE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fjalimi i Fan S. Nolit mė 1924 nė Parlamentin Shqiptar pėr shoqėrinė shqiptare
» Xhavat Rexhaj:SI MUND TĖ JETOHET NĖ NJI SHOQĖRI KU VRASĖSIT E BURRAVE TĖ SHQUAR SHQIPTARĖ SORROLLATEN LIRSHĖM?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: