prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ISLAMI FEJA E DYTĖ NĖ 20 SHTETE NĖ AMERIKĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: ISLAMI FEJA E DYTĖ NĖ 20 SHTETE NĖ AMERIKĖ   Sun Jun 08, 2014 11:30 pm

Islami feja e dytė nė 20 shtete nė Amerikė

Tė dhėnat e reja tė publikuara nga autoritetet e regjistrimit nė SHBA kanė publikuar se Islami ėshtė feja e dytė mė e madhe nė njėzet shtete amerikane pas krishterimit qė u shfaq si besim dominues nė tė gjithė vendin.
Tė dhėnat e reja u shpallėn nga Shoqata e Statistikave, Organet Fetare Amerikane, e cila e kryen regjistrimin Fetar nė SHBA pėr ēdo 10 vjet, sipas OnIslam.net.
Islami doli si besimi mė i madh, pas Krishterimit, nė 20 shtete, kryesisht nė Amerikėn e Mesme-Perendimore nė atė Jugore.
Sipas regjistrimit, gjithashtu, Krishterimi ėshtė feja mė e madhe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, tri tė katėrtat e amerikanėve identifikohen si tė krishterė.
Regjistrimi i mėhershėm i publikuar nga ASARB nė nivel kombėtar, dėshmon se Islami ėshtė rritut me njė milion ndjekės nė mes tė viteve 2000 dhe 2010, sipas regjistrimit tė popullsisė, pas Mormonizmit, i cili ka njė rritje prej 1.9 milionė anėtarė.
Islami u rrit 67 pėr qind, ndėrsa Mormonizmi u rrit me 46 pėr qind.
Rritja e popullsisė myslimane i atribuohet emigracionit, sidomos nga refugjatėt, nė veēanti, nga Somalia, Iraku, Afganistani dhe Bosnja, sigurisht rritja vjen edhe nga lindjet dhe konvertimet nga besimet tjera nė Islam.
Edhe pse nuk ka vlerėsime zyrtare, SHBA ėshtė shtėpia pėr 7 deri -8 milion muslimanė.
Sipas njė studimi tė vitit 2011 nga Forumit Pew pėr Fenė dhe Jetėn Publike, rreth 20 pėr qind e myslimanėve amerikanė kanė pranuar Islamin nga besimet tjera. Prej tė konvertuarėve qė kanė pėrqafuar Islamin, rreth 54 pėr qind janė meshkuj dhe 46 pėrqind janė femra.

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
=====================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ISLAMI FEJA E DYTĖ NĖ 20 SHTETE NĖ AMERIKĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: