prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 GARAT E KUR'ANIT NĖ IRAN SIMBOLIZOJNĖ BASHKIMIN MUSLIMAN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: GARAT E KUR'ANIT NĖ IRAN SIMBOLIZOJNĖ BASHKIMIN MUSLIMAN   Wed Jun 04, 2014 9:52 pm

Garat e Kur’anit nė Iran simbolizojnė bashkimin mysliman

Kėnduesi i shquar i Kur’anit nga Egjipti, Shejh Ahmed Ahmed Noaina e ka pėrshkruar Garėn Ndėrkombėtare Kur'anore nė Republikėn Islamike tė Iranit si simbol i Unitetit Islamik.
Shejh Ahmed Noiana tha, gjithashtu, pėr agjencinė IKNA se konkurenca tregon pėrkushtimin e Umetit Islamik nė Librin e Allahut dhe jetės sė Profetit tė Shenjtė, Muhammedit (a.s.).
" Unė mendoj se Garat e Kur'anit nė Iran kanė bėrė pėrparim tė shquar dhe ėshtė organizuar pėr ēdo vit, mirė e mė mirė, " tha ai .
Edicioni i 31 i Konkursit Ndėrkombėtar tė Kur’anit tė Shenjtė nė Republikėn Islamike tė Iranit filloi nė kryeqytet, Teheran, tė hėnėn.
Morėn pjesė 120 kėndues dhe hafizė tė Kuranit qė pėrfaqėsojnė mė shumė se 70 shtete konkuruese, qė do tė pėrfundojnė me 2 qershor 2014.
Mjeshtri egjiptian i kėndimit tė Kur’anit, Shejh Ahmed Noiana mė tej pėrgėzoi zyrtarėt iranianė dhe popullin e Iranit pėr rėndėsinė qė i kushtojnė aktiviteteve Kur'anore.
Nė vende tė tjera nė fjalėn e tij, Shejh Ahmed Noiana nėnvizoi nevojėn e mendimit dhe veprimit sipas mėsimeve tė Librit tė Shenjtė , dhe tha se nė qoftė se duke lexuar Kur'anin e shoqėrojmė me tė menduarit dhe zbatuarit e mėsimeve tė tij, shpėrblimi Hyjnor pėr kėnduesit e Kur’anit do tė shumėzohet .
Dijetari, figura e shquar nga Egjipti, Shejh Ahmed Noiana, tha, gjithashtu, tha se ka nevojė pėr komentime, shpjegime, interpretime tė reja tė Kur'anit nė bazė tė nevojave tė ditės .
I lindur nė vitin 1954 nė qytetin e Mutubas, nė Egjipt, Shejh Ahmad Ahmad Noaina e filloi mėsimin e Kur’anit tė Shenjtė pėrmendėsh nė moshėn katėr vjeēare dhe arriti tė mėsojė pėrmendėsh tėrė librin e shenjtė nė moshėn tettė vjeēare.
Shejh Ahmed Noiana ka studiuar stilet, mėnyrat e kėndimit tė Kur’anit me Mjeshtrin Mustafa Esmailin dhe nė tė njėjtėn kohė ka vazhduar shkollimin e tij, akademik nė Pediatri.


==================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
GARAT E KUR'ANIT NĖ IRAN SIMBOLIZOJNĖ BASHKIMIN MUSLIMAN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Denimi i Smajl Haradinajt dhe Lėvizjes Nacional-ēli­ri­mtare e Kosovės - Grupi i deēanit
» Itali, procedurat e reja pėr bashkimin familjar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: