prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MUSLIMANĖT AMERIKAN KUNDĖR ISLAMOFOBISĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: MUSLIMANĖT AMERIKAN KUNDĖR ISLAMOFOBISĖ   Fri Jun 06, 2014 1:28 am

Muslimanėt amerikan kundėr islamofobisė

Duke vuajtur me vite nga paragjykimet, urrejtja dhe keqkuptimi, myslimanėt nė Dallas tė Teksasit, nė SHBA, vendosėn tė marrin njė veprim, tė organizojnė njė shėtitje, marshim, pėr tė kundėrshtuar ndjenjat anti - myslimane dhe pėr pėrhapur ndėrgjegjėsimin rreth Islamit dhe muslimanėve.
"Unė merren me Islamofobinė nė mėnyrė tė rregullt me klientėt gjatė gjithė kohės, " tha Yvonne Munoz , njė avokat me njė edukim tė krishterė i cili e ka pranuar Islamin nė vitin 2008, u shpreh pėr gazetėn Dallas News, tė shtunėn, mė 31 maj 2014.
" Automatikisht klientėt e mi nuk duan tė takohen me mua dhe duan dikė tjetėr. Nėse ata takohen njė herė me mua dhe e zbulojnė se unė jam i mirė dhe i dobishėm, atėherė ata menjėherė ndryshojnė idenė e tyre. "
I veshur pėr bukuri, nė kokė me njė shall tė zi qė e mban me krenarim, Yvonne Munoz ėshtė njė nga profesionistėt myslimanė tė cilėt morėn pjesė tė shtunėn me " Ecje kundėr Islamofobisė ".
Ecja ėshtė organizuar nga Kėshillit pėr Marrėdhėniet Amerikane-Islame dhe njė grup i aktivistėve tė rinj muslimanė tė quajtur Brezi i Pėrndritur.
Nė njė pėrpjekje pėr tė hedhur dritė rreth problemeve me tė cilat pėrballen muslimanėt nė komunitetin amerikan, rreth 80 aktivistė myslimanė u mblodhėn nė Reverchon Park nė zonėn Dallas ' Oak Lawn pėr shėtitje.
Nė tubimin para shėtitjes, folėsit ndanė pėrvojat personale tė diskriminimit qė ata pėrballen rregullisht.
Njė folės, aktivist nga Dallasi, Nicole Queen, tha se gjatė njė dreke tė fundit me njė mik, dikush mė vuri mish derri pėrpara, si pėr njė shaka.
“Ata shpresuan se kam pėr ta ngrėnė, kurrė nuk mė ka ndodhur njė sprovė e tillė para se tė pranoi Islamin. Kjo mė ēeli sytė, tha Nikcole Queen.
Edhe pse sulmet e 11 shtatorit (9/11) u kundėrshtua me forcė nga shumica e Botės Muslimane, njolla e zezė e terrorizmit ka mbetur dhe kjo po ndikon nė jetėn e pėrditshme tė muslimanėve.
Munoz dhe tė tjerė shpresojnė se ngjarje tė tilla si ecja, shėtitja e sė shtunės mund tė ndihmojė qė tė thyej atė lidhje nė mendjet e njerėzve.
" Islami solli paqe nė jetėn time ", tha Munoz.
Ecja, shėtitja ka tėrhequr anėtarė edhe nga komunitete tė tjera fetare, duke pėrfshirė edhe Wes Magruder, prift i lart i Kishės sė Bashkuar Medodiste nė Kessler Park, nė Dallas.
" Unė shkova nė kėtė tubim dhe unė duhet tė them unė isha i tronditur absolutisht, " tha prifti Wes Magruder.
" Unė nuk isha i pėrgatitur pėr atė qė kam dėgjuar apo atė qė e pashė. E dėgjova dhe shikova realitetin e vėllezėrve tanė muslimanė dhe tė motrave myslimane si kanė jetuar gjithė kohėn, deri tani. "
Prifti tha se ai ka filluar pėr tė mbrojtur tė drejtat e muslimanėve pasi qė mori pjesė nė njė tubim anti - muslimanė nė qendėr tė qytetit Dallas.
Megjithatė, pėrkrahja pėr myslimanėt e ka vėnė atė pėrballė stuhisė me kritika, sepse po pėrpiqet pėr tė drejtat e myslimanėve.
"Kjo mė ka frikėsuar mua. Gjėrat qė kam dėgjuar ishin tronditėse. Kam dėgjuar myslimanėt tė pėrshkruhen si " Njerėz tė egjėr tė botės sė tretė.” ” Kam dėgjuar se myslimanėt po bėjnė komplot qė tė pushtojnė gjithė botėn.”
" Priftėrinjt e krishterė na thoshnin se ne nuk ishim priftėr tė krishterė – por ne, kinse, ishim armiku dhe turpi pėr kishat tona . "
Diversitetit, megjithatė, i ka kėnaqur organizatorėt e kėsaj ngjarje.
" Ne duam tė promovojmė aktivizmin e rinisė dhe kėshtu qė unė jam shumė i lumtur dhe i emocionuar pėr pjesėmarrjen , " tha Alia Salem, drejtor ekzekutiv i Kėshillit pėr Marrėdhėniet Amerikane-Islame nė Dallas.
Edhe pse nuk ka vlerėsime zyrtare, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė vend-banim pėr 7 deri nė 8 milion muslimanė qė jetojnė kėtu.
Njė sondazh i Gallupit ka hulumtuar mė herėt se shumica e myslimanėve amerikanė janė besnikė ndaj Amerikės dhe optimist pėr tė ardhmen e tyre nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
Qė nga sulmet e 11 shtatorit (9/11) nė Shtetet e Bashkuara, shumė muslimanė janė ankuar sepse pėrballen me diskriminim dhe paragjykime nė kėtė shoqėri pėr shkak tė besimit tė tyre Islam.
Njė raport i kohėve tė fundit nga Kėshilli pėr Marrėdhėniet Amerikane- Islame ( CAIR ) ka zbuluar se Islamofobia nė SHBA ėshtė nė rritje.

Burimi: On Islam
Pėrktheu nga anglishtja,
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MUSLIMANĖT AMERIKAN KUNDĖR ISLAMOFOBISĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sinan Kastrati:Pėr dhe "kundėr" Rugovės
» Vaksinė e re kundėr gripit tė derrave
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj
» Agim Vuniqi: Shqiptaro-amerikanėt e Michiganit festojnė fitoren e koalicionit Berisha-Meta

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: