prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 DEMONSTRATA PĖR FYERJE TĖ MUSLIMANĖVE NĖ IRLANDĖN E VERIUT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: DEMONSTRATA PĖR FYERJE TĖ MUSLIMANĖVE NĖ IRLANDĖN E VERIUT   Tue Jun 03, 2014 10:17 pm

Demonstrata pėr fyerje tė muslimanėve nė Irlandėn e Veriut

Mijėra njerėz kanė dalė nėpėr rrugėt e Belfastit pėr tė denoncuar racizmin, duke i bėrė thirrje ministrit tė Irlandės Veriore pėr tė bėrė falje publike pėr fyerjen e myslimanėve qė jetojnė nė rajon.
Rreth 4.000 vetė u mblodhėn pranė Belfast City Hall, duke i bėrė thirrje Peter Robinsonit pėr tė kėrkuar falje publikisht pėr veprimet e tij tė fundit kundėr muslimanėve.
Protesta u organizua nėn thirrjen pėr solidaritet me myslimanėt dhe pakicat tjera qė jetojnė nė Irlandėn e Veriut.
Nė fillim tė javės, Peter Robinson, e pėrkrahu priftin James McConnell, njė klerik i cili ka denoncuar Islamin nė predikimet e tij. Pėrveē kėsaj, Peter Robison ka shkaktuar zemėrimin e mėtejshėm pasi ka deklaruar nė njė intervistė se ai nuk i beson myslimanėve as qė respekton ligjet e Sheriatit.
Ministri i Irlandės Veriore mė vonė kėrkoi falje pėr veprimet e tij gjatė njė takimi privat me anėtarėt e Qendrės Islamike e cila gjendet nė zonėn e universitetit nė Belfastin Jugor, megjithatė, ai nuk ka bėrė deri mė tani ndonjė njė falje publike.
"Kam dėgjuar pėr fyerjen, por unė nuk kam dėgjuar pėr falje. Kam dėgjuar qė ai kėrkoi falje para tre burrave me dyer tė mbyllura - kjo nuk ėshtė njė apologji , "tha njė udhėheqės i protestestės nė tubimin e Belfastit, Muhammed Samaana.
Pėrveē kėsaj, Muhammed Samaana i bėri thirrje Priftit McConnell pėr tė dėnuar fyerjet dhe sulmet raciste nė rrethin e Belfastit kundėr myslimanėve dhe pakicave tė tjera etnike.
Nė muajin prill, Will Kerr, njė oficer i lartė i policisė, zbuloi se grupi besnik paraushtarak, Volunteer Force Ulster( UVF ) kishte orkestruar sulmet raciste nė jug dhe nė lindje tė Belfastit. Grupi paraushtarak ishte pėrgjegjės pėr njė rritje tė pėrgjithshme tė urrejtjes nė qytet deri 70 pėr qind.

Burimi: TV Press
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
DEMONSTRATA PĖR FYERJE TĖ MUSLIMANĖVE NĖ IRLANDĖN E VERIUT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nxitėsi pėr vrasjen e Triumf Rizės, Enver Sekiraqa gjendet nė Irlandė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: