prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KUPA E BOTĖS - MIRĖ SE VINI TIFOZĖ MYSLIMANĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: KUPA E BOTĖS - MIRĖ SE VINI TIFOZĖ MYSLIMANĖ   Mon Jun 02, 2014 10:08 pm

Brazil - Kupa e Botės hap dyert, mirė se vini tifozė myslimanė

Ndėrsa Brazili po nxiton qė tė jetė gati pėr Kupėn e Botės, stafi i Federatės sė Shoqatave Muslimane nė Brazil ( Fambras ) ėshtė i pėrgatitur pėr mirėseardhje tė ngrohtė pėr mijėra tifozė tė huaj tė futbollit qė pritet tė mbėrrijnė nė javėt e ardhshme.
Fambras ka disa nisma pėr tė " ndihmuar nė largimin e paragjykimeve dhe injorancės pėr Islamin ", tha Hussein Ali El Zoghbi zėvendės-kryetar i Federatės, njė brazilian i lindur.
Njė udhėzues ėshtė botuar, si edhe pėrmes celularėve tė menēur, (smartphone) ėshtė njė linjė telefonike e cila kėshillon vizitorėt se si tė zbatojnė Islamin nė Brazil.
Data 12 qershor 2014 shėnon fillimin e ngjarjes mė madhėshtore tė futbollit dhe njė rritje e banorėve tė Brazil, kurse me 28 qershor 2014, gjithashtu, ka mundėsi se kjo ditė pėrkon me fillimin e muajit tė bekuar tė Ramazanit.
Edhe pse ende njė pakicė e vogėl nė mesin e 202.000.000 banorėve tė Brazilit, popullsia muslimane ėshtė nė rritje pas njė fluksi nė rritje nė nė vitet e fundit nga refugjatėt tė ardhur nga Siria, Libani dhe Palestina.
Nuk ka shifra tė besueshme pėr numrin e muslimanėve nė Brazil. Z. Hussein Ali El Zoghbi vlerėson se Brazili tani ėshtė shtėpia pėr rreth 1,5 milionė myslimanė, ku pėrqendrimi mė i madh mund tė gjendet nė afėrsi tė Iguazu Falls. Me dhjetėra mijėra myslimanė pritet tė vizitojnė Brazilin gjatė Kupės sė Botės, 80 xhamitė e Brazilit tė presin kėrkesat aq tė larta gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit.
" Ne presim rreth 50.000 tifozė myslimanė pėr Kupėn e Botės, kryesisht nga Irani, Nigeria dhe Algjeria, por edhe nga shtete tė tilla si Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Mbretėria e Bashkuar, Malajzia dhe nga shtetet e rajonit tė Gjirit Persik , " tha z.Hussein Ali El Zoghbi, ulur nėn njė fotografi nė kornizė tė Mekės, me mbishkrim nė gjuhėn arabe dhe portugeze.
" Ne e shohim kėtė si njė rast tė mirė jo vetėm pėr tė mirėpritur muslimanėt, por edhe pėr tė pėrhapur fjalėn pozitive tė Islamit pėr tek jomyslimanėt. "
Njė broshurė 28 - faqe, udhėzuese pėr tifozėt mysliman, me titull Selam Brazil, ėshtė publikuar nė gjuhėn angleze, me njė version edhe nė frėngjisht. Ajo shėnon nė detaje ēdo gjė, kohėn e namazeve dhe adresat e xhamive nė 12 qytete tė Brazilit, aty ka edhe informacion pėr Islamin nė Brazil.
Gjashtė nga 32 shtetet qė marrin pjesė nė Kampionatin Botėror nė qershor janė nga vendet ku Islami ėshtė i pranishėm nė mėnyrė tė konsiderueshme, tha ministria e turizmit.
Algjeria, Bosnja - Hercegovina, Kameruni, Irani, Bregu i Fildishtė dhe Nigeria tė gjitha kanė popullsi shumicė myslimane.
Shtetet si Franca dhe Gjermania, gjithashtu, kanė lojtarė myslimanė, duke pėrfshirė Frenk Riberi dhe Mesut Ozil.
" Nė disa nga kėto shtete, - Irani ėshtė njė shembull i mirė - futbolli ėshtė njė pasion kombėtar siē ėshtė nė Brazil , " z. Hussein Ali El Zoghbi, babai i tė cilit u transferua nė Sao Paulo nga Libani nė vitin 1949, dhe tha " Ne kemi kontaktuar me tė gjitha, 32 ekipet, dhe u ka thėnė atyre qė jemi nė dispozicion pėr tė ndihmuar nė ēdo gjė qė ata kanė nevojė . "
Janė shtypur 65.000 udhėzues nga Fambras, smartphone do tė kenė njė busull pėr tė gjetur orientimin drejt Mekės dhe njė listė tė restoranteve hallall nė secilin nga qytetet pritėse.
Gjatė ditės, 12 - orė shėrbim telefonit tė pėrditshėm nė anglisht, arabisht, spanisht, frėngjisht dhe portugalisht.
Njė lloj autobusi ku shkruan " Selam” autobusi do tė udhėtojė nė tė gjithė Brazilin duke shpėrndarė njė gamė tė gjerė tė librave nė gjuhė tė ndryshme, shtoi Ahmed Halaf, njė egjiptas i cili punon nė Fambras. Autobusi do tė mbajė parullat " Conheēa o Islam " ( Njihe Islamin ) dhe " Islam é Paz " (Islami ėshtė Paqė).
" Unė kam jetuar nė Brazil pėr katėr vjet , " tha z Khalaf . " Situata ėshtė e ndryshme, kurse myslimanėt kėtu janė pakicė, por gjėja mė e rėndėsishme ėshtė ende e sigurtė qė feja juaj ėshtė pjesa mė e rėndėsishme e jetės suaj. Pėr shembull, unė mund t’i bėjė tė gjitha lutjet e mia, edhe nė qoftė se unė jam nė metro. Njerėzit interesohen dhe mė pyesin, por kurrė nuk mė ėshtė paraqitur ndonjė problem. Njerėzit janė tolerant, me mendje tė hapur."

=====================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
KUPA E BOTĖS - MIRĖ SE VINI TIFOZĖ MYSLIMANĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» "Jam mysliman, mos ki frikė"
» Kadri Mani & Avni Avdiu: Zonja Carla del Ponte, pasi tė hetoni nė Bosnjė e nė Serbi, mund tė vini nė Kosovė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: